Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι φαν του αναλογικού ούτε των σύνθ με χαμηλό specs αλλά καλό ήχο. Με ενδιαφέρουν οι πολύπλοκοι ηλεκτρονικοί ήχοι με πλούσια χροιά και όχι οι καθαρόαιμοι ηλεκτρονικοί . Ο αναλογικός μπορει να είναι βαθύ και πλούσιος αλλά είναι αρκετά απλός στα αυτία μου. Αν και εγώ είμαι φαν της κλασικής ηλεκτρονικής που δημιουργήθηκε κατα κόρον σε αναλογικά σύνθ , δεν με ενδιαφέρει όμως να επαναλάβω την ιστορία ή να υοθετήσω εκείνο τον ήχο στην μουσική. Έκτος όπως ανέφερα το αναλογικό είναι στύλ Ανδρομέδα. Εκεί πάω πάσο, αλλά ότι και να είναι θα πρέπει να κανει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ layering , οι ήχοι που θέλω δεν μπορουν να γίνουν με 1 layer κακά τα ψέμματα. Απλοί κανόνες φυσικής. Δεν παρουσιάζω το Blofeld σαν το ιδανικό συνθ σε κανένα άλλο παρά μόνο σε μένα. ΟΣΟ για το midi assign δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Εγώ ήδη το έλυσα.

 

Και πρίν ένα χρόνο με κατηγορούσαν για την εμμονή για το μοτίφ , ένα χρόνο μετά και ότι έχω δημιουργήσει είναι στο μοτίφ και το λατρέυω ακόμα και ενθουσιασμός δεν έχει φύγει καθόλου. Το ίδιο συμβαίνει και με το Blofled . Δεν κάνω τυχαίες επιλογές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανένας δεν θα σε κατηγορούσε ότι κάνεις τυχαίες επιλογές, κάθε άλλο. Όμως δεν μπορείς να αρνηθείς ότι είσαι στην honeymoon period αφού είναι ζήτημα να το έχεις πάνω από 2 μέρες! Και αφού είσαι συνειδητοποιημένος χρήστης και οπαδός των layers (δεν ειρωνεύομαι), και αφού όπως λες οι ήχοι που θες δεν μπορούν να φτιαχτούν με ένα layer, πώς σκέπτεσαι την συμβίωσή σου με το Blofeld που είναι monotimbral; (Απλή ερώτηση κάνω γιατί με ενδιαφέρει σαν αγορά)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το blofeld δεν είναι monotimbral. Είπα εγώ πουθενά ότι είναι monotimbral? Μήπως έχεις μπερδευτεί ? Tα presets είπα ότι είναι monotimbral .  To blofeld δεν είναι.  Έχει 16 timbres τους οποίους μπορείς να επιλέξεις και να επεξεργαστείς , έναν έναν , απλώς δεν μπορείς να τους βάλεις όλους σε ένα κανάλι . Δηλαδή το part 1 (timbre-layer 1) είναι MIDI channel 1 , το part 2= midi channel 2 .... part 16= midi channel 16. Αυτό που έκανα που μου έλησε το πρόβλημα είναι να στείλω το midi out μέσα απο το Ableton Live to channel 1 kai στα 16 καναλια  και μετα στο blofeld και τώρα μπορώ να τα παίζω και τα 16 σε ένα κανάλι.

 

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε πολυ ο ηχος του.

Συγχαρητηρια για το βιντεακι,ηταν πολυ ενημερωτικο.

 

Ασε απο Modulation απλα τα σπαει, είναι ακριβώς όπως τα λες, μόλις είδα τα "XOR" ,"-", "+" είπα "Καλώς τον κ.REAKTOR που χάθηκες βρε?" , με αυτο το μαρεφέτι κυριολεκτικα προγραμματίζεις ότι ήχο γουστάρεις. Αυπνίες τρελές σου λέω!!!!

 

Χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο,οταν το 91 το kurzweil k2000 χρησιμοποιουσε μαθηματικες πραξεις για modulation στον ηχο, λιγα synths το εκαναν αυτο.Παντως ειναι ευχαριστο που υπαρχουν αυτες οι δυνατοτητες τωρα πια σε περισοτερα hardware οργανα.

 

Παντως πολυ ωραιο το Blofeld.Ειδικα αυτος ο ηχος μπασου στο 4.40 λεπτο εαν γινει layer με καποιο φυσικο ηχο μπασου(ειτε απο κανονικο μπασο ειτε απο δειγμα) θα βγει μπομπατος ηχος.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λές είναι Underground. Υπάρχουν πολύ καλύτερα σύνθ απο το blofeld αλλά σε αυτή την εξευτελιστικά χαμηλή τιμή απλώς δεν υπάρχουν πολλά. Για αυτό και έχει ενθουσιάσει εξάλλου , γιατί δίνει τις δυνατότητες σε κάποιους που δεν έχουν πολύ χρήμα , να αγοράσουν ένα πολύ δυνατό VA.

 

To ίδιο έκανε και το Evolver desktop module και κάνει ακόμα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για το layering εφοσον το το blofeld παιρνει midi απο καποιο soft sequencer λυνεται ευκολα. επιλεγεις παραπανω απο ενα midi track με το monitor ενεργοποιημενο και εισαι μια χαρα

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για το layering εφοσον το το blofeld παιρνει midi απο καποιο soft sequencer λυνεται ευκολα. επιλεγεις παραπανω απο ενα midi track με το monitor ενεργοποιημενο και εισαι μια χαρα

 

ακριβώς

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ένα email στην waldorf με τα συγχαρητήρια μου και για το θέμα του Midi Assign . Σήμερα το πρωί έλαβα την απάντηση . Πάρα πολύ καλό customer support.

 

Kalimera Dimitris,

 

> Congrats for this great synth , I am talking of course about 

> Blofled, which I recieved two days ago. Thanks for the new update 

> as well! It is nice to see you guy support us so well.

 

Thank you for that....

 

> I have an issue though. I want to assign to one midi channel 

> several parts. Is this possible? I tried to change the midi assign 

> through "Global" menu but it works only for Single Mode , not Multi 

> Mode. Am I missing something ?

 

It΄s not a bug, it΄s a feature ;-)

The multimode of the Blofeld is very reduced (at the moment). Anyone 

of the 16 multi parts has its fix MIDI channel which can΄t changed. 

We think about expanding the Multimode in the future with common 

features like MIDI  channel, hi key and low key etc.

 

All the Best,

 

Holger

---------------------------

Waldorf Support Team

 

Waldorf Music GmbH    HRB: Bad Neuenahr-Ahrweiler 20433

Neustrasse 12                USt-ID: DE250453192

D-53498 Waldorf            Geschδftsfόhrer: Stefan Stenzel, Kurt

Wangard

 

http://www.waldorfmusic.de

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θα το διορθωσουν,οποτε no problem....

 

Εδω ο Dave Weiser απο την kurzweil ανακοινωσε τη θα λειπει απο το πρωτο λειτουργικο του Pc3,που θα συμπληρωθουν με καποια updates μεχρι τα specs του μηχανηματος να γινουν οπως παρουσιαζονται στο site της kurzweil .....Το θεμα ειναι η εταιρια να μπορει να υποστηριξει το οργανο....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic

 

It΄s not a bug, it΄s a feature ;-)

 

Αν είχα 10 cents για κάθε φορά που το διάβαζα αυτό, θα είχα ήδη έναν full stack Triple Rectifier και θα ήμουν πολύ κοντά στον δεύτερο...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου