Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση από: kilon στις 20:00 - 29/02/08

It΄s not a bug, it΄s a feature ;-)

 

 

Αν είχα 10 cents για κάθε φορά που το διάβαζα αυτό, θα είχα ήδη έναν full stack Triple Rectifier και θα ήμουν πολύ κοντά στον δεύτερο...

 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως , για να πίασουμε και λιγό το φτυάρι, τα εφέ του blofeld είναι επιεικός απαράδεκτα . Είναι το μόνο σημειο που πιάνει πάτο. Ευτυχώς δεν τα έχω ανάγκη μιας και τα εφέ του Μοτίφ είναι πάρα πολύ καλά. Απλώς ενημερώνω για να ξέρουν αυτοί που σκέφτονται να αγοράσουν.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi ήχοι του εκπληκτικου microq ,  πολύ καλύτεροι απο εκείνοι του blofeld. Βέβαια δεν είναι monotimbral σαν τους ήχους του Blofeld για αυτό και τα pads σαρώνουν. 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το blofeld δεν είναι monotimbral. Είπα εγώ πουθενά ότι είναι monotimbral? Μήπως έχεις μπερδευτεί ? Tα presets είπα ότι είναι monotimbral .  To blofeld δεν είναι.  Έχει 16 timbres τους οποίους μπορείς να επιλέξεις και να επεξεργαστείς , έναν έναν , απλώς δεν μπορείς να τους βάλεις όλους σε ένα κανάλι . Δηλαδή το part 1 (timbre-layer 1) είναι MIDI channel 1 , το part 2= midi channel 2 .... part 16= midi channel 16. Αυτό που έκανα που μου έλησε το πρόβλημα είναι να στείλω το midi out μέσα απο το Ableton Live to channel 1 kai στα 16 καναλια  και μετα στο blofeld και τώρα μπορώ να τα παίζω και τα 16 σε ένα κανάλι.

 

Δηλαδή για να καταλάβω, δεν μπορεί να τα παίξει σαν standalone αλλά αν χρησιμοποιήσεις πχ το Ableton γίνεται; Για κάτσε να σου πω τη διαδικασία και διόρθωσέ με πλιζ...

 

Στο Ableton ανοίγεις 16 midi κανάλια τα οποία όλα τροφοδοτούνται από το midi keyboard σου (midi from). Μετά, στο κάθε ένα βάζεις "midi to" στο Blofeld, μετά διαδοχικά channel 1, 2, 3, ...16, και Monitor: IN και έτσι ακούγονται μέχρι και 16 timbres; Kαλό αλλά σε δεσμεύει σε pc. Kαι στο μέλλον λες να αλλάξει αυτό; Πάντως, ως γνωστόν αυτή η διάταξη σου επιτρέπει να παίζεις προκαταγεγραμμένα (πήγα να γράψω "προηχογραφημένα"...) midi την ώρα που εσύ "ζωγραφίζεις" στα υπόλοιπα κανάλια σε real time. 

 

Kι άλλη ερώτηση: η multi mode τι κάνει; Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση και ΜΕ ΓΕΙΑ!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H multi mode παιζει ταυτοχρονως μέχρι 16 presets . Δηλαδή το multi mode δουλεύει κανονικά απλώς δεν σε αφήνει να αλλάξεις midi channel στο κάθε part. Σίγουρα θα το διορθώσουν είμαι σίγουρος , ήδη έχουν βγάλει δυο πολύ καλά updates και καινούργιους ήχους. Έτσι και αλλιώς ηχογραφώ στο Ableton Live οπότε δεν είναι πρόβλημα. Αλλά για κάποιος αυτό μπορεί να είναι εμπόδιο αν το πλήκτρο τους δεν τους επιτρέπει να κάνουν τέτοιες πατέντες.

 

Είναι σίγουρα ένα σοβαρό μειονέκτημα. Απλώς όσους δουλεύουν με pc-μακ δεν τους επιρεάζει. Το θέμα είναι όμως οτι δεν σώζει multi όπως και το microq. Εκει μας χαλάει και πάλι . Γιατι αν θέλω να κάνω 16 επιπέδων ήχο , θα πρέπει να σώσω κάθε επίπεδο ξεχωριστά. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

 

Ευτυχώς αυτα ειναι προβληματάκια , σε ολα τα άλλα τα πάει μια χαρά.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ βρε kilon, τελικά αποτελέσματα για το waldorf? Να το πάρω για τη μουσική που σου είπα;

 

Kοίτα δές το έτσι .

 

1) έχει wavetable

2)εχει fm

3) έχει 25 πολυφωνία

4) είναι 16 multitimbral

5) έχει drive curves , που στην ουσία είναι distortion γαι τους oscilators

6) μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν fm source την wavetable .

7) δύο φίλτρα με πολύ μεγάλη ποικιλία αλλά και καθοριζόμενο routing aπο το χρήστης

8) ADS1DS2R envelops

9) 16 mod matrix

8) επιτρέπει μαθηματικέ πράξεις πάνω στο mod matrix για μεγαλύτερη πολυπλοκότητα.

9) Φυσικά ringmod

10) έχει fm και στα φίλτρα

 

Δηλαδή osc 1= operator 1 ,osc2 =2 operator 2, osc 3 = operator 3, filter 1= operator 4, filter 2= operator 5. Φαντάσου ότι το DX7, FM7, FM8 έχουν κλασικά 6 operators. Παίζει όμως να έχει περισσότερο , γιατι τα lfo της waldorf φημίζονται για την ταχύτητα τους έτσι αν κάνεις picth modulation με πολυ γρήγορο lfo τότε αυτό σου δίνει FM . To wavetable ως fm source σημαίνει ότι σου δίνει μια μεταβλητή κυματομορφή που πηγαίνει την FM σέ ενα άλλο επίπεδο ( δεν ξέρω αν το virus προσφέρει κάτι παρόμοιο) . Ενοείται ότι το τρομερά βαθή modulation είνι ότι πρέπει για textures. Textures είναι στην ουσία μια ατμόσφαιρα με συνεχώς κυμενόμενους ήχους , δες το absynth για να καταλάβεις (soundscapes).

 

Aπο εκεί και πέρα είναι θεμα διλήματος μεταξύ MicroQ και Blofled. Oι διαφορές τους έχεουν ήδη εξηγηθέι απο εμένα και τον shadowalker . Aν θες αναλογικό πάς στο Evolver που είναι επίσης ένα εξαιρετικό σύνθ. Αλλά στα μέχρι 500 ευρώ καινούργιο μόνα αυτά τα 3 είναι η καλύτερη επιλογή σου. Απο εκεί και πέρα αν θες μεταχειρισμένο ή να σκάσεις περισσότερα λεφτά θα πρότεινα είται Virus ή Supernova.

 

Όπως αντιλαμβάνεσαι τα συνθ δεν είναι φτιαγμένα για συγκεκριμένα είδη μουσικής εκτός αν μιλάμε για τους ήχους που έχουν έτοιμους επάνω.

 

Εγώ θα συνεχίσω μεσα αο αυτό το thread να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου απο blofeld. Όποτε αν έχεις αμφιβολείες περίμενε μέχρι να ωριμάσει η ιδέα μέσα σου και ξεκαθαρίσεις το τοπίο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και την σταθερή αξία Nord 2X, αλλά ανεβαίνεις. Εκτός κι αν το βρεις μεταχειρισμένο.

 

Γενικά όμως Μπούκα είμαι της άποψης ότι τα όργανα είναι πάντα εργαλεία που τα φέρνουμε στα μέτρα της μουσικής μας. Δεν πρέπει να συμβαίνει το αντίστροφο, δλδ να μπαίνουμε σε καλούπια ερχόμενοι στα δικά τους μέτρα λέγοντας ότι το τάδε ή το δείνα είναι κατάλληλο μόνο για το τάδε υποείδος του υποείδους της ηλεκτρονικής, της ambient, της trance, της ιndustrial κλπ.

 

Τι εννοώ; Παίρνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου και του δίνεις να καταλάβει τι εστί βερύκοκο ξετινάζοντας μέχρι την τελευταία παράμετρό του, και δεν αναλώνεσαι σε αμφιβολίες για το αν είναι κατάλληλο ή όχι για τις σπέσιαλ απαιτήσεις σου... Άποψή μου!  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου