Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνω γιατι πρεπει να αναλυθουν πολλα πραγματα για να βγαλουμε αυτο το συμπερασμα οπως πχ. η καρτα ηχου που θα ακουσεις το soft synth και δεν θελω να συνεχισω την συγκεκριμενη συζητηση γιατι δεν θα βγαλει πουθενα. Απλα απο οτι φαινεται ειμαι "σε αλλη εποχη" γιατι αποκλειεται να εδινα ουτε 1 euro για να αγορασω οποιοδηποτε soft synth,χωρις να θελω να πω οτι δεν υπαρχουν πολυ καλα απο αυτα.

Παντως παραδοξως,εμενα ο ηχος του blofeld μου αρεσε.Φαινεται οτι δεν εχω ακουσει πολλα soft synth για να μπορω να συγκρινω.... ;)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως παραδοξως,εμενα ο ηχος του blofeld μου αρεσε.Φαινεται οτι δεν εχω ακουσει πολλα soft synth για να μπορω να συγκρινω.... ;)

 

και μενα μου αρεσε και δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο αρνητικα σχολια απο πολλους.

 

και ναι τα presets παντα ειναι μαπα με ελαχιστες εξαιρεσεις(για τα δικα μου γουστα συνηθως). συνηθως ειναι προσανατολισμενα προς συγκεκριμενα μουσικα ειδη που πουλανε περισσοτερο αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα σχετικα με τον ογκο του ηχου ή την κινηση των διαφορων modulators.

 

σιγουρα τα soft synths μπορουν να πατησουν κατω οποιοδηποτε hardware, δεδομενου και της καλης καρτας ηχου που λεει και ο underground, αλλα μιλαμε για μουσικο οργανο και δε μπορω να κοιταω μια οθονη 8 ωρες και να εχω και μυαλο για μουσικη μετα.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι αστειεύεσαι...

 

Οσα εχω ακουσει,τα εχω ακουσει πολυ,εαν επιτρεπεται η εκφραση,"επιδερμικα".Δεν εχω κατσει να ασχοληθω με κανενα παραπανω απο πεντε λεπτα γιατι δεν "κολαω" με δαυτα.....Και κανενα απο αυτα που εχω ακουσει δεν ακουγεται στα αυτια μου τοσο καλα οπως ενα hard synth.

 

Και βαζοντας τα σε συγκριση, ενα soft synth των 150 euro ειναι πολυ ακριβοτερο(δεν το αναλυω,πιστευω οτι ειμαι κατανοητος) απο το blofeld πχ. των 400 euro.

 

Και για να ειμαι δικαιος σταματαω να μιλαω για το θεμα soft vs hard διοτι δεν ειμαι τοσο εμπειρος με τα soft για να μπορω να συγκρινω.

Και για να γυρισω στο αρχικο θεμα,εμενα το Blofeld μου αρεσε,βασικα γιατι ειχε αρκετα παχυ ηχο για να ανταποκρινεται στο τι περιμενει κανεις απο ενα VA.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεται δίκιο το συνθ είναι μάπα , το microkorg καλύτερο, και κυρίως τα soft synth των 40 ευρώ ακούγονται καλύτερα. Θα το πουλήσω .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεται δίκιο το συνθ είναι μάπα , το microkorg καλύτερο, και κυρίως τα soft synth των 40 ευρώ ακούγονται καλύτερα. Θα το πουλήσω .

Βρε kilon, γιατί αντιδράς έτσι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; ΟΚ, εσένα σου αρέσει και πολύ καλά κάνει αν αυτό τον ήχο ήθελες να ακούσεις από το synth σου. Πρέπει όλοι να αισθανόμαστε το ίδιο;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεται δίκιο το συνθ είναι μάπα , το microkorg καλύτερο, και κυρίως τα soft synth των 40 ευρώ ακούγονται καλύτερα. Θα το πουλήσω .

Βρε kilon, γιατί αντιδράς έτσι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; ΟΚ, εσένα σου αρέσει και πολύ καλά κάνει αν αυτό τον ήχο ήθελες να ακούσεις από το synth σου. Πρέπει όλοι να αισθανόμαστε το ίδιο;

 

Συμφωνω με τον αλχιμιστη,δεν ειναι σωστη η αντιδραση σου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεται δίκιο το συνθ είναι μάπα , το microkorg καλύτερο, και κυρίως τα soft synth των 40 ευρώ ακούγονται καλύτερα. Θα το πουλήσω .

Βρε kilon, γιατί αντιδράς έτσι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; ΟΚ, εσένα σου αρέσει και πολύ καλά κάνει αν αυτό τον ήχο ήθελες να ακούσεις από το synth σου. Πρέπει όλοι να αισθανόμαστε το ίδιο;

Μα μου αρέσει να σας πειράζω.  ;D

 

οχι ήσα ήσα καταλαβαίνω την απογοητευσή σας και συμπάσχω.

 

Οί ήχοι του είναι απαγοητευτικοί. Θα πώ ενδικτεικά ότί ελάχιστοι χρησιμοποιούν FM ή wavetable. Eλάχιστοι επίσης χρησιμοποιούν και το modulation matrix. Αυτό δεν ίσχυει με το microkorg που τα presets του έστιβαν το μηχάνημα. Aκόμα και τα fx ήταν πιο εντυπωσιακά απο εκείνα του BLOFELD.

 

Το Blofeld Θελει γερο στομάχι, και σίγουρα θα πάρει πάρα πολύ χρόνο να δαμαστεί. Ακόμα και η fm του είναι πραγματικά ανεξέλγκτη , και πολύ πιο δύσκολη απο εκείνη του FM8 (κανει detune στα καλα καθούμενα και ο ήχος αρχίζει να τρελένεται με ρυθμίσει άνω του 50 [FM AMOUNT])  . Προφανώς το Microkorg απευθυνεται σε αυτούς που θέλουν γρήγορα -εύκολα αποτελέσματα μέ όσο τον δυνατόν πιο κοντά στους αναλογικούς ήχους γίνεται. To blofeld δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με κάτι τέτοιο.

 

Στο επόμενο  βιντεάκι μου θα δέιξω γιατί πραγματικά είναι ένα σατανικό εργαλείο άξιο του ονόματος blofeld. 

 

Χαίρομαι πάντως που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον στο YouTube και φυσικά εδώ , φοβόμουν οτι θα ήταν τσάμπα κόπος να φτίαξω βιεντεάκια για το Blofeld.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αστείο να κρίνετε ένα synth απο τα preset του. τότε βγάζετε άχρηστα όλα τα αναλογικά τέρατα του 70-80 και τα περισσότερα ψηφιακά του 90 κ' έπειτα.

 

τα rompler όπως τα m3/motif είναι εντελώς σε άλλη κατηγορία αφού τα preset τους είναι το μόνο πράγμα που μπορούν να δώσουν.

 

επίσης δε μπορώ να καταλάβω την εμμονή του kilon για τους monotimbral ηχους του waldorf. ίσως έχει συνηθήσει το layering απο το motif,το waldorf όμως είναι άλλη κατηγορία,με τόσα wavetables,φιλτρα,modulation sources/destinations δε χρειάζεται κατι παραπάνω για να βγάλεις πολύπλοκους ήχους. εμένα μου πήρε κανα χρόνο να μαθω to XTk,το blofeld είναι ακόμη πιο πολύπλοκο,γι αυτό υπομονή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως,εαν ενα οργανο εχει καλης ποιοτητας oscilators,envelopes και filters θα το καταλαβεις και monotimbral κατασταση.Εαν ειναι καλο monotimbral θα ειναι καλο,ενα οχι δεν σωζεις και πολλα πραγματα σε multitimbral mode.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου