Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι τα presets είναι όλα monotimbral. Για αυτό ακούγονται βαρετά. Βασικά το σύνθ κάνει παπάδες απλώς δεν έχει καλούς έτοιμους ήχους. Μπορεί να φτιάξει άνετα όμως φοβερούς.

 

Δεν χρειάζεται να το επαναλάβεις, το έχουμε καταλάβει. Οι φράσεις σου που παρέθεσα είναι ακριβώς εκείνες που λέει και η Korg για το Microkorg. Η πραγματικότητα είναι ότι ένα όργανο οφείλει να έχει presets που να δείχνουν τις δυνατότητές του από το εργοστάσιο. Τι monotimbral και κολοκύθια; Εννοείται ότι άμα βάλεις τέσσερις μαζί θα ακούγονται καλύτερα.

 

Όμως... πόση πολυφωνία έχει το όργανο; Είδες πόση είναι; Άρα, πόσες νότες μπορείς να παίξεις μαζί αν χρησιμοποιήσεις (π.χ.) τρία midi κανάλια; Θα τα πεις εσύ ή να τα πω εγώ μπας και σωθεί κανάς χριστιανός (ή αλλόθρησκος);

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πραγματικότητα είναι ότι ένα όργανο οφείλει να έχει presets που να δείχνουν τις δυνατότητές του από το εργοστάσιο. Τι monotimbral και κολοκύθια;

 

+1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυφωνία επηρεάζει και τα unison, πολύ σημαντικά για πλούσιους ήχους. Πάντως, σχετικά με αυτά τα monotimbral, αυτό προσπαθούσα να πω κι εγώ: ότι αν λέει πραγματικά, τα monotimbral ή μη δεν θα μας απασχολούν.

 

Ίσως πράγματι τα presets να είναι άσχημα (κακό αυτό). Έχω πετύχει presets που σε στέλνουν πραγματικά. Εδώ άλλες εταιρίες πληρώνουν διάσημους καλλιτέχνες για να φτιάχνουν (και τα διαφημίζουν για τα keys τους), οπότε ίσως μιλάμε για αβλεψία ή βιασύνη της Waldorf να βγάλει ένα άγουρο γλυκούλι synth στην αγορά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μωρέ, ένα φθηνό sound module είναι.

Απλά είχε δημιουργηθεί μία μυθολογία, η οποία (προφανώς) καταρρίπτεται.

Οποιοδήποτε soft synth των 150 ευρώ το βάζει κάτω και το πατάει, σε όλους ανεξαιρέτως τους τομείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 σε eye και bloody_sunday, very nice points! ;)

 

Ειλικρινά αυτό το μηχάνημα ήταν στη λίστα με τις μελλοντικές αγορές μου. Μέχρι να ακούσω τον ήχο του στο video που έφτιαξε ο kilon (kudos for that). Μετά από την ακρόαση, νομίζω ότι δεν θα βιαστώ να αποκαθηλώσω το MicroKorg από τη θέση του προσωπικού μου favorite στην κατηγορία "φτηνό-γλυκούλι-synth". 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω πάντως για 1 crash test σχετικής διάρκειας για να το κρίνω. Εξάλλου τα εργοστασιακά preset δεν μου λένε τπτ απολύτως. Δυστυχώς αντί να συμβαίνει αυτό που λέει ο eye, δλδ να έρχονται με μερικά κορυφαία preset από το εργοστάσιο, συνήθως στην τραγική πλειοψηφία των συνθιών, τα πρώτα 10 το πολύ έχουν κάτι να πουν και τα υπόλοιπα είναι τραγικά! Εξαιρούνται ίσως τα m3 (για τα ηλεκτρονικά του) και το phantom, που είχε αρκετά preset, που με ψιλοέστειλαν!!!

 

Τους λόγους δεν τους ξέρω. Άλλος σαν τον bloody θα πει ότι βιάστηκαν, άλλος οπαδός της λιακοπουλικής θεώρησης των πραμάτων, θα πει ότι το κάνουν για να σε "αναγκάζουν" αν βαριέσαι να φτιάχνεις δικούς ήχους.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ξαναλεω επειδη εχω ασχοληθει πολυ με αυτο το θεμα.Οι συγκεκριμενοι προγραμματιστες ειναι απο τους κορυφαιους των κορυφαιων οποτε δεν ισχυει αυτο που λετε οτι βιαστηκαν.Και αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο."Αφου δεν μπορεσαν αυτοι να φτιαξουν καλους ηχους θα μπορεσω εγω" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κάτι να συμπληρώσω στο προηγούμενο κείμενο, τώρα που βλέπω ότι ξέχασα να το τελειώσω, αλλά χάθηκε η επεξεργασία Μόνο η παράθεση έμεινε! Ντοιγκ!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικότητα είναι ότι ένα όργανο οφείλει να έχει presets που να δείχνουν τις δυνατότητές του από το εργοστάσιο.

 

Δεν νομιζω.Υπαρχουν μηχανηματα,οπως το kurzweil K2661 που εχω,που τα preset λενε λιγα πραγματα σε σχεση με το τι μπορει να κανει το οργανο και οταν ειχα παει να το παρω ημουν ενημερωμενος γι'αυτο απο εμπειρους χρηστες kurzweil.....

Και μην ξαναρχιζουμε για soft και hard synths,γιατι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω.Υπαρχουν μηχανηματα,οπως το kurzweil K2661 που εχω,που τα preset λενε λιγα πραγματα σε σχεση με το τι μπορει να κανει το οργανο και οταν ειχα παει να το παρω ημουν ενημερωμενος γι'αυτο απο εμπειρους χρηστες kurzweil.....

Και μην ξαναρχιζουμε για soft και hard synths,γιατι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις.....

 

Και που διαφωνούμε; Εγώ λέω ότι "οφείλει" να έχει, εσύ λες ότι τουλάχιστον σε μία περίπτωση, ένα καλό όργανο δεν είχε. Πάω πάσο. Αλλά στο 99% των περιπτώσεων, ένα όργανο που δεν έχει καλά εργοστασιακά presets, δεν τα έχει επειδή δεν μπορεί να τα έχει: αυτός είναι ο λόγος που στις εκθέσεις οργάνων τα έχουν στημένα για να πας να παίξεις, υποτίθεται ότι έτσι θα εκτιμηθεί άμεσα το όργανο.

 

Επίσης, εγώ δεν είπα ότι τα soft synth είναι πάντα καλύτερα από τα hard, αλλά είπα ότι ένα synth των 150 ευρώ (το Z3ta είχα υπ' όψιν μου) το Blofeld (απ' ΄ότι ακούσαμε) το βάζει κάτω και το πατάει. Διαφωνείς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου