Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπιτέλους απο ότι φένεται το multi πλησιάζει το Blofeld . Πιθανότατα το update θα βγεί μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου. Ακολουθούν εικόνες με τις δυνατότητες του multi.

 

1_main.jpg

 

2_volumes.jpg

 

3_channel.jpg

 

4_tuning1.jpg

 

5_tuning2.jpg

 

6_keyzone.jpg

 

Επίσης είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι ετοιμάζω ένα VST editor για το Blofeld , o oποίος θα τρέχει σε WINDOWS (VST), MACOSX (VST, ισως να τρέχει και ως AU) , UBUNTU ( VST , ίσως να τρέχει και ως LADSPA)

 

καλή χρονιά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Quote απο  http://bleep.fdiskc.com/2009/01/15/waldorf-blofeld-samples/

 

"For awhile now the Waldorfians have been restless, knowing that the new Blofeld keyboard was coming and that it had support for a bunch of RAM samples that didn’t exist in the Blofeld module. It had not yet been announced whether this feature could be retrofitted into the module version.

 

I spoke with Stefan Stenzel this morning on this issue, and you may be happy to know that the hardware required for this feature exists in the module-version already, and support for the samples will be unlocked in the module via a paid challenge-response upgrade, similar to the one used to unlock extra voices in the old Waldorf microQ. So there you go…"

------------------------------------------------------------------------------

 

Δηλαδη με λιγα λογια (και αν καταλαβαινω καλα) σε λιγο καιρο και με 100ευ θα μπορουν να εισαχθουν και κυματομορφες απο τον χρηστη.... user wavetables....... το  hardware ειναι ηδη εκει ;)  καλα νεα απο την Waldorf ....

 

Αντε κιλον καλη τυχη με το VST editor .....

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Αντε κιλον καλη τυχη με το VST editor .....

 

 

Ευχαριστώ να είσαι καλά.

 

Τελικά το Multi έφτασε όσοι πιστοί κάντε κλίκ στο λινκ.

 

http://www.waldorfmusic.de/assets/files/products/blofeld/system/BlofeldV1_11.zip

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νεο update για το multi , έκδοση 1.12 !!! Διορθώθηκαν κάποια bugs με τον arpeggiator , το εγκατέστησα και πραγματικά απογειώνει τις δυνατότητες του Blofeld. Εννοείται βέβαια ότι αν δεν είσαι προσεκτικός καταπίνει την πολυφωνία , αλλά με έξυπνο σχεδιασμό κάνει και τον πιο πολύπλοκο ήχο χωρίς να θυσιάσει πολύ πολυφωνία.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

ανυπομονω και για εισαγωγη user wavetables σε λιγο καιρο...... 

 

το αγόρασες αν θυμάμαι το blofeld ?

 

πως σου φένεται ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευχαριστημενος......

και για "φηφιακους" ηχους (wavetables etc... finally sold my Wavestation HW )

αλλα και για VA κατασταση...+ interface + waldorf τρελλα.... 8)

 

συν οτι ειναι μικρο και χωραει παντου (oποτε με Blofeld / laptop / Reaper/Headphones ..... μινι studio παντου :)  )

 

μολις μπορω να εισαγω και user wavetables ......  8)  perfection.

αυτο και ενα ΚΑWAI K5000s ειναι οι ευχαριστες εκπληξεις φετος........

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Οκεικ peeps! Το αγορασα και το κρατησα στην κατοχη μου 17 ημερες.

 

Πρωτα απο ολα ας ξεκαθαρισω 2-3 πραγματα.

 

1)Ειχα αρκετα V/A synths στην κατοχη μου και εχω μια μεγαλη εμπειρια και στα soft synths.

2)Δεν ειμαι κολλημενος Nordleadακιας η Virus-fun και δεν εχω καμμια εμπαθεια με την Waldorf και τα προιοντα της. (το Phoenix edition εξαλλου ειναι δικο της, εστω και με την παλια φρουρα)

3)Δεν πιστευω πως το hardware ειναι αχρηστο πλεον μιας και κυκλοφορουν υπεροχα soft synths και λειτουργικοτατοι midi controllers (ειτε DAW ειτε Keyboards) κλπ. Ολα χρειαζονται, ολα εχουν ηχους!

 

Εχοντας λοιπον κανει τον κουραστικο προλογο που επιβαλεται να κανει κανεις, συνεχαω(και οχι συνεχιζω, δεν εχω επιπεδο αλλα εχω layers :P)

 

Το Blofeld ειναι ενα υπεροχο πραγματακι, σχεδιασμενο ετσι ωστε να φερει τον απολυτο μουσικο οργασμο σε οποιονδηποτε εχει λιγο χρονο, καποιες γνωσεις και πολυ ορεξη.

Αυτο στην θεωρια, γιατι στην πραξη ειναι πραγματικα ΧΑΟΤΙΚΟ και καθολου εμπιστο. Το χρησιμοποιησα με DAW (Cubase) και ειλικρινα η συμπεριφορα του ειναι απαραδεκτη. Το synth κρεμαει συνεχως, ενω το modulation matrix καθε αλλο παρα υπακουο ειναι. Ειναι υπεροχο synth για να κατασκευασεις (design αγγλιστι) ηχους και scapes αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε MULTI mode (που στην τελικη αυτο ειναι το main point ενος synth σε DAW setup). Πριν ξεκινησουμε με τα περι updates, ναι εχω κανει full update και στο Cubase και στο Synth. Οχι δεν παιζει να σκασει update τωρα κοντα μιας και το PPG, Largo και τα 2 OS updates για τα Q εχουν σειρα. Μεχρι να τελειωσουν θα σκασει καμμια NAMM η καποιο Musikmesse και φτου και απο την αρχη οεο! Ο arp και τα LFOs ΔΕΝ συγχρονιζονται ουτε με αιτηση, τα μεγαλα release (pads, soundscapes κλπ) απλα καταστρεφουν την πολυφωνια του με αποτελεσμα να κανει drop outs (ναι ναι καλα ακουσατε drop outs και clips...) Η ποιοτητα των ηχων αντικειμενικα ειναι ανω του Μ.Ο στο price range που καλυπτει αλλα σε καμμια περιπτωση δεν προτεινεται για DAW εφαρμογες.

Αυτα και συγνωμη για το flood :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδιά από ότι διάβασα το Blofeld έχει 25άρα πολυφωνία. Σε μερικούς ήχους που έχω κάνει, όταν παίζω πάνω από 3-4 νότες μαζί, αρχίζει να μου κόβει νότες. Να επισημάνω ότι δεν χρησιμοποιώ damper. Έχει να κάνει με το unison, με κάποια ρύθμιση πολυφωνίας ή κάτι άλλο???

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου