Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης Kaystation σε triton Le μεσω midi


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έκπληκτος αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα

 

Σύνδεσα για πρώτη φορά το keystation 61es με το triton Le μέσω midi, θέλοντας να χρησιμοποιήσω το m-audio σαν δευτερο κλαβιέ,

 

Σύνδεσα λοιπόν το midi out του keystation με το midi in του triton

 

Εχω πάρει επίσης το τροφοδοτικό που πωλείται ξεχωριστά απο την elina

 

Δούλεψε έχοντας πχ εναν εργοστασιακό ήχο, ας πούμε το a000 σε κατασταση compination

 

Και τώρα αρχίζουν τα κουφά.

 

Παίζοντας απο το triton δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Συνεχίζοντας στο keystation μου κάνει το εξής

 

Ενώ παίζει ξαφνικά κόβεται ο ήχος τυχαία σαν να κάνει note off, και χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο , το κόψιμο είναι τυχαίο και επηρεάζει και το triton π.χ. αν κρατάω κάποια συγχορδια στο triton σταθερή και παίζω απο το Keystation

 

Δουλευει ,,., σταματάει.

 

Σκέφτηκα μην υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο damper που έχω, αλλά είτε το έχω πάνω είτε όχι , όλο το ίδιο γίνεται

 

σκέφτηκα μήπως προβληματίζεται επειδή είναι και τα 2 στο channel 1 του midi και δοκίμασα σε κατάσταση sequencer βάζοντας το keystation και έναν ήχο του triton στο chanel 2 και το triton στο channel 1

 

Τα ίδια.

 

δεν υπάρχει ρε παιδιά λογική

 

σημειωτέων οτι το keystation ήταν συνδεδεμένο μεσω usb στον υπολογιστή και δεν κάνει τέτοια note off στο software ούτε έχει πρόβλημα με το πετάλι

 

ολα άρχισαν τώρα που το σύνδεσα απο την midi θύρα,

 

εχετε παρόμοια εμπειρία?  Τι πρόβλημα κουλό είναι αυτό?

 

Φυσικά οταν τα ξεσυνδέω το triton δουλευει κανονικά, άρα αποκλείω να είναι πρόβλημα του triton

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου.. Αυτό είναι ένα πρόβλημα όλων των keystation61.. Δεν μπορουν να συνδεθούν με ρακ ή άλλο συνθ..  :-\

 

Και το δικό μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε.. και νόμιζα οτι έφταιγε το συνθ.. Έκανα πολυ καιρο να το καταλαβω οτι φταιει το keystation και υστερα απο πολυ search στο ιντερνετ βρηκα και αλλους που ειχαν το ιδιο προβλημα.

 

Δεν ξερω αν και πως διορθωνεται, πάντως σου προτείνω να αλλάξεις κλαβιέ.. Δεν έχει και καλη αισθηση εδω που τα λεμε  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Keyboard+And+MIDI/product/Midiman/USB+Keystation+61/10/1

 

με πρόλαβες, βρήκα αυτό το link που τα εξηγεί όλα,

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, υποτίθεται οτι αυτό το όργανο είναι για αυτή την δουλειά.

 

Ξεφτίλα ρε φίλε, ντροπη.

 

Είμαι τυχερός που το πηρα μεταχειρισμένο πέρσυ 80 ευρώ, γιατι αν έδινα τα κανονικά θα πήγαινα στην Καλιφόρνια και θα τους το έτριβα στην μουρη.

 

Καλά , είναι καραγκιόζηδες, δεν τα τεσταραν πρίν τα βγάλουν ,

 

δεν με χάλαγε το υπόλοιπο, εξ άλλου έτσι για εφφέ το ήθελα

 

Τελος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα κάτι άλλο, επειδή το πρόβλημα είναι μόνο στην θύρα midi,

 

είδα οτι υπάρχουν καλώδια usb σε midi, τώρα αυτά σαν interface είναι για να δουλεύουν μέσω pc και drivers του, ή κάνουν την δουλειά και μόνα τους?

 

Η θύρα usb δεν κάνει τα φαινόμενα που περιέγραψα πιο πάνω. Δουλεύει ορθώς.

 

Οχι τίποτα άλλο, να γλυτώσω την αγορά άλλου, αμαρτία είναι

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα οτι υπάρχουν καλώδια usb σε midi, τώρα αυτά σαν interface είναι για να δουλεύουν μέσω pc και drivers του, ή κάνουν την δουλειά και μόνα τους?

Δυστηχως δεν ειναι απλα καλωδια αλλα computer midi interfaces και δουλεουν αποκλειστικα με Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη σωστή παρατήρηση του jack, να προσθέσω ότι τα καλώδια USB σε MIDI έχουν USB βύσμα type A ενώ η υποδοχή του M-Audio σίγουρα είναι type B, άρα δεν ταιριάζουν καν στα καλώδια.

 

Κανένα firmware upgrade δεν παίζει να κάνεις ρε cos; Απ' ότι είδα στο άλλο thread που άνοιξες, είναι μια παρτίδα μόνο τα ελαττωματικά Keystation. Μήπως με καινούριο firmware λυθεί το θέμα; ???

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα μου δεν βρήκα κάτι σχετικό με firmware update , και γενικά ακόμα και με τους drivers στο λάπτοπ που το είχα βάλει, γιατι στο σταθερό pc δεν είχε πρόβλημα, έπαιζε με τα windows, ηταν ιστορία για να το βάλεις, είχα ανοίξει και σχετικό thread εδώ και έγραψα και την λύση.

 

Firmware δεν παίζει , ούτε στο support της m-audio, παρα μονο τα manual.

 

Δεν βρίσκω κατι άλλο, τι να πώ, δεν το είχαν προβλέψει να το αναβαθμίσουν , ηταν σίγουροι οτι δουλεύουν όλα ρολόι lol

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου