Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πάνε οι στίχοι?


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Φοίβος γράφει τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρόνο...

 

ο φοιβος, οπως και ο καρβελας, εχουν ολοκληρο επιτελειο καταπληκτικων μουσικων που δουλευουν στις παραγωγες τους. φυσικα και δεν τα κανουν ολα μονοι τους..

 

Μάλλον εννοεί ότι ένα σόλο κιθάρας σε κομμάτι του Φοίβου π.χ. είναι έμπνευση του κιθαρίστα και όχι ότι έκατσε ο Φοίβος να του το δείξει.

 

Το ΑΕΠΙ είναι δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι η ΕΓΓΡΑΦΗ ειναι δωρεαν απο εκει και περα σου κρατανε ενα ποσοστο (γυρω στο 15%) οταν σου καταβαλουν τα χρηματα που δικαιουσαι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μιλουσα κυριως για ενορχηστρωση. μια ιδεα που γραφει καποιος με στιχους και ακουστικη κιθαρα η πιανο ας πουμε, χρειαζεται αρκετη δουλεια, πειρα και γνωσεις για να γινει ολοκληρωμενο ποπ κομματι (και αυτη τη δουλεια δεν θα την κανει συνηθως ο φοιβος (παραδειγμα λεμε), αλλα καποιος συνεργατης του. οχι οτι δεν μπορει, αλλα οταν εισαι τοσο μεσα στις δουλειες, η καλυτερη κινηση που θα μπορουσες να κανεις ειναι να εχεις ανθρωπους να δουλευουν μαζι σου, ωστε να ασχολεισαι με οτι κανεις καλυτερα (να γραφεις χιτ ας πουμε). κι αυτο δε δειχνει οτι εκμεταλλευεσαι καποιον, αλλα οτι εισαι αρκετα πετυχημενος-αξιος ωστε να εχεις καλους συνεργατες. στο εξωτερικο θεωρουνται αυτονοητα διαφορετικες ιδιοτητες το να ειναι καποιος songwriter, arranger, η musical director. και βεβαια οταν μιλαμε για περιπτωσεις πετυχημενων ανθρωπων σε αυτο το χωρο, μιλαμε παντα για απιστευτα εργατικους ανθρωπους, με ρυθμους δουλειας που δεν πιανονται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα μας εδω ειναι αλλο,δηλ. ποιος παιρνει τα πνευματικα δικαιωματα και αυτα τα παιρνουν ,οπως ειναι και φυσικο,ΜΟΝΟ οι συνθετες και οι στιχουργοι και ΟΧΙ οι μουσικοι,ενορχηστρωτες,παραγωγοι κτλ. ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεκτά και λογικά αυτά που λέτε, αλλά με διέπει ένας συγκρατημένος ενθουσιασμός γιατί το υλικό που έχω στα χέρια μου είναι καλό, και, χωρίς να προσδοκώ πολλά, νομίζω πως ακόμα και οι νεοεισαχθέντες στο χώρο αν έχουν κάτι καλό μπορούν να το προωθήσουν. Όχι, δεν είμαι γραμμένος ακόμη στην ΑΕΠΙ, αλλά θα το κάνω. Όσο για τις πωλήσεις δίσκων που αναφέρατε, δηλαδή όταν ακούμε πως ο τάδε δίσκος έγινε χρυσός και ο δείνα πλατινένιος για πόσα αντίτυπα μιλάμε? Η τρώμε παπα από τα ΜΜΕ? Τέλος, superfunk αυτό το 50% σε τι τάξη μεγέθους χρήματα μεταφράζεται ?

Καποτε,πριν πολλαααα-πολλααα χρονια,για να παρεις χρυσο δισκο ηθελες 50000 αντιτυπα(και 100000 για πλατινενιο..)Σημερα?..χμ...καπου διαβασα,τελευταια,οτι για χρυσο δισκο χρειαζονται 10000 αντιτυπα...τα συμπερασματα δικα σου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι πολυ ευκολο να κατηγορουμε καποιους οτι παρουσιαζουν τα "εργα" των αλλων για δικα τους ,ομως αν δεν εχουμε αποδειξεις καλο ειναι να μην το κανουμε..... (και αποδειξεις δεν ειναι ρησεις τυπου "ακουσα την κυρα Μαρια που το ειπε στον μπαρμπα Θαναση.... :) )

 

Άραγε τι άποψη να έχουν για αυτό π.χ. οι Coldplay για το καινούργιο σουξεδάκι του FOIVOS???

 

-1. Δεν χρειάζεται παρά ένα ζευγαράκι (ακόμα και απαίδευτων/ακούρδιστων) αυτιών για να καταλάβεις.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το να "επηρεαζεται" :)  καποιος και αλλο το να εχει "σκλαβους" που γραφουνε τραγουδια για αυτον και αυτος βαζει το ονομα του.Μη τα μπερδευουμε τα πραγματα... ;)

 

 

 

υ.γ.ειδικα ο Φοιβος εχει γραψει τοσες πολλες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ που οτι και να κανει του το συγχωρω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου λεγα τωρα τι παιρνουν αλλα η καλη μου ανατροφη (ξερεις..γαλλικα,μπαλετο,βελονακι...) δεν μου το επιτρεπει... :) :) :) :)

 

κοιτα για να μην το παρατραβαμε ,ειναι τοσο ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ η ελληνικη δισκογραφια που οτιδηποτε ακους περι τρελλων πωλησεων,χρηματων,αμοιβων κτλ.ειναι απλα ΨΕΜΜΑΤΑ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ.ειδικα ο Φοιβος εχει γραψει τοσες πολλες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ που οτι και να κανει του το συγχωρω...

 

Superfunk, μήπως πρέπει να αλλάξεις το nick σου σε superpop?  ;D

 

Χμμμ, όντως ο φοίβος φαίνεται πως έχει το άγγιγμα του Μίδα, προσωπικά μου αρέσουν μεταξύ άλλων ένα κομάτι που είχε γράψει παλιά για την γαρμπή (Χαμένα νομίζω πως λεγόταν). Και το Gucci φόρεμα δεν ήταν κακό  8)

 

Πάντως ξέρετε τι λέω να κάνω? Να κατοχυρώσω τα κομμάτια και να πάω να πιάσω καλλιτέχνες και να τους τα δείξω (πχ στο μαγαζί που δουλεύουν). Βέβαια αν κάποιος από αυτούς έχει μνήμη ελέφαντα και μάθει απ' έξω το κομμάτι με την πρώτη μπορεί να χω τρεξίματα ! Οπότε θα χω μαζί μου και ένα ρόπαλο baseball να του δώσω μια στο κεφάλι να πάθει καμιά mini διάσειση και όταν ξυπνήσει δε θα θυμάται πια τους στίχους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου