Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πάνε οι στίχοι?


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλο το να "επηρεαζεται" :)  καποιος και αλλο το να εχει "σκλαβους" που γραφουνε τραγουδια για αυτον και αυτος βαζει το ονομα του.Μη τα μπερδευουμε τα πραγματα... ;)

 

 

 

υ.γ.ειδικα ο Φοιβος εχει γραψει τοσες πολλες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ που οτι και να κανει του το συγχωρω...

 

Παντως  υπαρχουν ΚΑΙ τετοια παραδειγματα .

Καζαντζιδης - Νικολοπουλος

πολλοι και διαφοροι  - Ευτυχια Παπαγιανοπουλου  κλπ

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πάντως ξέρετε τι λέω να κάνω? Να κατοχυρώσω τα κομμάτια και να πάω να πιάσω καλλιτέχνες και να τους τα δείξω (πχ στο μαγαζί που δουλεύουν). Βέβαια αν κάποιος από αυτούς έχει μνήμη ελέφαντα και μάθει απ' έξω το κομμάτι με την πρώτη μπορεί να χω τρεξίματα ! Οπότε θα χω μαζί μου και ένα ρόπαλο baseball να του δώσω μια στο κεφάλι να πάθει καμιά mini διάσειση και όταν ξυπνήσει δε θα θυμάται πια τους στίχους!

 

Αυτή η εντύπωση που έχουμε όλοι, οτι έχουμε γράψει το υπέρτατο αριστούργημα και ότι θα μας το κλέψουν άμα το ακούσουν, έχει τρελό γέλοιο  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το να "επηρεαζεται" :)  καποιος και αλλο το να εχει "σκλαβους" που γραφουνε τραγουδια για αυτον και αυτος βαζει το ονομα του.Μη τα μπερδευουμε τα πραγματα... ;)

 

 

 

υ.γ.ειδικα ο Φοιβος εχει γραψει τοσες πολλες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ που οτι και να κανει του το συγχωρω...

 

Παντως  υπαρχουν ΚΑΙ τετοια παραδειγματα .

Καζαντζιδης - Νικολοπουλος

πολλοι και διαφοροι  - Ευτυχια Παπαγιανοπουλου  κλπ

 

...Τοτενες... :) στα χρονια τα παλια... :) που ο κοσμος δεν ειχε πονηρια και με ενα δεκαρικο αγοραζες κουστουμι..... :) :) :)

 

τωρα πια απο τη στιγμη που δεν υπαρχει αντικειμενο οτι και να κλεψεις δωρον αδωρον ειναι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο Φοίβος παίρνει συγχωροχάρτι για ότι κάνει. Δεν υπάρχει καλλιτέχνης που να του έβγαλε δίσκο και να μην ήταν τουλάχιστον 3ος στο ΤΟΠ10.

Όσο για την κλεψιά που λένε, εγώ δεν το θεωρώ κλεψιά. Ίδιες συγχορδίες, στον ίδιο αρμονικό ρυθμό δεν είναι κλεψιά.

Διαφημιστικό τρύκ ήταν για να ακουστεί το κομμάτι και ΟΥΑΟΥ! Την πατήσαμε όλοι και έχει αναφερθεί πλειστάκις.

Για άλλη μια φορά το marketing κέρδισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε συναδελφε, κανε λιγο απλα μαθηματικα και θα απελπιστεις!!! Αν ενα cd κοστιζει 20 ευρω στην καλυτερη περιπτωση!!! Ας πουμε οτι παιρνει η δισκογραφικη τα μισα αρα 10 ευρω!!! και ο καλλιτεχνης/εκτελεστης 5!!! Και μοιραζονται ο συνθετης με το στιχουργο τα αλλα πεντε!!! Αρα εχουμε 2,5 ευρω για σενα ανα cd!!! Και ας πουμε οτι ο δισκος γινεται χρυσος που ποσοι γινονται!!! Τοτε θα βγαλεις 25.000 ευρω!!! Ολα αυτα στην περιπτωση που ο δισκος πουλησει, εχεις γραψει ολα τα κομματια και σε καλλιτεχνη ποπ φυσικα για να πουλησει!!! Εφοσον οπως μας λες τα κομματια σου ειναι καλα τοτε υποθετουμε οτι δεν ειναι για ποπ τραγουδι αλλα για εντεχνο η κατι τετοιο!!! Ομως σε ενα εντεχνο δισκο δεν γραφει ενας τους στιχους και τη μουσικη, μαζευουν συνηθως απο παντου!! Γι' αυτο σε συμβουλευω και ελπιζω να το κανεις απο χομπι και να μην ανησυχεις, τα καλα γραπτα δεν χανονται!!! Προς πληροφορησην, ''επαιζε'' να συνεργαστω με συνθετη εντεχνου τραγουδιου για ενα δισκο και να εχει μερικους στιχους μου μεσα!!! Φυσικα για λεφτα ουτε λογος καθως υπεθεταν οτι θα ειναι και τιμη μου, και τελικα με απερριψε για το λογο οτι οι στιχοι μου ηταν πολυ ροκ και ποιητικοι για το υφος που ηθελε να κανει!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υπολογισμοι σου ειναι πολυ αισιοδοξοι. 25000!!!! σιγα μην εχει βγαλει κανεις τοσα. ακομη και αν τραγουδουσε σε μουσικη στιχους δικους του παλι  πολλα ειναι. καταρχην ξεχασες τους φορους και τα κοστη παραγωγης και διανομης τα οποια ειναι πολυ πολυ πιο πανω απο τα μισα.(ξερεις οτι η εφορια ειναι ...συνεταιρος σε  καθε οικονομικη δραστηριοτητα ετσι?)

 

παντως πολυ ευστοχη η παρατηρηση του sergei και μην το αρνιεστε , ολοι το εχετε νιωσει , οτι το εργο σας ειναι μνημειωδες και οκ να το ακουσουν οι φιλοι σας αλλα μην τους το γραψετε σε κανα cd και γινει καμια στραβη και σας το κλεψει ο καρβελας... ! χε χε πλακα εχουμε!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου θα ξέρεις σίγουρα ότι πολλοί ασχολούνται με το γράψιμο.

Και σοφά σου είπαν τα παιδιά τι συμβαίνει στην αγορά.

 

Αν γράφεις λαϊκο-ποπ

1.μπορείς ν' απευθυνθείς στις δισκογραφικές και το συρτάρι τους.

2.να βρείς νεοφώτιστο αστέρι που χρηματοδοτεί τον δίσκο του και να πάρει τραγούδια σου.

 

Αν γράφεις έντεχνο ισχύει αυτό που σου είπε ο Room101.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ θα ήταν να βρείς κάποιον νέο τραγουδιστή ή συγκρότημα καλύτερα και να παίξεις το στοίχημα.Πάλεψε το μαζί τους. Αρκεί να έχετε κοινούς στόχους επιτυχίας.

Αν βγεί δίσκος και πάει καλά (δηλαδή ακουστεί κάποιο τραγούδι) να ξέρεις ότι η δισκογραφική θα σε διασυνδέσει με κάποιο μεγαλύτερο "αστέρι" κλπ κλπ.

 

Πάνω απ' όλα αυτή η δουλειά θέλει να κάνεις όνομα.

Δεν πάει... "ανοίξαμε-και-σας-περιμένουμε-φέρτε-τα-λεφτά-σας-γιατί-έχω-καλό-πράμα..."

Ο στίχος είναι σαν το σινιέ ρούχο.

Πρέπει όμως να γίνει πρώτα σινιέ και μετά να πουλήσει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υπολογισμοι σου ειναι πολυ αισιοδοξοι. 25000!!!! σιγα μην εχει βγαλει κανεις τοσα. ακομη και αν τραγουδουσε σε μουσικη στιχους δικους του παλι  πολλα ειναι. καταρχην ξεχασες τους φορους και τα κοστη παραγωγης και διανομης τα οποια ειναι πολυ πολυ πιο πανω απο τα μισα.(ξερεις οτι η εφορια ειναι ...συνεταιρος σε  καθε οικονομικη δραστηριοτητα ετσι?)

 

παντως πολυ ευστοχη η παρατηρηση του sergei και μην το αρνιεστε , ολοι το εχετε νιωσει , οτι το εργο σας ειναι μνημειωδες και οκ να το ακουσουν οι φιλοι σας αλλα μην τους το γραψετε σε κανα cd και γινει καμια στραβη και σας το κλεψει ο καρβελας... ! χε χε πλακα εχουμε!:)

 

Το εδωσα να καταλαβει με απλα μαθηματικα το μεγιστο που μπορει να παρει σε ενα ιδανικο συστημα αναφορας οπως λεμε και στη φυσικη!!! Παντως απο 25.000 για καθε δισκο ενας ποιητης δε ζει αν αναλογιστουμε οτι θα κανει ενα δισκο τα 2 χρονια!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα ξέρεις σίγουρα ότι πολλοί ασχολούνται με το γράψιμο.

Και σοφά σου είπαν τα παιδιά τι συμβαίνει στην αγορά.

 

Αν γράφεις λαϊκο-ποπ

1.μπορείς ν' απευθυνθείς στις δισκογραφικές και το συρτάρι τους.

2.να βρείς νεοφώτιστο αστέρι που χρηματοδοτεί τον δίσκο του και να πάρει τραγούδια σου.

 

Αν γράφεις έντεχνο ισχύει αυτό που σου είπε ο Room101.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ θα ήταν να βρείς κάποιον νέο τραγουδιστή ή συγκρότημα καλύτερα και να παίξεις το στοίχημα.Πάλεψε το μαζί τους. Αρκεί να έχετε κοινούς στόχους επιτυχίας.

Αν βγεί δίσκος και πάει καλά (δηλαδή ακουστεί κάποιο τραγούδι) να ξέρεις ότι η δισκογραφική θα σε διασυνδέσει με κάποιο μεγαλύτερο "αστέρι" κλπ κλπ.

 

Πάνω απ' όλα αυτή η δουλειά θέλει να κάνεις όνομα.

Δεν πάει... "ανοίξαμε-και-σας-περιμένουμε-φέρτε-τα-λεφτά-σας-γιατί-έχω-καλό-πράμα..."

Ο στίχος είναι σαν το σινιέ ρούχο.

Πρέπει όμως να γίνει πρώτα σινιέ και μετά να πουλήσει.

 

Εγω που τα κανω ολα μονος μου και με μονη βοηθεια τον lamrosgg δλδ τι πρεπει να κανω???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να γράψεις κάτι ποιό... εμπνευσμένο;  ;D ;D ;D

 

Πλάκα σου κάνω. Αλλά προφανώς πρέπει να βρείς τι λείπει...

 

Αν υποθέσουμε ότι είσαι ταλέντο και θέλεις να πετύχεις εμπορικά, τότε θα πρέπει να συνείδιτοποιήσεις ότι είναι μια επιχείρηση κι αυτή και χρειάζεται business planning.

 

Δες κατ'αρχάς το κοινό σου.

Απευθύνεσαι σε κάποιο συγκεκριμμένο κοινό; Υπάρχει αγορά;

Και αν ναι... τους καλύπτεις; τι δεν κάνεις;

Και αν το κάνεις... είσαι σταθερός; Εχεις διάρκεια;

Δουλεύεις αρκετά για να σε μάθουν;

Και άλλα πολλά μικρά και αυτονόητα που όμως λόγω... καλλιτεχνείας μας διαφεύγουν γαμώτο...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου