Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το παίξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να απευθυνθώ στους καλούς κιθαρίστες

 

Ενώ σε metal κομμάτια, είμαι πιστεύω πολύ καλός (σε ρυθμικά μπορώ να παίξω οτιδήποτε, ακόμα και σε 240bpm με full palm mute και τα πιο απαιτητικά, και στα σόλο τα καταφέρνω αρκετά καλά) στα ακόρντα και ειδικά στα αρπίσματα πατώνω.

 

Παράδειγμα. (ένα απλό)

Στα αρπίσματα δεν μπορώ από

 

-

-

4

4

6

-

 

να πάω αμέσως σε

 

-

4

4

-

2

-

 

πάλεψα σήμερα κανα μισάωρο και δεν μπορούσα να το βγάλω.....

 

Φανταστείτε τώρα να με θέλουν να παίξω κάτι ήρεμο κάπου, και να μην μπορώ.

Αν αρχίζω να παίζω trivium & slayer δεν θα καταλάβουν Χριστό που ξέρω να παίζω τέλεια...

 

Η ερώτηση μου είναι...

Χρειάζομαι δάσκαλο;

 

Είμαι αυτοδίδακτος κανα χρόνο τώρα, δεν μου έχει δείξει κανείς τίποτα.

Έχω καλή τοποθέτηση στα 3 δάχτυλα (τρια πρώτα) ενώ το μικρό με βοηθάει μόνο σε σόλα και ρυθμικά.

Δεν έχω καλή τοποθέτηση στο μικρό και είναι σχετικά αδύναμο ακόμα.

Ασχολούμαι κυρίως με metal κομμάτια, metal riffs στυλ trivium και σόλα στυλ scorpions ξέρω γω.

Όμως δεν είχα αγκίξει κομμάτι με άρπισμα γιατί ήξερα ότι θα σερνόμουν.

(απλά για να καταλάβετε που κυμαίνομαι)

 

περιμένω τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα προβλήματα (στην κιθάρα) ξεπερνιούνται με εξάσκηση. Σήμερα ένα μισάωρο, αύριο ένα μισάωρο κλπ...

Ένας δάσκαλος πάντα βοηθάει. Σε βοηθάει να αποκτήσεις πιο σφαιρική γνώση και να έχεις πραγματική εικόνα που βρίσκεσαι κιθαριστικά. Το λέω αυτό γιατί, αν δεν μπορείς να παίξεις αυτό που περιγράφεις μετά από ένα χρόνο, έχεις κενά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το εξής:

 

Εξάσκηση σε χρωματικές κλιματικές κλίμακες για να ξεπιαστεί το μικρό δαχτυλάκι, καθώς και όλα τα υπόλοιπα δάχτυλα.

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δείς τι εννοώ:

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1639

 

Αν δεις ότι κουράζονται τα χέρια σου ή τα δάχτυλα σου, σταμάτα και ξεκουράσου.

Να παίζεις χαλαρά, μην πατάς με δύναμη τα τάστα. Δεν έχει σημασία η ταχύτητα στο παίξιμο της άσκησης, οπότε μην βιάζεσαι. Μάθε μόνο να την εκτελείς σωστά και σύντομα θα δεις βελτίωση και στην ταχύτητα.

 

Έπειτα σε με μερικά αρπίσματα μπορεί να μην σε βολεύουν οι θέσεις πάνω στην ταστιέρα γι' αυτό να κολλάς.

Παράδειγμα στο δικό σου απλό άρπισμα:

από εδω

-

-

4

4

6

-

 

μπορείς σίγουρα πιό άνετα να πάς στο

-

4

4

-

-

7

 

Σε κάθε περίπτωση, practise makes perfect. Φρόντισε να αποκτήσεις ανεξαρτησία και άνεση σε όλα σου τα δάχτυλα και εξασκήσου πάνω σε αρπίσματα, ακόμη και αν κολλάς. Στο τέλος θα δεις πως θα μπορείς να τα παίξεις και αυτά άνετα! Καλη τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις ένα βιβλίο με δαχτυλισμούς συγχορδιών, να σου δείξει πως να κάνεις σωστά την αλλαγή, τότε με μιάμιση ώρα εξάσκησης θα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ακκόρντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις ένα βιβλίο με δαχτυλισμούς συγχορδιών, να σου δείξει πως να κάνεις σωστά την αλλαγή, τότε με μιάμιση ώρα εξάσκησης θα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ακκόρντων.

Μιάμιση ώρα εξάσκησης και μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ακόρντων; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάμιση ώρα εξάσκησης και μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ακόρντων; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ??  ???

 

μαλλον εννοει οποιαδήποτε ΜΙΑ αλλαγή ακκόρντων... :P

 

ε του $@#$@, οσο δυσκολη και να'ναι σε μιάμιση ωρα κατι θα εχει γινει!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το πρόβλημα σου αφου το είχα και εγω πριν αρκετό καιρό (χρόνια..) που ξεκίνησα κιθάρα παίζοντας power metal. Εκεί το riffing είναι κοφτό και ξερό και το palm muted σύστημα πέφτει αβέρτα. Σταματώντας να παίζω τέτοια νευρικά riffs μετά απο καιρό παρατήρησα πως παίζω slow αρπίσματα πολύ πιο εύκολα αλλαγές συγχορδιών για πλάκα αλλά με περισσότερη δυσκολία metal περάσματα. Συμπαίρανα έτσι πως το χέρι σε metal καταστάσεις και ειδικά σε ριφάρες τύπου thrash, power, epic etc. μετα απο ώρα συνηθίζει σε απότομα νευρικά muted κοψίματα των power chords. Και πάλι όμως δεν είναι απόλυτο...  ::)

...στο πλοίο της αγάπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το να χτισεις τεχνικη σε αρπισμους εχει αρκετα κοινα με το να χτισεις κλιμακες, ταχυτητα κτλ. ενας καλος τροπος ειναι μελετη με μετρονομο, και σταδιακη αυξηση της ταχυτητας, οταν μπορεις να παιξεις κατι τελεια.. αλλα αυτο πρεπει να γινει σε εβδομαδες, δεν γινεται σε μια ωρα η μερα (καλο ειναι να εχεις στοχους και για μια ωρα αλλα και μια εβδομαδα-μηνα-χρονο κτλ στη μελετη)

 

για βασικα αρπισματα εγω χρησιμοποιω αρκετα μερικες ασκησεις του Giuliani, που εχει πολλα αρπισματα χωρισμενα σε γκρουπ μελετης. αν τα ψαξεις σε ενα μουσικο βιβλιοπωλειο θα τα βρεις ευκολα. εγω τα εχω απο αυτο το βιβλιο:

 

http://www.amazon.com/Pumping-Nylon-Scott-Tennant/dp/088284721X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δυσκολια σου ειναι στο να αλλαξεις τα δαχτυλα και να πας στην αλλη θεση  η στην πενα?

 

(να γυμνασεις οπωσδηποτε το μικρο δαχτυλο ειναι πολυ χρησιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι μπορείς να κάνεις.Εγω το κάνω και βοηθάει πάρα πολύ.

 

Παίξε το κομμάτι που σε δυσκολέυει πάρα μα πάρα πολυ αργά.Σε σημείο που όλες οι προσπάθειες σου να είναι άνετες και επιτυχείς.Τι κερδίζεις με αυτό;;Τα δάχτυλα σου συνηθίζουν τη σωστή κίνηση και όσο ανεβάζεις ταχύτητα θα είναι ευκολότερα απο το να ξεκινήσεις εξαρχής με μια ταχύτητα που δεν είσαι 100% άνετος.Και αν δεν δεις διαφορά μεγάλη την πρώτη μέρα θα δεις σίγουρα την επόμενη.Δοκιμασμένα πράματα  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου