Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πάνε οι στίχοι?


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum, εδώ και καιρό έχω γράψει κάποια τραγούδια (στίχους) , τα οποία θέλω να προσπαθήσω να πουλήσω. Έχει κάποιος δοκιμάσει να κάνει κάτι παρόμοιο και τι κατάληξη είχε? Για τι τάξη μεγέθους χρήματα μιλάμε και ποιον πρέπει να προσεγγίσει κανείς? Δισκογραφικές? Στιχουργούς? Τους ίδιους τους καλλιτέχνες? Αξίζει να πουλήσει κανείς τα κομμάτια και να τελειώνει ή να πάρει ποσοστά από τους δίσκους? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη κανεις και πολλα ονειρα,αν δεν εισαι γνωστος και καταξιωμενος μονο το 50% απο τα πνευματικα δικαιωματα της ΑΕΠΙ (για καθε τραγουδι) θα παρεις.... ;) (εισαι γραμμενος στην ΑΕΠΙ ετσι δεν ειναι?) αν βεβαια καταφερεις να "περασεις" τους στιχους σου ....γενικα ειναι πολυ χαλεποι και δυσκολοι οι καιροι.....

 

 

 

 

ή να πάρει ποσοστά από τους δίσκους?

 

τους ποιους????? ;D ;D ;D ;D :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

για να σοβαρευτουμε τωρα ,απο τις ...πωλησεις (λεμε τωρα... ::) :P) των  cd μονο η εταιρεια βγαζει ,ελαχιστα πλεον,λεφτα ΚΑΝΕΙΣ αλλος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Superfunk.

 

Οι δίσκοι δεν εχουν λεφτά! Αμα κατα μέσο όρο ο έλληνας αγοράζει ένα αυθεντικό cd κάθε 1,5 χρόνο...

 

Τα λεφτά ειναι στις πίστες,

στο ραδιόφωνο

στις διαφημίσεις...

 

Το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι το πόσα θα πάρεις και απο πού, αλλα το πώς θα γίνεις γνωστός έτσι να σε προτιμίσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεκτά και λογικά αυτά που λέτε, αλλά με διέπει ένας συγκρατημένος ενθουσιασμός γιατί το υλικό που έχω στα χέρια μου είναι καλό, και, χωρίς να προσδοκώ πολλά, νομίζω πως ακόμα και οι νεοεισαχθέντες στο χώρο αν έχουν κάτι καλό μπορούν να το προωθήσουν. Όχι, δεν είμαι γραμμένος ακόμη στην ΑΕΠΙ, αλλά θα το κάνω. Όσο για τις πωλήσεις δίσκων που αναφέρατε, δηλαδή όταν ακούμε πως ο τάδε δίσκος έγινε χρυσός και ο δείνα πλατινένιος για πόσα αντίτυπα μιλάμε? Η τρώμε παπα από τα ΜΜΕ? Τέλος, superfunk αυτό το 50% σε τι τάξη μεγέθους χρήματα μεταφράζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εισαι γνωστος και καταξιωμενος μονο το 50% απο τα πνευματικα δικαιωματα της ΑΕΠΙ (για καθε τραγουδι) θα παρεις.... ;)..

 

Για αυτό εξάλλου ρωτάω μήπως θα μπορούσε να πουλήσει κανείς απευθείας σε κάποιον γνωστό και καταξιωμένο στιχουργό ώστε αυτός να τα παρουσιάσει ως δικά του και, πληρώνοντας τον αρχικό δημιουργό, να κάνει έπειτα χρήση της υπεραξίας των.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό εξάλλου ρωτάω μήπως θα μπορούσε να πουλήσει κανείς απευθείας σε κάποιον γνωστό και καταξιωμένο στιχουργό ώστε αυτός να τα παρουσιάσει ως δικά του και, πληρώνοντας τον αρχικό δημιουργό, να κάνει έπειτα χρήση της υπεραξίας των.

 

δεν γινονται αυτα τα πραγματα,κανεις γνωστος & καταξιωμενος δημιουργος δεν κανει τετοιες ξεφτιλες (οσοι ισχυριζονται οτι κανει απλα τον ζηλευουν για την επιτυχια του)

 

Οκ, δεκτά και λογικά αυτά που λέτε, αλλά με διέπει ένας συγκρατημένος ενθουσιασμός γιατί το υλικό που έχω στα χέρια μου είναι καλό,

 

καλε μου φιλε να ηξερες ποσα καλα (εως και αριστουργηματικα) πονηματα  ..σαπιζουν στα συρταρια των δισκογραφικων.....δεν εχει καμμια σημασια αν ειναι καλα η κακα,δυστυχως πλεον η μονη ελπιδα οποιουδηποτε δημιουργου ειναι η ....ΤΥΧΗ (ουτε οι γνωριμιες μετρανε πια...) ζεις στην Ελλαδα οποτε τα παντα γινονται κατα τυχη...μια και οργανωμενο σχεδιο ΔΕΝ υπαρχει..

 

 

Τέλος, superfunk αυτό το 50% σε τι τάξη μεγέθους χρήματα μεταφράζεται ?

 

ο στιχουργος και ο συνθετης μοιραζονται εξισου τα εσοδα τους απο την ΑΕΠΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Superfunk σε όλα. Πλέον είναι θέμα τυχης αν θα κάνεις κάτι ή όχι. Μπορεί να το κυνηγάς μια ζωή και να μην σου κάθεται ή να σου 'ρθει εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Είσαι σίγουρος Superfunk ότι δεν κάνουν τέτοιες ξεφτίλες? Δεν μιλάω για το έντεχνο, αλλα στο πόπ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Φοίβος γράφει τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρόνο...

 

Κ μιας κ ο Superfunk μοιράζει για άλλη μια φορά σοφές γνώσεις, θα ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό:

Είδα την ΑΕΠΙ (ομολογώ ότι δεν την είχα υπόψη) στο site της ενώ λέει για εγραφή μελών λέει υπο κατασκευή. Μάλλον θα είναι νεα υπηρεσία η online εγγραφη.

Πώς γίνεσαι μέλος λοιπόν και τί προσφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lambrosgg μακάρι να ξερα να σου λεγα και σένα. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες παιδιά, θα την ψάξω τη δουλειά και αν κάτσει τίποτα θα ενημερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Φοίβος γράφει τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρόνο...

 

ο φοιβος, οπως και ο καρβελας, εχουν ολοκληρο επιτελειο καταπληκτικων μουσικων που δουλευουν στις παραγωγες τους. φυσικα και δεν τα κανουν ολα μονοι τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Φοίβος γράφει τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρόνο...

 

ο φοιβος, οπως και ο καρβελας, εχουν ολοκληρο επιτελειο καταπληκτικων μουσικων που δουλευουν στις παραγωγες τους. φυσικα και δεν τα κανουν ολα μονοι τους..

 

αλλο ποιοι ΠΑΙΖΟΥΝ στις παραγωγες και αλλο ποιοι γραφουν τα κομματια..

 

απο τη στιγμη που εγω γραφω 2-3 τραγουδια την εβδομαδα δεν καταλαβαινω γιατι καποιος με ΠΟΛΥ περισσοτερο ταλεντο απο εμενα ,οπως ο Φοιβος ή ο Καρβελας,δεν μπορει να κανει το ιδιο.... ; τη στιγμη μαλιστα που απασχολειται 24/7 με αυτο το πραγμα....)

 

παιδια ειναι πολυ ευκολο να κατηγορουμε καποιους οτι παρουσιαζουν τα "εργα" των αλλων για δικα τους ,ομως αν δεν εχουμε αποδειξεις καλο ειναι να μην το κανουμε..... (και αποδειξεις δεν ειναι ρησεις τυπου "ακουσα την κυρα Μαρια που το ειπε στον μπαρμπα Θαναση.... :) )

 

Πώς γίνεσαι μέλος λοιπόν και τί προσφέρει?

 

Παρε τους τηλ.η διαδικασια ειναι πολυ απλη,τωρα για το τι προσφερει αν κανεις ενα search θα βρεις πολλα στο noiz (αν και στο site της τα γραφει ολα),συνοπτικα ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος να παρεις καποια χρηματα απο τα πνευματικα δικαιωματα που δικαιουσαι για την δημοσια εκτελεση των τραγουδιων σου (αν εχεις γραψει τη μουσικη ή τους στιχους) ,για τα ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ δικαιωματα (δηλ. τα χρηματα που θα παρεις επειδη εχεις συμμετασχει σαν ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ σε ενα εργο απευθυνσου στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου