Προς το περιεχόμενο

Η γενιά των 1000 ευρώ


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Νορβηγία έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ μισθούς και έχει ΤΕΛΕΙΑ κοινωνική πρόνοια.

 

Και την εφορια συνεταιρο στο 50%.....αν μας αρεσει και το θεωρουμε σωστο ας το εφαρμοσουμε τι να πω....

 

Το έχουμε εφαρμόσει ΗΔΗ το 50%. Αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι στο τέλος της ημέρας τόσο είναι και στο Ελλάντα. Απλά είναι εμέσως και πλαγίως  ;)

 

Βρες μου οχι δυο η τρεις αλλα ΕΝΑΝ  ελευθερο επαγγελματια (ενας μισθωτος ΠΟΤΕ δεν θα ειναι πλουσιος) που να ΠΛΗΡΩΝΕΙ οντως αυτο το 50%......Αυτο που λεω ειναι οτι ποτε ο Ελληνας δεν θα αποκτησει την κοινωνικη συνειδηση που θα τον κανει να πληρωνει το 50% επι του πραγματικου (μεχρι σημερα κρυφου και μαυρου) εισοδηματος του......ουτε το κρατος μας τουλαχιστον για την επομενη 50ετια το βλεπω να μπορει να εφαρμοζει τους νομους του πανω σε αυτο το ζητημα.....

 

Εγώ.

 

Δεν είναι θέμα κρυφού ή μαύρου. Π.χ. μια μεταβίβαση ακινήτου μέχρι τώρα είχε χαράτσι ανάλογα με την αξία του ακινήτου, άσχετα με το εισόδημα (σε καμία άλλη χώρα της ΕΕ δεν επιτρέπεται αυτό). Τα παραδείγματα δεν τελειώνουν και όταν τα αθροίσεις όλα στο τέλος πληρώνεις μια ΜΕΓΑΛΗ λυπητερή.

 

Δεν συμφωνώ με το θέμα της κοινωνικής συνείδησης και την πληρωμή των φόρων. Ο πολίτης προσαρμόζεται στο σύστημα που υπάρχει. Όταν το κράτος επιτρέπει (να μην πω υποθάλπτει) την διαφθορά και την κατάχρηση εξουσίας, ο "αγαθός" πολίτης απλά βγαίνει μ@λ at the end of the day χωρίς να μπορεί να κάνει και πολλά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαίνω παιδιά, εσείς όταν πάτε σε λάιβ φέρνετε το ακριβότερο και εφετζίδικο έπιπλό σας και το αφήνεται έξω απ΄την είσοδο  ???

 

 

 

btw, η ώρα είναι δυόμιση. Κερνάω τον πρώτο γύρο σφηνάκια. Τεκίλα να στανιάρουμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα, οπα!!!

 

Λοιπον, οταν λεω για το εξωτερικο ευκολη λυση, εννοω για τωρα!!! Στο εξωτερικο οι ρυθμοι ειναι πιο απαιτητικοι και δεν εχεις περιοδο χαριτος!!! Οταν θα φυγεις ειναι ευκολο(η αποφαση, οχι να τα καταφερεις), μετα θα περνας πιο δυσκολα!!! Επιπλεον προσθεσα καπου οτι τα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου ειναι αρκετα και καλυτερα απ' τα Ελληνικα!!!

 

Οσο για την ημιμαθεια!!! Και προσωπικα εψαξα και εζησα τους φιλους μου να ψαχνουν!!! Επιπλεον, δεν ηθελα να το αναφερω, πληρουσα καποιες προυποθεσεις για συνεντευξη στο Cambridge (στην δευτερη ευκαιρια του Αυγουστου οπως λεμε) στο τμημα φυσικης, με εγγυηση της ξαδερφης μου που ειναι Dr. στο πολυτεχνειο του Surrey και αγγλιδα υπηκοος!!! Το τι ζητουσαν στα mail δε μπορειτε να φανταστειτε!!! Τεστ διαφορα, νοημοσυνης, ψυχολογικα, βαθμους απο ολη τη σχολικη μου διαδρομη και φυσικα να τους αρεσεις στο interview!!! Δε λεω κτ στον αερα και δεν εχω λογω να το κανω!!! Δε μ αρεσει παιδια να παραδιδονται ετσι, και εχω ιδιαιτερη ευαισθησια στο θεμα γιατι δινει και η αδερφη μου φετος και μου λεει κτ παρομοια!!! Τωρα αν αυτο που θες να κανεις δεν υπαρχει στην Ελλαδα τοτε πρεπει καποιος να παει εξω!! Η ξαδερφη μου(αδερφη της προηγουμενης) πηγε στο Κεντ για να κανει conservation biology, αυτο δεν υπαρχει στην Ελλαδα!!! Τωρα δουλευει σε οργανωσης προστασιας ζωων!!!

 

Τωρα για το θεμα της αυτοπροβολης, μιλησα για φαινομενα μες το φορουμ στο οποιο τα μελη ειναι σε θεση να αναγνωρισουν την αξια ενος αντικειμενου!!! Υπαρχουν και πολλοι που ειναι συλλεκτες κι απ τις δυο πλευρες, ανθρωποι που ειναι η δουλεια τους, κλπ!!! Και στο ποστ μου συμπληρωσα οτι και γω κανω το ιδιο, απλα ηθελα να διαφωνησω για το χαρακτηρισμο ''βλαχος''!!!

 

Τωρα για το θεμα με τον φαρμακοποιο δεν εννοω οτι δεν εχει ευθυνη, απλα οι γνωσεις του δεν εφαρμοζονται σε real time, εχει δυνατοτητα να μην τον φαει τον χριστιανο!!! Ειναι θεμα συνεπειας!!!

 

Ελπιζω οι εξηγησεις μου να σας καλυψαν!!!

 

Γραψτε λαθος, οχι Dr., PhD... μπερδευτικα!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ από την άλλη.... δεν βλέπω το λόγο για μεγάλη συζήτηση επί της "ρίζας του κακού". 'Ετσι γίνεται πάντα στις ανομοιογενείς κοινωνίες (μεγάλη συσσώρευση πλούτου σε λίγους + μεγάλι "ψαλίδα" με τους μη έχοντες). Οι τιμές "ρυθμίζονται" με βάση τους λίγους και οι υπόλοιποι καλούνται "να ακολουθήσουν" επιδεινώνοντας το πρόβλημά τους. Ιδιαίτερα σε ανεξέλεγκτες  κοινωνίες που η "κορυφή" της οικονομικής πυραμίδας αντιμετωπίζει το χρήμα σαν εποχιακό είδος (καινοφανές και -ενδεχομένως- προσωρινό). 

 

Χρειάζονται λοιπόν 3 άξονες για να δημιουργηθεί το πρόβλημα:

1. Η λογική της αρπαχτής

2. Η μεγάλη οικονομική "ψαλίδα"

3. Το χαμηλό πνευματικό επίπεδο με τη μορφή της τηλε-υποταγής στο εκάστοτε "αρπαχτό" lifestyle.

 

Ακραίο παράδειγμα:

Στη Μόσχα, πλήρωσα $200 είσοδο σε club, πριν 10 (και βάλε) χρόνια. Και είχα γνωστό που μας "έβαλε" γιατί απ' έξω είχε ουρές ανθρώπων. Ουρές ανθρώπων που ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν το μισό τους μισθό για να κουνηθούν ρυθμικά (για λίγο) στον ίδιο χώρο με τους συμπολίτες τους που βγάζουν 200 ευρώ το λεπτό. (Όπως π.χ ο ιδιοκτήτης του εν λόγω χώρου) 

 

 

 

 

Σε σχέση με τα του "επαγγελματικού προσανατολισμού" (μια καινοτομία του noiz), για ξαναπάρτε αυτό:

 

...

Συμβουλή πρώτη. Μην αγχώνεστε, δεν αξίζει. Συζητείστε με τον εαυτό σας σοβαρά, βρείτε αυτό το οποίο πραγματικά αγαπάτε, ότι κι αν είναι αυτό, γίνετε καλοί και ανταγωνιστικοί σε αυτό, και ασκείστε το με ευθύνη, συνέπεια, και πάνω από όλα επαγγελματικότητα. Να νοιάζεστε για το να είστε εντάξει με τον εαυτό σας και τους γύρω σας και όχι για τα λεφτά. Από τη δουλειά ποτέ κανείς δεν πλούτισε, ο μισθός, όσος κι αν είναι αυτός, είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο  ότι είναι πάντα κάτα τι πιο λίγος από τα λεφτά που χρειάζεστε για να καλύψετε τις ανάγκες σας μηνιαίως.   

 

Συμβουλή δεύτερη (παράπλευρη, αλλά εφ΄όσον συζητήθηκε λέω τη γνώμη μου) : Δεν υπάρχουν πατρίδες. Ιδιαίτερα στην εποχή μας. Εφ΄όσον θεωρείτε ότι μπορείτε να βοηθηθείτε στην εξέλιξη-σταδιοδρομία σας ουσιαστικότερα στο εξωτερικό, κάντε το άφοβα και χωρίς κόμπλεξ Ελλαδολατρείας.

 

+137 :)

 

Θα σημειώσω επίσης..... απένταντι στην αδικία... αμυνθείτε με περίσσεια ικανοτήτων. Εξάλλου, δεν είναι και τόσο τραγικά δύσκολο να είναι κανείς "αστέρι" (στη δουλειά του) στη χώρα της αρπαχτής.  Για παράδειγμα.... έχετε ακούσει μεγάλο μουσικό να κλαίγεται ότι του έχουν "κλέψει" τραγούδι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να μην επανέρθω αλλά βλέπω ότι έχει παιχτεί ένα κόλλημα με κάποιο 50% το οποίο... τι ακριβώς;.... ορθώς διεκδικεί το κράτος ως φόρο αλλά.. οι επιχειρηματίες κακώς προσπαθούν να το αποφύγουν;...

 

Αστειεύεστε τουλάχιστον; Να γελάσουμε;

 

Κατ' αρχήν, το ελληνικό κράτος, περίπου την ίδια περίοδο που πριμοδοτούσε επικοινωνιακά τη κλοπή στο Χ.Α.Α., είχε επιλέξει να μην φορολογεί ανάλογα με τα κέρδη τις επιχειρήσεις, αλλά με το εκπληκτικό σύστημα των "αντικειμενικών κριτηρίων". Για όποιον δεν ξέρει, συνοπτικά να εξηγήσω τι ήταν αυτό το σύστημα: ήταν ένας αυθαίρετος προσδιορισμός κερδών που κατά τη γνώμη του υπουργού οικονομίας ήταν ΒΕΒΑΙΟ ότι έχει μία επιχείρηση ανάλογα με παραμέτρους όπως π.χ. το που βρίσκεται (χαχαχαχαχαχαχαχαχα). Έτσι, ένα κουρείο στο κέντρο του Παγκρατίου έχει τουλάχιστον Χ κέρδη, αλλιώς (σκεπτόταν ο τσάρος της οικονομίας) ΠΩΣ μπορεί να επιζει; Οπότε, φορολογούσαν το κουρείο για τα Χ υποτιθέμενα κέρδη, αν το δηλωμένο (από τον κουρέα) εισόδημα δεν έφτανε τον αριθμό Χ, ΑΛΛΑ τον φορολογούσαν για πάνω από Χ αν ο κουρέας δήλωνε Χ+Υ (π.χ.).

 

Βέβαια, ο τσάρος αγνοούσε ότι ένας νέος επαγγελματίας, εκ' των πραγμάτων, δεν μπορεί να αντλήσει το μέγιστο της "αναμενόμενης απόδοσης" της επιχείρησής του - αν βέβαια δεχτούμε ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Πολύ απλά, ένας νέος κουρέας θα έχει λιγότερη δουλειά από ένα παλιό κουρέα που βρίσκεται στον ίδιο δρόμο, ΟΜΩΣ έπρεπε να φορολογηθούν με τα ίδια "αντικειμενικά κριτήρια".

 

Εγώ ξέρω τέσσερις(4) επαγγελματίες που αναγκάστηκαν να κλείσουν τις νέες επιχειρήσεις τους εξ'αιτίας αυτής της λογικής (και άλλων βέβαια) και τώρα ξέρετε και εσείς γιατί το ΠΑΣΟΚ χάνει (και ξαναχάνει και ματά-ξανα-μανα χάνει τις εκλογές).

 

Το εκπληκτικό αυτό σύστημα, ένα ωραίο πρωί καταργήθηκε (λόγω ανάδρομου Ερμή ίσως), αλλά το ποσοστό των άμεσων φόρων που πληρώνει μία επιχείρηση στην Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από αυτό που πληρώνει σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σκεφθείτε ότι στην Ιρλανδία π.χ. (η οποία έχει ξεσκιστεί στην ανάπτυξη) μία νέα επιχείρηση στον τομέα της πληροφορικής (σε αυτόν που η Ελλάδα είναι τελευταία ντε) δεν πληρώνει φόρους ΚΑΘΟΛΟΥ για πέντε χρόνια. Εδώ το ίδιο ισχύει για τους δικηγόρους (χαχαχαχαχαχαχαχα) για λιγότερο καιρό ασφαλώς (μην ξεθαρεύουμε κιόλας).

 

Αλλά η μεγάλη φάση είναι αλλού: δεν είναι ότι πληρώνουμε φόρους, είναι ΤΙ κάνει το κράτος αυτούς τους φόρους που έχει σημασία. Αυτή είναι η μόνη απάντηση που έχει σημασία, διότι φόρους δεν πληρώνουν μόνο οι "κακοί και άτιμοι" επιχειρηματίες αλλά ΟΛΟΙ μας.

 

Τι τους κάνει λοιπόν; Οι πατεράδες μας νομίζανε ότι τους κάνει δρόμους, σχολεία κλπ (στη Νορβηγία τους κάνει ΚΑΙ δρόμους ΚΑΙ σχολεία κλπ). Τι τους κάνει λοιπόν; Για πείτε, ξέρετε που πάνε τα λεφτά σας ή να συνεχίσω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε,γιατί όσο τα ακουμε μόνο καλό μας κάνει νομίζω.

Ισως και 1 Επισκέπτης να το διαβάσει αυτό και να ξυπνήσει άλλος ένας κοιμισμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Εγώ ξέρω τέσσερις(4) επαγγελματίες που αναγκάστηκαν να κλείσουν τις νέες επιχειρήσεις τους εξ'αιτίας αυτής της λογικής (και άλλων βέβαια) και τώρα ξέρετε και εσείς γιατί το ΠΑΣΟΚ χάνει (και ξαναχάνει και ματά-ξανα-μανα χάνει τις εκλογές).

....

 

Αν ισχύει αυτό, υποδηλώνει "μνήμη" και ουσιαστικό κριτήριο από την πλευρά του έλληνα ψηφοφόρου. Αυτό δεν μπορεί να είναι παρά θετικό. Δυστυχώς, παρατηρώντας τη συνολικότερη εκλογική συμπεριφορά αυτού του περήφανου λαού, τείνω να πιστέψω ότι ο βασικός λόγος είναι το γεγονός ότι ο Γιώργος μιλάει greeklish ;D .  Αν του έστελνες κι εσύ ένα pm ίσως ... ?

 

(ΟΚ, το "κόβω" το πολιτικό....  :) )

 

 

Άλλο ακραίο παράδειγμα πληθωριστικής-ανεξέλεγκτης μικροοικονομίας:

Αν στη νύχτα του μικρού Ρεθύμνου, κυκλοφορούν 100 Μυλοποταμίτες με λογαριασμούς εκατομμυρίων (που μόνοι τους κάνουν το 80% του τζίρου στα "μαγαζιά") ... πόσο λέτε να κάνει το ποτό στο Ρέθυμνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι δε θα δεις κάποιον με 1 κιθάρα να επιδεικνύεται στην πλατεία κολωνακίου, αλλά για δες λίγο στα διάφορα φορουμ, πόσοι είναι αυτοί που πετάνε διαρκώς τα περί αριθμού ή του νέου υπερμοντέλου που αγόρασαν, ασχλετως αν σε λιγότερο από μήνα θα το σκοτώσουν για να πάρουν άλλο. Και το χειρότερο; Ήδη ξέρουν ότι θα το δώσουν...

 

Hμουν σιγουρος πως θα το πεις........νομιζω ομως πως στην προκειμενη περιπτωση (σε αντιθεση με αυτη του καγκουρα) αυτο οφειλεται στην καθ'ολα φυσικη χαρα του καινουργιου.......και οχι σε συμπλεγματα ανθρωποειδους.....ετσι νομιζω τουλαχιστον....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου