Προς το περιεχόμενο

Johnny Winter Live in Greece τον Μαιο


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω θα παρω και τιν firebird μου να την υπογραψει! :P :P

 

παρεα θα παμε! ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ανακαλω το παλιο θεμα.

 

Επαιξε λοιπον κι o Johnny Winter...

 

Πως σας φανηκε?

 

 

Εγω εμεινα με την ιδια γευση που μενω σχεδον παντα οταν βλεπω live καποιον "θρυλο" που αποφασιζει να ερθει κι απο την Ελλαδιτσα μας...

 

Κοινως, καλη η εμπειρια, αλλα απο show τιποτα ιδιαιτερο...

 

Βασικα, μας αρχισε το Live ...χωρις τον Johnny. Στην αρχη βλεπαμε ...μια καρεκλα και τους υπολοιπους μουσικους. Εκεινος ο ποζερας ο κιθαριστας μα ζαλισε τα _00_ με τα σχεδον μεταλλαδικα σολα του και τελικα μετα απο κανα 5λεπτο τουλαχιστον ηρθε και ο Αρχηγος.

 

Εγω παντως σχεδον σε καθε κομματι "τον επιασα" να φευγει απο τη νοτα (σε καποιο(α) επαιζε οτι ναναι...).

Επισης, επαιζε ως επι το πλειστον τα ιδια riffs και, αν ειδα καλα, σχεδον ολα ηταν απο Λα για να βολευει στο χερι και τη φωνη. (ΟΚ, to hideaway ηταν απο Μι οπως πρεπει...)

 

Θα μου πειτε, θα μπορεις εσυ να παιζεις ετσι στα 64?...  Αμα δεν μπορω, δεν θα παιζω, απαντω...  (ακρως κυνικα) ;)

 

Ευτυχως που στο τελος πηρε και τη Gibson και μας γλυκανε λιγακι, gearslut-wise...  ;D

 

Ο ηχος του ειχε κατι (απο κει που ημουν μου ακουγοταν σαν chorus).

 

Anyway, δεν γκρινιαζω. Ηξερα τι μας περιμενε, οποτε πηγα για την εμπειρια. Σεβαστος και Μεγιστος ο Johnny, αλλα θα ηθελα ρε γαμωτο να μας ερχονται και οταν ειναι στα "καλα τους", και οχι μονο οταν πια εκμεταλευονται το ονομα...

 

Το μεγιστο γελιο βεβαια, ηταν οταν τελειωσε το show και σηκωθηκε ο Winter και με το ενα ξερι μας χαιρετησε και με το αλλο κοιτουσε την ωρα.....   

 

Αυτο μου τη δινει. Συναυλιες αρπα-κολλα, οργανωση με επαρχιωτικη νοοτροπια (κοινως 'κονομα και μονο) και φυσικα αυτο ανικατοπτριζεται και στο "κεφι" που θα βγαλει τελικα ο καλιτεχνης στη σκηνη...

 

αλλα κοτζαμ Johnny Winter σου φεραμε, μου θες και πολυτελειες?....  :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ alderbody...

 

και εμενα μου φανηκε 'πεσμενος' σε σχεση με κατι παλια λαιβ βινυλια του αλλα εχουν περασει απο τοτες 40 χρονια. Κατα τ αλλα παντως το διασκεδασα! η συναυλια ηταν μια χαρα! Του φευγαν καποια πραγματακια αλλα δεν με πειραζε! καλη μπαντα και φοβερο slide ο παππους στο τελος.

 

οσο για αυτο

Εγω εμεινα με την ιδια γευση που μενω σχεδον παντα οταν βλεπω live καποιον "θρυλο" που αποφασιζει να ερθει κι απο την Ελλαδιτσα μας...

αλλα κοτζαμ Johnny Winter σου φεραμε, μου θες και πολυτελειες?....  :o

 

B.B. King, Buddy Guy, Santana και διαφοροι αλλοι τα ειχανε σπασει παντως. Γενικα τα μεγάλα ονοματα κανουν και απιστευτες συναυλιες, σεβομενοι το κοινο τους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα μεγάλα ονοματα κανουν και απιστευτες συναυλιες, σεβομενοι το κοινο τους

 

ε ναι...  αλλα εδω υπηρξε μια ανακολουθια μεγεθους ονοματος και μεγεθους συναυλιας...

 

(μιλαω για το gig της Θεσσαλονικης, ετσι?)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγιστο γελιο βεβαια, ηταν οταν τελειωσε το show και σηκωθηκε ο Winter και με το ενα ξερι μας χαιρετησε και με το αλλο κοιτουσε την ωρα.....     

 

Αυτο μου τη δινει. Συναυλιες αρπα-κολλα, οργανωση με επαρχιωτικη νοοτροπια (κοινως 'κονομα και μονο) και φυσικα αυτο ανικατοπτριζεται και στο "κεφι" που θα βγαλει τελικα ο καλιτεχνης στη σκηνη...

 

αλλα κοτζαμ Johnny Winter σου φεραμε, μου θες και πολυτελειες?....   :o

 

Άκουσα ότι το Live ήταν sold-out. Οι εμπειρίες μου από το Gagarin είναι δυσάρεστες όταν γεμίζει κόσμο. Κιαυτό διότι πάντα κόβουν πολύ περισσότερα εισιτήρια από όσα μπορεί να αντέξει ο χώρος. Εγώ έχω ορκιστεί ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί...ακόμη και ο Θεός ο ίδιος να παίξει. Τέλος πάντων είναι άλλο θέμα αυτό.

Θέλεις να μας πεις αν συνέβησαν και πάλι τα ίδια? 

" Keep Your Blues Fire Burnin' "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εμπειρίες μου από το Gagarin είναι δυσάρεστες όταν γεμίζει κόσμο. Κιαυτό διότι πάντα κόβουν πολύ περισσότερα εισιτήρια από όσα μπορεί να αντέξει ο χώρος. Εγώ έχω ορκιστεί ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί...ακόμη και ο Θεός ο ίδιος να παίξει.

 

+1,αλλά

 

(μιλαω για το gig της Θεσσαλονικης, ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα ότι το Live ήταν sold-out. Οι εμπειρίες μου από το Gagarin είναι δυσάρεστες όταν γεμίζει κόσμο. Κιαυτό διότι πάντα κόβουν πολύ περισσότερα εισιτήρια από όσα μπορεί να αντέξει ο χώρος. Εγώ έχω ορκιστεί ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί...ακόμη και ο Θεός ο ίδιος να παίξει. Τέλος πάντων είναι άλλο θέμα αυτό.

Θέλεις να μας πεις αν συνέβησαν και πάλι τα ίδια? 

 

sold out δεν ηταν γιατι μου αγορασαν εισητηριο στις 10. ειχε πολυ κοσμο. Με το που μπηκαμε, απελπιστηκαμε απ το κοσμο. ειχε μεχρι πισω πισω. Πηγαμε απευθειας πανω αλλα και εκει τα ιδια και χειροτερα.

 

Ομως μας στειλανε μηνυμα φιλοι οτι μπροστα ειχε χωρο, και οντως... πηγαμε μπροστα αριστερα και ηταν πολυ ανετα, περιεργως. και φυσικα ο ηχος πολυ καλυτερος.

 

αν ειχε λιγοτερο κοσμο θα ηταν σαφως πιο ανετα (απο την αλλη δεν θα ειχα μπει γιατι θα ηταν soldout)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς, λάθος μου!

Αν υπάρχει κάποιος που τον είδε στο GAGARIN θα ήταν καλό να μας έλεγε τις εντυπώσεις του. 

" Keep Your Blues Fire Burnin' "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου