Προς το περιεχόμενο

Ανθολόγιο ευρέως καταξιωμένων & αναγνωρισμένων μουσικών κυκλοφορι


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Faith No More "King for a day...fool for a lifetime" (αν και ίσως πιο επιδραστικό ήταν το "angel dust" για την εποχή του)

Η αλήθεια είναι πάντως πως δεν ξέρω ποίο άλμπουμ των fnm είναι πιο επιδραστικό, αλλά σίγουρα κάποιο από αυτά τα 2 επιρρέασαν όλο το σκληρό ήχο, αυξάνοντας "το πεδίο" που είχαν πλέον να κινηθούν τα συγκροτήματα του σκληρού αλλά και κάποια του εναλλακτικού ήχου.Ένα από τα μεγαλύτερα (σε φήμη τουλάχιστον) πνευματικά τους παιδιά, οι system of a down.

 

-Slayer "Reign in Blood": ΟΛΟΣ ο ακραίος ήχος δεν είναι πια ο ίδιος. Ταχύτητες ανεβαίνουν, το riffing γίνεται καταιγιστικό.

 

-Metallica "Black Album" : Ε, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να πώ κάτι. Τα ρυθμικά mid tempo κομμάτια δεν είναι πια τα ίδια και ο ήχος αντιγράφεται κατα κόρον.

 

-Κοrn "korn": H δημιουργία ενός νέου είδους, αρκετά ιδιαίτερου για την εποχή του. Το μπάσο αρκετά μπροστά κιθάρες κροφτές και στακάτες.

 

-Nirvana"nevermind": E,δεν θέλει και πολυ ανάλυση. ΌΛΟΣ ο σκληρός ήχος αλλαγμένος πλέον.

 

-Βlack Sabbath "Black Sabbath": Η δημιουργία του metal.

 

Oι Pink Floyd που αναφέρθηκαν και πιο πριν με το dark side of the moon και το the wall, O malmsteen με το νεοκλασσικό ύφος στην κιθάρα του, oi radiohead με το Ok, computer και άπειροι άλλοι....

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Faith No More - The Real Thing

- Metallica - Master Of Puppets

- Prodigy - Fat of the Land

- System of the Down - Toxicity

- Tool - Lateralus

- Black Sabbath - S/T

- Pink Floyd - The Wall

- Grand Funk - We 're an American Band

- Judas Priest - British Steel

- Soundgarden - Badmotorfinger

- Kyuss - Blues for the Red Sun

- AC/DC - Highway to Hell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε ο Wow!:

Το thread θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί σε μία χρήσιμη ανθολογία για τους νεότερους ακροατές, αλλά κατά τη γνώμη μου ακυρώθηκε πολύ σύντομα. Κρίμα.
Ποτε δεν θα μπορουσε κανεις να συμφωνησει για το τι ειναι καλλιτεχνικο οροσημο η οχι....η τεχνη ειναι κατι το τοσο υποκειμενικο....ο ιδιος καλλιτεχνης μπορει την ιδια στιγμη να χαρακτηριστει απο αλλους διανοια και απο αλλους αταλαντος....η εστω κοινοτυπος....Επειδη η τεχνη ειναι οπως την αντιλαμβανεται ο καθενας και οχι ενα σακι με πατατες, δεν μπορει να μετρηθει σε ζυγαρια....μπορει ομως ο καθενας μας να την μετρησει για τον εαυτο του αναλογα με τα συναισθηματα που του προκαλει η ακροαση της....Αρα ο καθενας σε αυτο το thread καταθετει τα δικα του μουσικα οροσημα που ειναι και τα μονα υπαρκτα οροσημα...η αποδοχη της πλειοψηφιας στην τεχνη υπαρχει...η καθολικη αποδοχη ομως ειναι μαλλον ουτοπια...αν συμβαδισουμε λοιπον με την πλειοψηφια γυρω απο το ποιο και τι εστι μουσικο οροσημο θα αφησουμε απεξω καποιους διαφωνουντες...αυτους τοτε πως θα τους χαρακτηρισουμε?....περιθωριο??....αμουσους??....ανικανους να κρινουν??...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειχε βγει το pet sounds του Brian Wilson (bech boys) δεν θα ειχε υπαρξει το stg. peppers (Beatles) ποσοι το ξερουν;

dark side of the moon δεν θα κυλκοφορησει ποτε τιποτε αναλογο, τελος.

Agualung η καταραμενη εκκλησια της Αγγλιας. Ποιος θα το οραματιζοταν.

Μωρα στη φωτια. Παρακαλω δωστε μου αναλογο δειγμα.

Mode plagal. Οποιος δεν ακουσε χανει. jazz με δημοτικη ψυχη.

Ειμαι κουρασμενος φιλοι μου αλλα θα τα ξαναπουμε.

Να ειστε ολοι καλα και ορμητικοι σας γουσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλμπουμ-ορόσημο για το progressive metal το Images and Words των Dream Theater και το άλμπουμ-ορόσημο για το stoner rock το Welcome to Sky Valley των Kyuss

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dream theater-Images and words(αν και δεν μου πολυαρεσε : ::))

Queensryche-Operation mindcrime

Psychotic waltz-A social grace

At the gates-Slaughter of the soul

Anathema-Alternative 4

 

Τα πρωτα που μου ρθαν στο μυαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για το μεταλ ένας ήταν ο απόλυτος δίσκος ορόσημο, που άλλαξε τον βαρύ ήχο: Venom----> Welcome to Hell

Από ροκ γενικότερα το 1ο των beatles και φυσικά άπαντα του jimmy (μετά από αυτόν η ηλεκτρική κιθάρα δεν είταν ποτέ η ίδια).

Από ηλεκρονική το τεράστιο για την εποχή του music for the gilted generation των prodigy.

 

Αν αυτά τα 4 δεν άλλαξαν την πορεία όλης της σύγχρονης μουσικής, τότε δεν ξέρω ποιος άλλος δίσκος την άλλαξε.

 

Και συμφωνώ με eye ότι για δίσκο ορόσημο δεν εννοούμε αυτόν που μας άρεσε, αλλά αυτόν που μνημονεύεται χρόνια μετά την κυκλοφορία του ως επιδραστικός, ακόμη και στην καινούρια γενεά. Δίσκος δλδ που έχει ξεπεράσει το οποιοδήποτε χάσμα γενεών. Τουλάχιστον εγώ αυτό εννοώ...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από ηλεκρονική το τεράστιο για την εποχή του music for the gilted generation των prodigy.

 

Και συμφωνώ με eye ότι για δίσκο ορόσημο δεν εννοούμε αυτόν που μας άρεσε, αλλά αυτόν που μνημονεύεται χρόνια μετά την κυκλοφορία του ως επιδραστικός, ακόμη και στην καινούρια γενεά. Δίσκος δλδ που έχει ξεπεράσει το οποιοδήποτε χάσμα γενεών. Τουλάχιστον εγώ αυτό εννοώ...

 

+1 για το music for the jilted generation.

 

Και με το αλλο συμφωνώ αλλά ο jasemeister ρωταει ξεκαθαρα:

 

 

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω:

 

β) για εσάς πιο άλμπουμ ταιριάζει περισσότερο στην περιγραφή που έδωσα πιο πάνω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, πρόκειται για παρεξήγηση (ή κακή διατύπωση).

 

Άλλο αυτό:

 

...πραγματικά αριστουργηματικός δίσκος όπου η σύνθεση, η εκτέλεση και η παραγωγή είναι σε τρομερή αρμονία.

 

κι άλλο "Άλμπουμ - καλλιτεχνικό ορόσημο" (όπως γράφει ο τίτλος)

 

Εξ 'ου και η σύγχυση.

Κάποιοι απαντάνε στο ένα και κάποιοι άλλοι στο άλλο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου