Προς το περιεχόμενο

Ανθολόγιο ευρέως καταξιωμένων & αναγνωρισμένων μουσικών κυκλοφορι


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Beatles - Revolver

Bob Dylan - Highway 61 Revisited

Radiohead - OK Computer

Prodigy - Music for the Jilted Generation

Kraftwerk - Autobahn

Metallica - Metallica

Sex Pistols - Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols

REM - Document

Miles Davis - Bitches Brew

Clash - London Calling

Velvet Underground - The Velvet Underground and Nico

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

Led Zeppelin - II

Deep Purple - In Rock

Oasis - Definitely Maybe

Rage Against the Machine - Rage Against the Machine

Beach Boys - Pet Sounds

Black Sabbath - Paranoid

Muse - Showbiz

Michael Jackson - Thriller

AC/DC: Back In Black

U2 - The Joshua Tree

Red Hot Chili Peppers - Blood Sugar Sex Magik

Depeche Mode - Music For the Masses

New Order - Power, Corruption & Lies

Joy Division - Closer

Moby - Play

Stone Roses - The Stone Roses

Bob Marley - Exodus

Lynyrd Skynyrd - Pronounced leh-nerd skin-erd

 

 

Ελληνικές παραγωγές

 

Ξύλινα Σπαθιά - Μια Ματιά σαν Βροχή

Τρύπες - Κεφάλι Γεμάτο Χρυσάφι

Στέρεο Νόβα - Ντισκολάτα

Μίκρο - Tronik*πλάσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, πρόκειται για παρεξήγηση (ή κακή διατύπωση).

 

Άλλο αυτό:

 

...πραγματικά αριστουργηματικός δίσκος όπου η σύνθεση, η εκτέλεση και η παραγωγή είναι σε τρομερή αρμονία.

 

κι άλλο "Άλμπουμ - καλλιτεχνικό ορόσημο" (όπως γράφει ο τίτλος)

 

Εξ 'ου και η σύγχυση.

Κάποιοι απαντάνε στο ένα και κάποιοι άλλοι στο άλλο.

 

Χμ, είναι όντως διαφορετικά μεταξύ τους αυτά;

 

Ναι, είναι διαφορετικά.

 

Υπάρχουν αριστουργηματικοί δίσκοι (με όλα αυτά που αναφέρεις), οι οποίοι δεν ήταν καλλιτεχνικά ορόσημα, δεν άφησαν δηλαδή κάποιο στίγμα πάνω στο οποίο (εμφανώς) να βασίστηκαν οι νεότεροι μουσικοί.

Αλλά και τούμπαλιν, υπάρχουν δίσκοι-ορόσημα που δεν είχαν "τρομερή παραγωγή ή σύνθεση" (με τη στενή έννοια του όρου), όπως ο πρώτος δίσκος των Velvet Underground, που είναι βέβαιο ότι αν δεν υπήρχε, το ιδίωμα της ροκ θα ήταν πολύ διαφορετικό σήμερα.

 

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε τους Pixies (ενδεικτικά άλμπουμ: Surfer Rosa και Doolittle), οι οποίοι εδώ και είκοσι χρόνια "υπάρχουν" μέσα σε σχεδόν όλα τα indie-alternative γκρουπ που έχω ακούσει, συμπεριλαμβανομένων των (αναφερομένων στο παρόν θρεντ) Radiohead και Nirvana -αμφότεροι έχουν παραδεχτεί την τεράστια επιρροή που τους έχουν ασκήσει οι Pixies.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το σημείο αναφοράς στο ποστ σου είναι το πόσο έχει επηρεάσει κόσμο μια παραγωγή. Δεν το είδα απαραίτητα έτσι όπως το περιγράφεις το θέμα αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Τον τίτλο γι'αυτό τον άλλαξα άλλωστε. Δεν μου είπες όμως αν καλύπτει αυτό που λες.

 

 

 

Άσχετα με αυτό που λέμε Lost, είναι εμφανές ότι πολλές φορές δεν διαβάζουμε τουλάχιστον το αρχικό ποστ πριν ποστάρουμε σε θέματα  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το σημείο αναφοράς στο ποστ σου είναι το πόσο έχει επηρεάσει κόσμο μια παραγωγή. Δεν το είδα απαραίτητα έτσι όπως το περιγράφεις το θέμα αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Τον τίτλο γι'αυτό τον άλλαξα άλλωστε. Δεν μου είπες όμως αν καλύπτει αυτό που λες.

 

Έχεις δίκιο.

Αναφέρθηκα σε άλμπουμ-ορόσημα (ως επιδραστικά για τους άλλους μουσικούς). Κατ' αυτήν την έννοια, θεωρώ άλμπουμ-ορόσημο τον πρώτο δίσκο των Velvet Underground κι όχι τον "White light..." (τον οποίο θεωρώ πιο ώριμο, αλλά το μπαμ είχε ήδη γίνει). Με το ίδιο σκεπτικό, συμφωνώ με τον Blue, σχετικά με το OK Computer, ανεξάρτητα αν προσωπικά ποτέ δε μου άρεσε ο συγκεκριμένος δίσκος -αντιθέτως οι τρεις επόμενοι δίσκοι τους μου άρεσαν περισσότερο.

 

Αλλά, όπως λες κι εσύ, δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας... :)

 

Πιστεύω ότι ο νέος τίτλος του thread δε αφήνει κανέναν "παραπονεμένο". ;)

 

Άσχετα με αυτό που λέμε Lost, είναι εμφανές ότι πολλές φορές δεν διαβάζουμε τουλάχιστον το αρχικό ποστ πριν ποστάρουμε σε θέματα  :P

 

+1000

 

Συμβαίνει, μάλιστα, κάποιος να έχει ένα πρόβλημα, να παίρνει απάντηση (και να λύνεται το πρόβλημα) και μετά να μπαίνει άλλος και να ζητάει διευκρινήσεις για να βοηθήσει... ;D

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλμπουμ ορόσημα μπορεί να σκεφθεί κανείς εκατοντάδες, αλλά, σόρι αν έχει ξαναγραφεί, το άλμπουμ ορόσημο για τη ροκ μουσική ήταν, είναι και θα είναι ένα:

 

Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band των Beatles

 

ΥΓ. Όπως επίσης και το τραγούδι ορόσημο είναι το Rock Around the Clock

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως το το Sgt Peppers βασιστηκε στο Pet sounds (το ειπε ο ιδιος ο Macca). Ακουσε τα.

 

Τα Ξυλινα σπαθια προηλθαν απο μια μπαντα που ανεβηκε στα συννεφα και χαθηκε για παντα. ΜΩΡΑ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ

 

sunday morning προτιμω no caroline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου