Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου για ψηφιοποίηση αναλογικών οργάνων και βινυλίων


hermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας !

 

Σας παρακαλώ να μου υποδείξετε / συμβουλέψετε τι κάρτα ήχου να πάρω που

 

Α) θα ειναι εξωτερική (USB η FireWire, ωστε να γλυτώσω απο τους θορύβους του κουτιού μου)

 

Β) Να εχει ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ μετατροπείς A to D (γιατί θέλω να ψηφιοποιώ ακουστικά / αναλογικά όργανα και LPs-βινύλια ) και φυσικά αξιοπρεπείς D to A για να μπορώ να απολαμβάνω τις ακροάσεις 

 

Γ) Να μπορώ να επιλέγω μια απο τις εξης εισόδους:

1) ενα ζευγάρι αναλογικά RCA, που ερχονται απο τον στέρεο προενισχυτή RIAA του πικάπ

2) την εισοδο μιας ηλεκτρικής κιθάρας η ενος καλού μικροφώνου 

3) ενα keyboard που έχει USB ή midi in-out έξοδο

4) φυσικά τους ηχους που παράγει το PC (πχ αναπαραγωγή mp3 από τον σκληρό) 

Να σημειωσω οτι δεν θα με χάλαγε να υπάρχει και δεύτερη stereo είσοδος 

 

Δ) Να εχει έξοδο stereo balanced, με βύσματα XLR, ωστε να συνδεθεί αντίστοιχα στα Genelec monitor που εχω. Η ψηφιακή έξοδος SPDF ειναι επιθυμητη αλλα οχι αμεσα χρήσιμη.

 

Παρά το οτι δεν βάζω πλαφόν στα χρήματα που θα κοστίζει (...λέμε τώρα) και έχω win ΧP, προσπαθώ επι μήνες να βρώ κατι κοντινό με τα παραπάνω χωρίς αποτέλεσμα! Βρίσκω το αντίθετο, μια η δυο εισοδους XLR και πολλές εξόδους με βύσματα "καρφιά"!!!

Μαλλον διοτι έψαχνα σε χώρους κομπιουτεράδων και οχι μουσικών/μουσικόφιλων οπως εδώ...

Διαβάζοντας λοιπόν και τις προηγούμενες σελίδες του site σας, ξεθάρεψα γιατι ειδα πολλούς "ψαγμένους" με το θέμα!

 

Σας παρακαλώ λοιπόν να μου υποδείξεται κάρτες και να με συμβουλέψετε αν νομίζετε οτι πρέπει να επανεξετάσω καπου αυτά που ζητάω.

 

Τελος, λογω ημέρας, θα ήθελα να ευχηθώ "καλή χρονιά" σε οσους με διαβάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας όμως τι όριο θέτεις στα χρήματα για να μην μιλάμε στον αέρα γιατί οι τιμές ποικίλουν ΑΡΚΕΤΑ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και γύρω στα 500€ θα ημουν ευχαριστημένος.

Θα πήγαινα ομως και παραπάνω αν η σχεση τιμής προς απόδοση το δικαιολογεί (δηλαδή, αν ΠΧ απο την κατηγορία των 400€ έχουμε σημαντικά καλύτερη ποιότητα στα 600€)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000  για την Saffire

 

Δ) Να εχει έξοδο stereo balanced, με βύσματα XLR, ωστε να συνδεθεί αντίστοιχα στα Genelec monitor που εχω. Η ψηφιακή έξοδος SPDF ειναι επιθυμητη αλλα οχι αμεσα χρήσιμη.

 

Εγώ δεν γνωρίζω καμια κάρτα σε αυτή την κατηγορία που να δίνει XLR output.

Όλες balanced καρφία έχουν για έξοδο ή αλλιώς TRS και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο TRS που να τελειώνει σε male XLR ώστε να την συνδέσεις balanced με τα Genelec.

 

Επίσης το γεγονός ότι οι κάρτες έχουν TRS εισόδους και εξόδους σημαίνει καλύτερη ποιότητα από μια unbalanced RCΑ είσοδο. Εσύ μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις ένα ανταπτοράκι RCA female σε TS καρφί και να συνδέσεις πάνω ότι θες πχ. πικάπ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M'αυτά τα χρήματα παίρνεις μόνο AD/DA πολύ καλής ποιότητας (όχι κορυφαίο!)

Οπότε δεν μπορώ να προτείνω ολοκληρωμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

 

Με την βοηθειά σας & λιγο ψαξιμο στο google, ξεκαθάρισα οτι:

 

1. Δεν ειναι καθοριστικο το ειδος των βυσμάτων, αφου υπάρχουν αντάπτορες.(Thanks to Loki) 

2. Οπως σε ολα τα ειδη κορυφαίας τεχνολογίας ειδα μεγάλη ποικιλία τιμών. Ειναι λάθος μου να περιμένω απο μια μέση κατηγορία τιμής τα απολυτως κορυφαία αποτελέσματα ποιότητας (οπως ειπε ο harry).

3. Ειδα τις φοβερές προδιαγραφές που εχει η RME Fireface 400, εντυποσιάστικα διαβαζοντας το manual της Focusrite Saffire LE!

Ειδα και την RME RPM, την Μ-Audio Firewire 410 & FastTrackPro, την Native Instruments Audio Control 1 και τελικά ..χάθηκα.

Δεκάδες μοντέλα με τις ιδιες περίπου προδιαγραφές και ολες δηλώνουν κορυφαία ποιότητα!

 

Νομίζω λοιπόν, οτι πρέπει να επαναδιατυπώσω το ερώτημα μου:

 

Ειμαι ερασιτέχνης και ενδιαφέρομαι για μια "ήσυχη" καρτα που θα μου επιτρέπει πέραν της συνήθους χρήσης, να μπορώ να ηχογραφώ ποιοτικά τον εαυτό μου να παιζει ακουστικά, ηλεκτρικά η ψηφιακά όργανα και να ψηφιοποιώ τα βινύλια μου.

Θα ηχογραφώ λοιπον εως 4 κανάλια ταυτόχρονα

Εισοδοι 6 αναλογικά κανάλια και εξοδοι 2 αναλογικά balanced out (+SPDF in-out + MIDI in-out).

 

Ειδα οτι για τις προδιαγραφές αυτές, οι τιμές φτάνουν περίπου μέχρι 800€ (σαν ερασιτέχνης αποκλείω τυχόν ακριβότερες).

 

Ρωτάω λοιπόν:

Υπάρχουν κάποιες κάρτες που δοκιμάσατε και θεωρείτε οτι ηχογραφούν ποιοτικότερα η ακούγονται καλύτερα ?

Υπάρχουν best sellers στην κατηγορία?

Υπάρχουν μοντέλα που παίζουν καλύτερα απο αλλα ακριβότερα τους η οσο ακριβότερα και καλύτερα?

Κάποια άλλη υπόδειξη πως να διαλέξω?

 

Εχουμε ήδη 2 ψηφους για την Focusrite Saffire LE 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) θα ειναι εξωτερική (USB η FireWire, ωστε να γλυτώσω απο τους θορύβους του κουτιού μου)

 

Αν θέτεις αυτόν τον όρο, μόνο για να γλυτώσεις θόρυβο, θα σου έλεγα να επανεξετάσεις αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο (δηλαδή το αν οι εσωτερικές κάρτες λαμβάνουν και το θόρυβο απ' το κουτί).

 

Αγνοώντας αυτόν τον όρο, θα σου πρότεινα την EMU 1616m, η οποία όχι μόνο πληροί όλες τις προϋποθέσεις που θέτεις (πολύ καλούς μετατροπείς A/D, πλήθος Ι/Ο, τρομερό routing, phantom power για πυκνωτικό μικρόφωνο κλπ), αλλά έχει και ειδική είσοδο για σύνδεση με πικάπ (χωρίς να απαιτείται επιπλέον προενισχυτής).

 

Αν όμως επιλέγεις εξωτερική κάρτα και για να είσαι πιο ευέλικτος (σε θέματα μεταφοράς), τότε πάω πάσο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Lost_Highway

Εχω μεχρι τώρα την Terratec DMX 6fire 24/96, η οποια θεωρούσα οτι καλύπτει τις ανάγκες μου (για την ποιότητα ψηφιοποιήσεων δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο εκτός απο τις μεγάλες soundblaster)

http://supportde.terratec.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3

Εχω ενοχλητικότατους θορύβους γιατι "ζεί" σε ενα υπερ-γεμάτο κουτί που υποστηρίζει και πολλές αλλες χρήσεις εκτος μουσικής.

Εχω παρατηρήσει οτι οι θόρυβοι/ βόμβοι επιδρουν στην ταινία που συνδέει την PCI κάρτα με το μποστινό πάνελ. (Μονο η SPDF έξοδος ειναι καθαρή).

Εξ'αιτίας αυτής της εμπειρίας μου + οτι η διοδος PCI καταργείται σιγα-σιγά, κοιτάω την λύση εξωτερικής κάρτας.

Μπορει και να κάνω λάθος (αν οι θόρυβοι αυτοί οφείλονται σε άλλη αιτία ΠΧ βλάβη κάρτας).

Το κακό ειναι οτι στα ειδη αυτά δεν μπορούμε να δοκιμάζουμε και να είμαστε σίγουροι - στηριζόμαστε στις εμπειρίες άλλων.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου