Προς το περιεχόμενο

Τι άλλα Soft Synth;


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Koινως αξιζει τα λεφτα του να παω να το αγορασω ε?

190 νομιζω στοιχιζει

 

Ναι τόσο έχει.

Το demo δεν το δοκίμασες;

Δεν θέλει dongle, εγώ δεν μπορούσα να ξεκολλήσω απο πάνω του και κατάλαβα ότι έπρεπε να το έχω. Για μένα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά εγώ έχω το Jupiter 6 και σας λέω πως ο ήχος του 8v

είναι κατά πολύ διαφορετικός.

 

Μήπως να κοίταγες καλύτερα να έβρισκες κάποιο αληθινό μεταχειρισμένο ; ::)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμολογω οτι θα το ηθελα πολυ. Γενικα θελω να φτιαξω μια συλλογη απο κανονικα παλια synths. Να τα αγορασω δηλαδη μεταχειρισμενα. Βλεπω korg 01 με 400 ευρω και ειμαι στο τσακ να τα παρω. Αλλα κανω υπομονη γιατι εχω χαλασει πολλα λεφτα το τελευταιο καιρο. Φανταζομαι πως ενα jupiter θα κανει γυρω στα 1000 ευρω μεταχειρισμενο.

 

Παντως εαν θελησετε να πουλησετε κανενα παλιο τετοιου στυλ συνθ οπως yamaha sy, jupiter, korg 01 κλπ ενημερωστε με γιατι ενδιαφερομαι αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.. και κατι αλλο που ρωτησα αλλα δε πηρα απαντηση σχετικα με τη καρτα ηχου μου.

 

Εχω την m-audio firewire 410. Οποιος την εχει θα μπορουσε να με πληροφορησει. Δε θα πρεπει να παρω κονσολα μιξης για να συνδεσω και 2ο συνθ απανω? εχω ηδη το motif es8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξερω αν σ ενδιαφερει αλλα εχω ενα korg wavestation sr  (module χωρις πληκτρα) προς πωληση. ειναι παιγμενο μονο σπιτι ελαχιστα και το ειχα παρει καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλο ηχο τα hard και αλλα τα soft.Το καθενα εχει διαφορετικο ακουσμα.Δυο vst  που εχουν τρομερο ογκο που δεν εχει κανενα hard απο οσα εγω ξερω ειναι το NEXUS( αυτο κυριως για dance) και το Rapture.Τα hard προσφερονται για πολλα μουσικα ειδη.Τα soft ειναι λιγο μονοπλευρα ,δηλ το καθε ενα ειναι η για φυσικους ηχους η για ηλεκτρονικους.Μιλαμε τωρα για αυτα που αξιζουν. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμολογω οτι θα το ηθελα πολυ. Γενικα θελω να φτιαξω μια συλλογη απο κανονικα παλια synths. Να τα αγορασω δηλαδη μεταχειρισμενα. Βλεπω korg 01 με 400 ευρω και ειμαι στο τσακ να τα παρω. Αλλα κανω υπομονη γιατι εχω χαλασει πολλα λεφτα το τελευταιο καιρο. Φανταζομαι πως ενα jupiter θα κανει γυρω στα 1000 ευρω μεταχειρισμενο.

 

Παντως εαν θελησετε να πουλησετε κανενα παλιο τετοιου στυλ συνθ οπως yamaha sy, jupiter, korg 01 κλπ ενημερωστε με γιατι ενδιαφερομαι αμεσα.

 

Προσπάθησε να αγοράσεις 1 – 2 αναλογικά. (δεν χρειάζεσαι περισσότερα :-\ )

 

Δεν έχεις λόγο να αγοράσεις ψηφιακά και μάλιστα sample playback

Πχ το Yamaha SY 77 και  SY 99 είναι ένα DX7 μαζί με ένα sample playback

που έχει  κάτι παμπάλαια δείγματα  … αρχαιολογικής αξίας.  ;D

 

όμως το DX7 υπάρχει σε software (FM 7)  και ουσιαστικά είναι το ίδιο,

αφού απλά έκαναν copy paste τον κώδικα και έφτιαξαν το plugin.

Μπορώ να πώ πως το FM7  έχει καλύτερο ήχο από το DX7,

αφού το FM7 παίζει στα 24/96. ;)

 

Το ίδιο ισχύει και για synth όπως το Μ1, Ο1 και W/S. 

Άλλωστε με τρις κυματομορφές του Μ1 και W/S

φτιάχνεις όποιον ήχο του Ο1 θέλεις.

 

Τέςπα, άποψή μου …  ::)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θεωρώ πως κανένας δεν θα καταλάβει μέσα σε μια μίξη εάν αυτό που ακούει είναι γνήσιο αναλογικό ή virtual analog softsynth. Τουλάχιστον με σύνθια τύπου minimoogV, arp2600V ή το Massive της NI.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι συναισθηματισμοί και ψυχολογικές παγίδες κατά την γνώμη μου.  ;D

 

Έχω ακούσει παραγωγές από ηλεκτρονικάδες (κυρίως της electro σκηνής οπού ο ''αναλογικός'' ήχος παίζει ρόλο) και θα έκοβα τις φλέβες μου πως άκουγα αναλογίλα, αλλά..... δεν άκουγα τίποτε άλλο από VSTi. Πολλοί μεγάλοι παραγωγοί λένε πως χρησιμοποιούν soft και όχι για να διαφημίσουν εταιρίες, αλλά επειδή πλέων έχουν αρχίσει να εξελίσσονται και να φτάνουν σε πολύ υψηλά επίπεδα ηχητικής απόδοσης. Άκουσα κάτι μπάσα για παράδειγμα από το massive που έριχναν κλοτσιές στα monitor και αυτό όχι από την ένταση άλλα από τις συχνότητες, το ίδιο και με κάποια leads που σε έσχιζαν στα δύο. Έχετε ακούσει το nepheton;; Είναι προσομοίωση του tr808 και πιστέψτε με είναι ίδιο και απαράλλαχτο. (είχα το 808 οπότε μπορώ να συγκρίνω 8) ;D)

 

Το αναλογικό είναι πλέον παρελθόν (Τουλάχιστον όπως το ξέρουμε μέχρι σήμερα), ας κοιτάξουμε μπροστά.   ;)

 

Πλέων δεν έχω ούτε ένα hardware. Μόνο midi controllers.  :o

 

 

*Μέχρι τώρα ο ήχος των περισσότερων αναλογικού τύπου VSTi ήταν.....πλαστικός, δεν νομίζεται πως αυτό έχει αρχίσει να αλλάζει;;;;

 

Μην ακούτε κανέναν, μόνο εμένα να ακούτε, ξέρω τι λέω.  :P

 

Να τονίσω πως αναφέρομαι για το αποτέλεσμα που μπορεί να έχει ένα soft μέσα στην μίξη. Δεν προσπαθώ να συγκρίνω δίπλα δίπλα ένα moog με ένα virtual moog (μη επεξεργασμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου