Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τον Κώστα Αναστασιάδη;


konio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση πως οι σύγχρονοι drummer έχουν πέσει ένα

σκαλί πιο κάτω εν συγκρίσει με τους παλιούς.Τεχνικός, αλλά φλύαρος.Μετρημένος, αλλά χωρίς καλό groove..Ένα πράγμα σαν τον Kαπηλίδη, που αυτο-πασάρεται σαν υπερ-σουπερ-high class-μάστορα των μονών ρυθμών.. :o :o Μπήκα στο myspace του και έπαθα σοκ!Ο άνθρωπος φλαμάρει μόνος του στο σετ!! Έλεος !

 

Ο κ. Αναστασιάδης παίζει καλά, αλλά τελείως "άτυπα" κατ' εμέ, για να καταλήξω..  ;)

Να ναι καλά ο άνθρωπος

 

Αν πάλι είσαι παλιός, και θεωρητικά αλλιώς, και παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζεις μουσικούς όπως ο Αναστασιάδης και ο Καπηλίδης με αυτό το "έλα-μωρέ-τώρα-τι-να-μας-πουν-κι-αυτοί-οι-καημένοι" στυλ - ναι, ξέρω δεν το είπες ακριβώς έτσι, αλλά και τα δύο posts σου το φωνάζουν - ειλικρινά θλίβομαι παιδί μου… Κρίμα...

 

"Έχω την εντύπωση πως οι σύγχρονοι drummer έχουν πέσει ένα σκαλί πιο κάτω εν συγκρίσει με τους παλιούς": Όχι. Μπορεί να μην σου αρέσουν - ούτε εγώ τρελαίνομαι για πολλούς απ' αυτούς, θα μπορούσα να κοιμηθώ ακούγοντας σόλο του Donati - αλλά γενικά οι σύγχρονοι drummers είναι τεχνικά καλύτεροι απ' τους παλιότερους.

"Μετρημένος αλλά χωρίς καλό groove": Πάλι όχι. Γκρουβάρει του κερατά, και αυτό δεν είναι υποκειμενικό. Ή το 'χεις ή δε το 'χεις. Και αυτό το "μετρημένος" μήπως θα μπορούσες να το σπάσεις και να το ξαναρίξεις, γιατί δεν αντελήφθην καλώς (που έλεγε και ο αείμνηστος Καραβανέας…)

"..που αυτο-πασάρεται σαν υπερ-σουπερ-high class-μάστορα των μονών ρυθμών…" Ξανά-μανά όχι. Ο Καπηλίδης δεν αυτοπασάρεται ως τίποτα τέτοιο (παρεμπιπτόντως, είναι…). Απλά γράφει και παίζει μουσική που βασίζεται κατά μεγάλο μέρος σε μονούς ρυθμούς. Τελεία.

Και ειλικρινά αναρωτιέμαι τι είδους Κατίνα μπορεί να βγάλει από μέσα σου ο Καπηλίδης… Κι αυτή δεν είναι ρητορική ερώτηση, πραγματικά θα ήθελα να ξέρω.

Αυτά. Τι κατάλαβες τώρα που με σύγχυσες, ακόμα δε μπήκε καλά-καλά το 8;  ;)

 

Kαλημερα φίλε.Δεν καταλαβαίνω γιατί συγχύστηκες και δε χρειάζεται να θλίβεσαι για λογαριασμό μου ;D Την άποψή μου είπα κι ας μη σου αρέσει.Αν είναι μάστορας των..μονών ρυθμών (χαχα) ο Καπηλίδης τότε μάλλον είμαι κουφός. ;D Δεν μπορεί να είσαι 60 χρονών (κάπου εκεί είναι νομίζω) να κάνεις σεμινάρια,και clinics,και γαμώ το κέρατό μου, και να μη μπορείς να παίξεις καλά ένα shuffle..Ο άνθρωπος μιλάει από μόνος του στο σετ,μπες στο http://www.myspace.com/thejazzutopia και άκου το "Minhel" για παράδειγμα.Εκτός του ότι δεν έχει ύφος & παίζει ατονικά,κουνάει όλη τη μπάντα...Μόνο εγώ τ ακούω?!! Αν είναι έτσι πάω σε ωριλα και τελειώνει το θέμα.

Καλό είναι να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα.Jazz μπορεί να παίξει ο καθένας,μην ψαρώνουμε με το τι πασάρει ο καθένας και με ποιους έχει συνεργαστεί.  ;D  :P

 

Όσον αφορά τον κ.Αναστασιάδη, είπα την άποψή μου πιο πάνω.Ο άνθρωπος παίζει καλά αλλα εμένα δεν μου αρέσει,το εξέφρασα σαν "άτυπα".Μπορεί αν ακούσω κι άλλες δουλειές του να αλλάξω γνώμη.Πάμε παρακάτω.Για το σχόλιο περι "σύγχρονων drummer" είπα πως ήμουν λίγο καυστικός και ζήτησα συγγνώμη.

Όσο για αυτό:

"αλλά γενικά οι σύγχρονοι drummers είναι τεχνικά καλύτεροι απ' τους παλιότερους."

 

που είπες, εγώ δεν αναφέρθηκα σε τεχνική.Μίλησα για μουσική.Ο drummer είναι μουσικός,και επειδή μάλλον είσαι κι εσύ drummer, σίγουρα έχεις ακούσει δουλειές των Billy Cobham,Al Foster,Elvin Jones,Jimmy Cobb,Lenny White..

Και μη μου πεις "δε συγκρίνονται", γιατί ο κ.Καπηλίδης δεν είναι 25 χρονών,και διδάσκει και μουσική...

Αυτήν την κατίνα έλεγα  ;D

Καλή χρονιά !

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Oριστε το myspace του συνφορουμίτη less40 που έχει στη μπάντα του τον Αναστασιάδη,να ακουσεις τι πάιζει ο άνθρωπος...

Χαλαρά ο καλύτερος ντράμερ που έχω δει

 

πολυ απολυτη απαντηση. προσφατα εμαθα οτι ο Αναστασιαδης ειδικευεται στην jazz. Οποτε δεχομαι το οτι μπορει να ειναι πολυ καλος στο ειδος του. Παρολα αυτα υπαρχουν πολλοι ποιο καλοι τζαζιστες π.χ. Dave weckl. Στο video που εβαλα, δεν τον ειδα να παιζει κατι φοβερο. διπλά ολη την ωρα και κατι παναρχαιες ασκησεις τις οποιες τις ειχα διδαχτει πριν αρκετο καιρο.

 

Επειδή τυχαίνει κάποτε πριν αρκετά χρονάκια να τον είχα δάσκαλο έχω να πω ότι απλά είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η Ελλάδα σε αυτό το χώρο.

 

επειδη εισαι και μαθητης του εχεις φυσικα ενα παραπανω λογο να τον επενεσεις. κι εγω αμα ειναι να επενεσω τον δασκαλο μου θα πω ενα σωρο καλα λογια.

 

Το ότι σε κάνει να χτυπιέσαι στο εφτάρι που παίζει δεν είναι groove; Ρυθμοί δεν είναι μόνο τα 4/4 και 12/8. Δεν το λέω για να προκαλέσω σχόλια απλά τον έχω ζήσει τον Κώστα και ξέρω ότι είναι κατα τη γνώμη μου χαμαιλέοντας. Δηλαδή προσαμόζεται σε αυτό που έχει να παίξει.

 

δεν εχει σημασια τι ρυθμο παιζει ή ποσο πολυπλοκο τον κανει αλλα να εχει groove κατι το οποιο δεν ειδα στο solo που εκανε στο video που ποσταρα. εγω σε αυτο το video ειδα ενα πραγμα σαν τον καπιλιδη να σολαρει. Οσο για το "χαμαιλεοντας" δεν συμφωνω. οσο καλος και αν ειναι δεν θα προσαρμοστει σε καμια περιπτωση ετσι απλα σε rock, metal, funk, fusion κ.α. δεν μπορεις να λες τοσο απολυτα πραγματα. Το καθε ειδος θελει πολυ χρονο και διαφορετικη τεχνικη και groove για να παιχτει.

 

οταν για μια κιθαρα η ενα ενιχυτη η οτιδηποτε εξαρτημα γραφονται ολοκληρα κατεβατα με  κριτικες ,σχολια , χαρακτηριστικα,κλπ πως ειναι δυνατον να κρινουμε μουσικους μεσα σε λιγες σειρες?

Ειδικα μουσικους σαν τον Κωστα και τον Νικο αλλα και οποιονδηποτε αλλο που εχει  αφιερωσει ολη του την ζωη γυρω απο την μουσικη

 

σιγουρα ειναι μεγαλος μουσικος. Το να αφιερωσεις ολη σου την ζωη στην μουσικη δεν ειναι τοσο ευκολο, παρολο που ακουγεται πολυ ευχαριστο. Παρολα αυτα η κριτικη για ενα μουσικο θα υπαρχει παντα, καλη ή κακη. οσο γι αυτο που εγραψες "οταν για μια κιθαρα η ενα ενιχυτη η οτιδηποτε εξαρτημα γραφονται ολοκληρα κατεβατα με  κριτικες ,σχολια , χαρακτηριστικα,κλπ πως ειναι δυνατον να κρινουμε μουσικους μεσα σε λιγες σειρες?" Σε αυτο διαφωνω. για την αγορα ενος οπιουδηποτε εξαρτηματος θελει πολυ ψαξιμο, αλλα για να παρουμε μια εικονα ενος μουσικου χρειαζονται καποιες πιο γενικες αποψεις. απο εκει και περα αν καποιος ,αφου εχει παρει μια εικονα του μουσικου, θελει να μαθει παραπανω πραγματα γι αυτον τον μουσικο (τι τεχνικες γνωριζει κ.α.) μπορει να ρωτησει. ευτυχως δεν χρειαζετε να γραφουμε για μουσικους και να μιλαμε για εξαρτηματα (ακομα τουλαχιστον) ;D

 

Eμένα μου θύμισε λίγο από Dave Weckl αλλά για να κρίνεις ένα μουσικό ,εκτός από το υποκειμενικό μέρος του θέματος ,πρέπει να έχεις ακούσει αρκετά κομμάτια-δουλειές του και όχι ένα drum solo. Για το βιντεάκι το μόνο που έχω να πώ είναι ότι ο τύπος έχει εξαιρετική τεχνική και φαίνεται η εμπειρία του στο τρόπο παιξίματος. Τώρα εαν υπάρχουν καλύτεροι και τέτοια πιστεύω ότι  συζητήσεις αυτού του είδους είναι ανούσιες και βαρετές. Καλύτερα αφιερώστε το χρόνο σας αντί για τέτοια ποσταρίσματα σε εξάσκηση!

 

ωπα φιλε ηρεμησε. μην συγκρινεις dave weckl με αναστασιαδη... ο dave weckl ειναι αλλη φαση. Οσο για το τελευταιο που γραφεις "Τώρα εαν υπάρχουν καλύτεροι και τέτοια πιστεύω ότι  συζητήσεις αυτού του είδους είναι ανούσιες και βαρετές. Καλύτερα αφιερώστε το χρόνο σας αντί για τέτοια ποσταρίσματα σε εξάσκηση!" δεν συμφωνω. καλο ειναι να γινονται τετοιες συζητησεις για να ξερουμε και τι μας γινεται. αν καποιος ας πουμε θελει να επιλεξει δασκαλο αυριο-μεθαυριο να ξερει τι του γινεται. οσο για την εξασκηση μην ανυσηχεις. σιγα μην σταματησουμε και την εξασκηση για να γραφουμε σε ενα forum. :)

 

Επειδή έχω καλή διάθεση μέρες που 'ναι, θα υποθέσω ότι είσαι νέος κι ωραίος, οπότε έχεις εν μέρει το ακαταλόγιστο. Γιατί αν δεν έχεις απόλυτες απόψεις και διάθεση για αυστηρή και άκαμπτη κριτική όταν είσαι πιτσιρικάς, ε τι σκατά έχεις τελικά;

Αν πάλι είσαι παλιός, και θεωρητικά αλλιώς, και παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζεις μουσικούς όπως ο Αναστασιάδης και ο Καπηλίδης με αυτό το "έλα-μωρέ-τώρα-τι-να-μας-πουν-κι-αυτοί-οι-καημένοι" στυλ - ναι, ξέρω δεν το είπες ακριβώς έτσι, αλλά και τα δύο posts σου το φωνάζουν - ειλικρινά θλίβομαι παιδί μου… Κρίμα...

Πέρα όμως από το "εμένα δε μ' αρέσουν", που ομολογουμένως είναι ατράνταχτο επιχείρημα, και θα ήταν αρκετό για να λήξει η συζήτηση εκεί, κάνεις δηλώσεις που πολύ απλά είναι εντελώς λανθασμένες.

 

μην θεωρεις οτι οι δικες σου αποψεις ειναι σωστες. Αμα εσυ εισαι κολημενος σε καποιους ντραμερ δεν μπορεις να κρινεις σωστα. Πως μπορει να εισαι τοσο απολυτως που να αμφισβητεις πραγματα τα οποια μπορει να τα λενε εμπειροι μουσικοι.Που φυσικα αυτο το αποδεικνυει αυτο που λες "Αν πάλι είσαι παλιός, και θεωρητικά αλλιώς, και παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζεις μουσικούς όπως ο Αναστασιάδης και ο Καπηλίδης με αυτό το "έλα-μωρέ-τώρα-τι-να-μας-πουν-κι-αυτοί-οι-καημένοι" στυλ - ναι, ξέρω δεν το είπες ακριβώς έτσι, αλλά και τα δύο posts σου το φωνάζουν - ειλικρινά θλίβομαι παιδί μου… Κρίμα..."

ποιος νομιζεις οτι εισαι ρε φιλε???οσο για το αλλο, θεωρεις οτι οι μικροι σε ηλικια και εμπειρια ειναι λαθος οι αποψεις τους. Αυτο πως σου ηρθε? μπορει ενα "μικρος" να εχει ασχοληθει τοσο που να ξερει περισσοτερα και απο καποιον που ασχολειτε καιρο... :(

 

παρτε και μερικους πραγματικα καλους μουσικους.

http://www.youtube.com/watch?v=27798KKiaMs

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ln6b_nBM-V8

 

http://www.youtube.com/watch?v=YRF7HHzqrG4

 

οσο για τον Haris ας ριξει μια ματια στους απειρους νεους που δεν εχουν αποψεις.....

 

http://www.youtube.com/watch?v=aZpD0btOZx8

 

 

;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oριστε το myspace του συνφορουμίτη less40 που έχει στη μπάντα του τον Αναστασιάδη,να ακουσεις τι πάιζει ο άνθρωπος...

Χαλαρά ο καλύτερος ντράμερ που έχω δει

 

πολυ απολυτη απαντηση. προσφατα εμαθα οτι ο Αναστασιαδης ειδικευεται στην jazz. Οποτε δεχομαι το οτι μπορει να ειναι πολυ καλος στο ειδος του. Παρολα αυτα υπαρχουν πολλοι ποιο καλοι τζαζιστες π.χ. Dave weckl. Στο video που εβαλα, δεν τον ειδα να παιζει κατι φοβερο. διπλά ολη την ωρα και κατι παναρχαιες ασκησεις τις οποιες τις ειχα διδαχτει πριν αρκετο καιρο.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ε? Νομίζω πως ήμουν απόλυτα κατανοητός .Ειπα ΄''Ο καλυτερος ντραμερ που έχω ΔΕΙ''

Δεν έχω δει live τον weckl,ούτε τον white.Αυτόν όμως τον έχω δει και συγκριση με άλλους που έχω δει(πχ τον Καπιλίδη,τον ντράμερ των whitesnake,και άλλους,στην τύχη είπα κάποιους απο όσους έχω δει) ήταν ο καλύτερος.

 

Τι παει να πει απόλυτη απάντηση? ??? Εχω δει 10 ,20 ,30, 14590 ντράμερ και αυτός ήταν ο καλύτερος.Απλά πράματα.

Αμα δοκιμάσεις δεκαπέντε drumset,14 yamaha φτηνά και ένα πανάκριβο Gabriel χρειαζεσαι πολυ΄για να καταλάβεις λοτι το gabriel είναι καλύτερο?Το θεωρείς απόλυτο να πει κάποιος ''του γαβριλη είναι το καλυτερο απο όσα έχω παιξει''?

 

 

Να παραθέσω και ένα μικρουλι περιστατικό απο ένα live στο Americain? Καθόμουν με την παρέα μου μπροστά μπροστά στη σκηνή,ακριβώς μπροστά στη μποτα του Αναστασιάδη.Σε κάποια φάση έπαιζε ένα σολο και έσπασε η μπαγκέτα στα δύο.Για πότε συνέχισε να παίζει με τα χέρια και ποτε πρόλαβε να πάρει άλλη χωρίς να διακόψει αλλά να μη ''χάσει'' καθόλου στο σολο κανένας δε πήρε χαμπάρι.Μάλιστα ρώτησα πολλους μετά και κανένας σχεδόν δε κατάλαβε ότι έσπασε μπαγκέτα.Ο μόνος λόγος που το καταλάβαμε ήτν επειδή ο διπλάνος έκανε ένα ''αουτς'' και΄αμέσως μετά μια μπαγκέτα προσγειώθηκε στο ποτό του.

 

Αυτή η ετοιμότητα κατι δείχνει,συν του ότι συνεχισε κανονικότατα το σόλο χωρίς μπαγκέτα.

 

 

Πλάκα πλάκα παίζει και ο less40 και ο μπασίστας να μη πήρανε χαμπάρι την όλη φάση,και ας ήτανε δίπλα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδη εισαι και μαθητης του εχεις φυσικα ενα παραπανω λογο να τον επενεσεις. κι εγω αμα ειναι να επενεσω τον δασκαλο μου θα πω ενα σωρο καλα λογια.

 

Κοίτα μετά τον Κώστα πέρασ κι από άλλους δασκάλους απλά ξέρω πολυ καλά πως ξεκίνησε και που κατάφερε να φτάσει. Αν δεν άξιζε δεν θα τον βάζαν να διδάξει στο PIT του MI.

 

Ξερεις πολλούς που κατάφεραν να διδάξουν έξω;

 

δεν εχει σημασια τι ρυθμο παιζει ή ποσο πολυπλοκο τον κανει αλλα να εχει groove κατι το οποιο δεν ειδα στο solo που εκανε στο video που ποσταρα. εγω σε αυτο το video ειδα ενα πραγμα σαν τον καπιλιδη να σολαρει. Οσο για το "χαμαιλεοντας" δεν συμφωνω. οσο καλος και αν ειναι δεν θα προσαρμοστει σε καμια περιπτωση ετσι απλα σε rock, metal, funk, fusion κ.α. δεν μπορεις να λες τοσο απολυτα πραγματα. Το καθε ειδος θελει πολυ χρονο και διαφορετικη τεχνικη και groove για να παιχτει.

 

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ οπότε θα το διατυπώσω διαφορετικά.

 

Υπάρχουν μουσικοί ( και οι drummers μουσικοί είναι ) που μπορούν να αποδώσουν καλά σε ένα το πολύ δύο στύλ μουσικής. Και αυτό γιατί; γιατι πολύ απλά με αυτά τα στύλ μουσικής ζουν και νοιώθουν σαν το σπίτι τους. Ετσι αν τους βάλεις να παίξουν κάτι άλλο θα ακούγονται εκτός τόπου χώρου και χρόνου ακόμα κι αν απο εκτελεστικής απόψεως θα είναι άρτιοι.

 

Το να αποδώσει κανείς καλά σε ένα στύλ είναι ότι αυτό πρέπει να υπάρχει στον συναυσθηματικό του κόσμο χαραγμένο. Οσο καλό groove να έχει κάποιος rocker αν δεν έχει ξσανακούσει rumba ή songo και του το δώσεις σε παρτιτούρα σαν να καρφών τελάρα θα ακούγεται. Γιατί απλά δεν θα νοιώθει αυτό που παίζει και θα το βλεπει σαν αγκαρεία.

 

Οταν λοιπόν βάφτησα τον Κώστα χαμαιλέοντα πέραν του ότι έχει καλιεργίσει τις επιρροές του, την τεχνική του, ζεί το τραγούδι στο οποίο καλαίται να παίξει, ένα πράγμα σαν τον πετυχημένο ηθοποιό που στην ουσία ταυτίζεται με το ρόλο τον οποίο παίζει. Αυτό είναι στο ύφος και το χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Αλλοι είναι ικανοί και το πετυχαίνουν και άλλοι όχι. Ο Κώστας αν παίξει latin θα ακούγεται λατίνος, αν παίξει jazz θα ακούγεται τζαζίστας και αν τον βάλεις να παίξει ποντιακά θα ακούγεται σαν πόντιος, αφήνοντας όμως το χαρακτηριστικό του στίγμα που σε κάνει να τον ξεχωρίσεις.

 

Αυτό εννούσα και χαίρομαι πολύ για την επισήμανση.

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

…Την άποψή μου είπα κι ας μη σου αρέσει.

Δεν είπα ότι δεν μ' αρέσει η άποψη σου. Το πολύ-πολύ να μην συμφωνώ μαζί της. Είπα ότι οι συγκεκριμένες δηλώσεις στις οποίες αναφέρθηκα είναι αντικειμενικά εντελώς λανθασμένες. Δεκτή η συγγνώμη για τους σύγχρονους drummers.

 

Αν είναι μάστορας των..μονών ρυθμών (χαχα) ο Καπηλίδης τότε μάλλον είμαι κουφός. ;D Δεν μπορεί να είσαι 60 χρονών (κάπου εκεί είναι νομίζω) να κάνεις σεμινάρια,και clinics,και γαμώ το κέρατό μου, και να μη μπορείς να παίξεις καλά ένα shuffle..

Άλλη μία αντικειμενικά λανθασμένη δήλωση. Ο Καπηλίδης δεν μπορεί να παίξει καλά ένα shuffle. Μάλιστα…Να υποθέσω πως έχεις φάει τα νιάτα σου παίζοντας με jazz και blues μπάντες στο Σικάγο και στη Νέα Ορλεάνη, και σου φαίνονται αστεία τα λευκά παιδάκια που ανέλπιδα προσπαθούν να πιάσουν αυτό αχνό τριηχάτο φάντασμα που λέγεται shuffle feel; Αν είναι έτσι, θα ήθελες να μου δείξεις κι εμένα; Αν πάλι δεν είναι έτσι, μήπως να το ξανακοίταγες με εκείνον τον ωριλά;

Για το Minhel, έχω καιρό να το ακούσω, και θα σε γελάσω. Μ' έβαλες στην πρίζα όμως, και θα το ξαναψάξω με τη δέουσα προσοχή.

 

Καλό είναι να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα…

Συμφωνώ, για να μη σου πω ότι επαυξάνω κιόλας.. Εσύ όμως είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς; Γιατί τα ονόματα που παραθέτεις πιο κάτω είναι κάποιοι από τους μεγαλύτερους μύθους στην ιστορία αυτής της μουσικής…

 

Jazz μπορεί να παίξει ο καθένας…

Να 'σαι καλά, με αυτή την ατάκα με έκανες και γέλασα…

 

Και για να τελειώνουμε (γιατί βαρέθηκα, και γι' αυτό εξάλλου δεν απαντάω και στα - ούτως ή άλλως ανύπαρκτα - επιχειρήματα του konio), δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν απλά δήλωνες ότι "οι τύποι δεν μ' αρέσουν ρε παιδιά, τι να κάνουμε". Όμως παραθέτεις μία σειρά από ανακρίβειες (ο ένας δεν έχει καλό groove, ο άλλος δεν μπορεί να παίξει καλά shuffle κ.λπ.), με την έπαρση του φτασμένου που έχει ακούσει και έχει παίξει τα πάντα - σημειωτέον, οι περισσότεροι φτασμένοι μουσικοί δεν έχουν ούτε το ένα χιλιοστό της έπαρσής σου - και θεώρησα καλό να αποκαταστήσω την αλήθεια. Ναι, είμαι a man with a mission!

Και επειδή ψυχανεμίζομαι ότι δεν θα βρούμε άκρη, σταματάω εδώ και ας συμφωνήσουμε απλά ότι διαφωνούμε.

Πάω τώρα να ξεσκονίσω το shuffle μου γιατί μ' έπιασε ξαφνικά μια ανασφάλεια.

 

Α ναι, καλή χρονιά!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεχνικη εμπνευση Φαντασια Ηχος μουσικοτητα ομαδικοτητα συνθεση προσωπικοτητα ...ειναι μερικες απο τις αρετες που εχει να επιδειξει ενας μουσικος και που δεν μπορουν να καταγραφουν απο μερικα posts .Νομιζω πως οτι και να σχολιασουμε για καποιον λεμε την μιση αληθεια ,απλως τονιζουμε τα θετικα η  αρνητικα σημεια του που θελουμε εμεις,(γιατι πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν απ΄αυτα )

Πχ :πολυ δεξιοτεχνης :D  πολυ επιδειξιομανης :(

πολυ feeling  :)  πολυ αργος  :(

ασταματητος  :)  φλυαρος :(

Τα σπαει :)  δεν εχει δυναμικες >:(

και παει λεγοντας διαλεγουμε και παιρνουμε ..

Παρολα αυτα η μουσικη και (οι μουσικοι) συνεχιζει να μας εκπλησσει και παντα θα ανακαλυπτουμε οτι κατι δεν ξερουμε η οτι δεν το λαβαμε σοβαρα υπόψιν για αυτο ας μην βιαζομαστε να κρινουμε ..

Πιο σωστο ειναι να γραφουμε η να σβηνουμε στο "σκληρο" μας οτι μας κανει κλικ ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Haris .

Με όλη την καλή διάθεση .

Δεν υπάρχει κανένα αχνό τριηχάτο φάντασμα.Επίσης,δεν θεωρώ κανένα λευκό παιδάκι αστείο.

Ούτε μαύρο. :P Το τί έχει κάνει στην καριέρα του ένας μουσικός και με ποιούς έχει συνεργαστεί προσωπικά δε μου λέει τίποτα.Ή μου αρέσει ή όχι.Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί στη μουσική,και όχι,δεν θεωρώ τον εαυτό μου φτασμένο μουσικό.Το αντίθετο μάλιστα.

 

Με λίγα λόγια,αμφιβάλλω ότι ο κ. Καπ/δης μπορεί να παίξει, ή μαλλον να perform-άρει αυτά που....διδάσκει... ::) :-X Ακούω ένα παίξιμο χωρίς στίγμαΕίναι πολύ απλό.

Τον βλέπω απλά σαν έναν καλό drummer,& όχι τόσο μεγάλου βεληνεκούς όσο έχει ακουστεί για αυτόν,να είναι καλά όπου είναι ο άνθρωπος.

Όσο για την "έπαρση φτασμένου" που δήθεν έχω εγώ,καλύτερα να μην το σχολιάσω... >:(

 

Παραθέτω.

"Καλό είναι να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα…"  είπα.

"Συμφωνώ, για να μη σου πω ότι επαυξάνω κιόλας.. Εσύ όμως είσαι σίγουρος ότι συμφωνείς; Γιατί τα ονόματα που παραθέτεις πιο κάτω είναι κάποιοι από τους μεγαλύτερους μύθους στην ιστορία αυτής της μουσικής…" είπες

 

Μόνος σου μιλάς για ανθρώπους-μύθους,εγώ μιλάω για ανθρώπους που μελέτησαν και κατάφεραν να ξεχωρίσουν μέσα απο τόσους άλλους,να αφήσουν το στίγμα τους.Εκεί είναι η διαφορά μας.

Μάλιστα,το "jazz μπορεί να παίξει ο καθένας" δεν καταλαβαίνω γιατί σε έκανε να γελάσεις..

Τι νομίζεις πως είναι η jazz δηλαδή? Υπερ-τεχνολογία απο το μέλλον?

Τέλοσπάντων,ας λήξει εδώ το θέμα,και ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε.

Ευχαριστώ  ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, κρατάω την τελευταία πρόταση, και σε ένδειξη καλής θέλησης αναιρώ όλα τα εριστικά σχόλια που έκανα.

 

Και σε ένδειξη ακόμη καλύτερης θέλησης (ανησυχώ με την τόση καλοσύνη που με 'πιασε, μήπως πρέπει να το κοιτάξω;;)), θα συμπληρώσω ότι άκουσα τα κλιπάκια που έχεις ανεβάσει και τα βρήκα πολύ καλά. Μάλιστα θα ήθελα να ακούσω ολόκληρο το Red Baron...   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια,αμφιβάλλω ότι ο κ. Καπ/δης μπορεί να παίξει, ή μαλλον να perform-άρει αυτά που....διδάσκει... ::) :-X

 

Ωωωωωωωωωωωωπ σε τσακωσα,

 

Κατ αρχάς την καλησπέρα μου.

 

Ο επόμενος δάσκαλος που είχα μετά τον Κώστα ήταν απο πλευράς ικανότητας παιξήματος πιο κάτω απο εκεί που ήμουν και είμαι εγώ. Ηταν όμως αυτό που πρέπει να είναι ένας δάσκαλος, σωστός προπονητής.

 

Να βλέπει και να διορθώνει μερικές φορές τα λάθη ή άλλες φορές όπου από ένα λάθος μπορεί να ξεπιδήσει κάτι όμορφο να το καλιεργήσει κια το λάθος να γίνει πλεονέκτημα για τον μαθητή και τους μετέπειτα συνεχιστές του.

 

Αυτή τη μικρή μου παράθεση πέρασα να πώ και την καλησπέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, κρατάω την τελευταία πρόταση, και σε ένδειξη καλής θέλησης αναιρώ όλα τα εριστικά σχόλια που έκανα.

Και σε ένδειξη ακόμη καλύτερης θέλησης (ανησυχώ με την τόση καλοσύνη που με 'πιασε, μήπως πρέπει να το κοιτάξω;;)), θα συμπληρώσω ότι άκουσα τα κλιπάκια που έχεις ανεβάσει και τα βρήκα πολύ καλά. Μάλιστα θα ήθελα να ακούσω ολόκληρο το Red Baron...   

 

Εννοείται πως δεν υπάρχει θέμα διαμάχης, και χαίρομαι που κύλησε ομαλά η κουβέντα μας..

Εντάξει, καλό είναι να υπάρχουν αντιπαραθέσεις, πόσο μάλλον γόνιμες..  ;)  :)

Χαίρομαι που σου άρεσαν τα κλιπάκια, φίλε :D ! Το red baron θα ηχογραφηθεί σχετικά σύντομα

χωρίς ενοχλητικά πικαρίσματα στο μπάσο..We'll be in touch.. :)

Τις καλησπέρες μου και στον φίλο illussion.Έχεις ένα δίκιο στο θέμα του βοηθού(και όχι δασκάλου)..btw, ανεβάστε ρε παιδιά και κανένα clip να ακούσουμε!  :D Με shuffle ή  χωρίς.. 8)

Καλή συνέχεια!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου