Προς το περιεχόμενο

delay pedals??


panka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι εξαιρετικα σκαλωτικο να μην ακους το dry σημα σου, αλλα περα απο αυτο δεν βρισκω καποια εφαρμογη σε αυτο, αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο νου σου διαφωτισε με!!!

 

Μία χρήση που μπορώ να σκεφτώ εγώ, είναι το να παίξεις ανάποδα σόλο, όπως πχ στο "give it away" των RHCP ;)

 

+10000000000

στο reverse delay θα είναι σωτήριο, αφού αν ακούς και το dry σήμα, είναι ψιλο-άχρηστο!

(τουλάχιστον όπως θα το ήθελα εγώ, γιατί ναι μεν αν ακούγεται και το κανονικό ναι μεν βγαίνει κάτι το κουλό, που είναι πολλές φορές ωραίο, αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Whitenoise, στο nova delay όταν βάλεις το mix level στο τέρμα... η επανάληψη είναι δυνατότερη από το dry ή στα ίδια επίπεδα?

οσο ανεβαζεις το mix level ανεβαινει και η ενταση των επαναληψεων αλλα δεν ξεπερνανε την ενταση του dry

επισης να προσθεσω πως ο ενισχυτης μου στην λουπα εχει ποντεσιομετρο*(balance...dry-effect) που ρυθμιζεις κατα ποσο (εως και καθολου)θελεις να περναει το σημα σου απτα πεταλια που περνας απο αυτην (την λουπα).

ειτε λοιπον το εχω γυρισμενο στο effect (φουλ το εφφε) ειτε στο dry ο ηχος ειναι ακριβως ιδιος και η ενταση επισης

 

*οπως ολοι φανταζομαι...

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Whitenoise, στο nova delay όταν βάλεις το mix level στο τέρμα... η επανάληψη είναι δυνατότερη από το dry ή στα ίδια επίπεδα?

Επιπλέον: Μπορείς να το ρυθμίσεις να παίζει μόνο τις επαναλήψεις και όχι το dry σήμα?

μολις τωρα το δοκιμασα για παρτι σου.

οταν ρυθμισεις το mix level στο τερμα δεν ακους την dry νοτα αλλα μονο τις επαναληψεις.

Ευχαριστώ. Πολύ ενδιαφέρον.

 

Υπάρχει κάτι ακόμα εντός από αυτή την εφαρμογή. Αν π.χ. θέλεις να παίξεις με 2 ενισχυτές μπορείς να βάλεις τον κανονικό σου ήχο στον 1 και να στείλεις (μαζί με άλλα/ διαφορετικά εφφέ) τις "επαναλήψεις" στο δεύτερο.

 

Εκτός αυτού.... εδώ και λίγους μήνες πειραματίζομαι με ένα custom πεταλάκι/μεικτάκι το οποίο μου έχει φτιάξει ο Χρήστος (electrictabs) το οποίο έχει 2 παράλληλες λούπες και μου επιτρέπει να ανακατέψω 2 παράλληλες αλυσίδες effects και να τις στείλω σε έναν ενισχυτή. Θα μπορούσα (π.χ.) να έχω τα διάφορα γκάζια στη μία λούπα και τα delay σε μία άλλη. Μαζί με ένα modulation ή ένα wha (!) το οποίο θα επιδρά μόνο στις επαναλήψεις χωρίς να επηρρεάζει το dry (αφού όλη αυτή η λούπα θα δεν θα παίζει την πρώτη νότα με το mix στο 100%.  

 

Έχει τόσο ενδιαφέρον όλη αυτή η ιστορία που αισθάνομαι ότι πρέπει να παρουσιάσω το πεταλάκι κάποια στιγμή, αλλά που χρόνος να καθήσω να γράψω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Whitenoise, στο nova delay όταν βάλεις το mix level στο τέρμα... η επανάληψη είναι δυνατότερη από το dry ή στα ίδια επίπεδα?

οσο ανεβαζεις το mix level ανεβαινει και η ενταση των επαναληψεων αλλα δεν ξεπερνανε την ενταση του dry

....

 

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.... πως γίνεται να το ρυθμίσεις να παίζει μόνο την επανάληψη χωρίς το dry λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.... πως γίνεται να το ρυθμίσεις να παίζει μόνο την επανάληψη χωρίς το dry λοιπόν?

εχεις δικιο,δεν στο εξηγησα εγω καλα.

οταν περασεις την μεση ρυθμιση του mix level κατεβαινει η ενταση του dry σηματος μεχρι και που σβηνει εντελος (εφοσον γυρισεις το ποντεσιομετρο του mix μεχρι το τερμα).

αντιστοιχα ανεβαινει η ενταση των επαναληψεων και φτανουν εν τελη την ενταση του dry,εαν αυτο ακουγοταν...(αλλα ποτε δεν το ξεπερνουν οπως καποια φτηνιαρικα delay που εχω δοκιμασει κατα καιρους)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου υπαρχει mix dry/wet γινεται να εχεις σκετο wet (οπως σωστα λεει ο whitenoise).

τα line6 εχουν τετοιο, το χρησιμοποιω συχνα!

 

τα boss πχ. εχουν effect level, δηλ. το dry μενει σταθερο ενω καθοριζεις την ενταση του wet.

i sure could use a vacation from this stupid shit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

οταν περασεις την μεση ρυθμιση του mix level κατεβαινει η ενταση του dry σηματος μεχρι και που σβηνει εντελος (εφοσον γυρισεις το ποντεσιομετρο του mix μεχρι το τερμα).

...

 

ΟΚ, ευχαριστώ, μάλλον θα το χτυπήσω. :)

 

Σωστή παρατήρηση ggorgo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εξαιρετικα σκαλωτικο να μην ακους το dry σημα σου, αλλα περα απο αυτο δεν βρισκω καποια εφαρμογη σε αυτο, αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο νου σου διαφωτισε με!!!

 

Μία χρήση που μπορώ να σκεφτώ εγώ, είναι το να παίξεις ανάποδα σόλο, όπως πχ στο "give it away" των RHCP ;)

 

+10000000000

στο reverse delay θα είναι σωτήριο, αφού αν ακούς και το dry σήμα, είναι ψιλο-άχρηστο!

(τουλάχιστον όπως θα το ήθελα εγώ, γιατί ναι μεν αν ακούγεται και το κανονικό ναι μεν βγαίνει κάτι το κουλό, που είναι πολλές φορές ωραίο, αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις!)

 

αν καταλαβα καλα τι λες,αυτο το κανει η tonelab."Χρησιμοτητα" εχει αν το ρυθμισεις με tap tempo και παιζεις στο προηγουμενο μετρο αυτο που θελεις να ακουστει στο επομενο.Το προβλημα ειναι οτι το tap tempo στο reverse delay δεν ειναι πολυ ακριβες κ παντα βγαινει λιγο εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου