Προς το περιεχόμενο

ProTools Vs Logic Studio 8


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημ.: σε θεωρητικό επίπεδο αυτό:

 

Εμένα το logic σε "ερασιτεχνικό" υπολογιστή - iMAC (core 2 duo 2.4ΜHz, 2 GB RAM), χθές πάλευε χωρίς πρόβλημα περίπου 32 tracks ξεπάγωτα με τουλάχιστον 2-3 απλά εφφέ (EQ, comp, κλπ ) το καθένα. Τα μισά περίπου audio και τα άλλα midi.

 

θεωρείται ικανοποιητικό για έναν iMac;; (φαντάζομαι με τα δικά του plug-ins, που σίγουρα θα είναι και πιο ελαφριά) τότε με της Waves ΤΙ θα γίνεται;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....

Διαβάζω αριστερά και δεξιά ότι μεχρι χθές μερικά bugs έκαναν τη ζωή των χρηστών δύσκολη, ότι μέχρι σήμερα με την καινούργια έκδοση τα "περισσότερα" ??? έχουν διορθωθεί, αλλά ακόμα σε πολλούς -με λίγα tracks και λίγα synth- το σύστημα πατάει κόκκινο και δείχνει να peakάρει από πόρους ??? ???

 

τι γίνεται; δεν ισχύει; "αστοχεία υλικού" σε ελάχιστους χρήστες θα το λέγαμε, ή υπαρκτό προβλημα;

 

Αυτό μου το κάνει κι εμένα, αλλά σε κάποια παλιά project που είχαν γραφτεί σε garageband / G4 και τα άνοιξα για δοκιμή.

Από ότι καταλαβαίνω, κάποια effects είναι βελτιστοποιημένα για G4 και στους intel δεν πηγαίνουν γρήγορα. :)

 

Tα νέα project που στήθηκαν εξ αρχής στο logic.... τα πάει "αέρα".  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, cool ;)

 

ίσως ο συμβιβασμός να είναι η καλύτερη λύση.

 

Ουτως ή άλλος μιλάμε για ανώτερου επιπέδου "απαλό-ware"  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όλα μα όλα τα προγράμματα έχουν bugs. Μέχρι και τα διαβόητα protools. Το logic αποτελεί ένα από τα πλέον σταθερά daws.

Τράβα μια βόλτα από το forum της steinberg να δεις προβλήματα, να γελάς μέχρι μεθαύριο. Παρόλα αυτά ακόμη χρησιμοποιείται από πάρα πολλούς χρήστες, που δεν τους πτοούν αυτά τα προβλήματα αυτά. (Οι λόγοι σαφώς και είναι άλλοι πέραν της ευχρηστίας, αλλά διατηρεί τη δημοτικότητά του αμείωτη, παρά την ομολογουμένως ανωτερότητα του κυρίως αντιπάλου του, του Sonar)

Και στις περισσότερες αναφορές για bugs, να ξέρεις ότι κάτι έκανε ο χρήστης στραβά (προσοχή δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά όχι τόσα όσα λένε).

 

Και αυτό με το ότι ακόμη χρησιμοποιείται ο g4, απλά το αφήνω ψιλοασχολίαστο. Και ο p3 κάνει επιεικώς τη δουλειά του, αλλά πλέον όχι σε τέτοιο βαθμό που να μένω κολλημένος με αυτόν. Έχει ξεπεραστεί μόνο κατά 4+ χρόνια... Σκέψου δλδ να άνοιγα project, με εργαλεία γραμμένα για p3 στο καινούριο quad. Όλο και κάτι θα σκάλωνε  ;)

 

Τώρα που το σκέφτομαι, πάρα μα πάρα πολλά από όλα αυτά τα hardware που άφησαν ιστορία, δεν ήταν και ο ορισμός του απροβλημάτιστου μηχανήματος.

Το να κάθεσαι να ψάχνεις μια ουτοπία (το μηχάνημα εκείνο που θα είναι εντελώς απροβλημάτιστο) είναι απλά χάσιμο χρόνου. Οπότε αφού λες ότι πας πλέον σε apple τότε πάρε το logic που είναι και παντοδύναμο και πιο ευέλικτο από τα pt και είσαι πασάς.

 

Τέλος θα σου έλεγα αντί των pt (που μπορούσες με τα ίδια αποτελέσματα να τα στίσεις σε ένα καλό pc), να κοιτάξεις την λύση digitalperformer , που αποτελεί το αντίπαλο δέος για το logic στα μακ  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ακόμα σε πολλούς -με λίγα tracks και λίγα synth- το σύστημα πατάει κόκκινο και δείχνει να peakάρει από πόρους ??? ???

 

 

είναι το πιο γνωστό και σπαστικό bug του logic ,το γνωστό "coreaudio overload message". είναι τοσο σπαστικο και έχει επιβιώσει απο την 5.xxx εκδοση που έβαλαν και επιλογή στα menus να μην εμφανιζεται! (αλλά η μηχανή ηχου σταματά ετσι κι αλλιώς). φαντάσου ήττα που τρως,έχοντας αγοράσει το πιο δυνατο mac pro ,των 8 πυρήνων και 16gb ram ,έχοντας ξοδεψει 5000 ευρώ για να κάνεις τη δουλειά σου σαν pro και ξαφνικα με 2-3 audio tracks και ένα exs24 να σταματουν τα πάντα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το έχεις δει αυτό που περιγράφεις σε τετοιο θηρίο υπολογιστή και στο logic 8 (με τα updates ?)

(Δεν αμφισβητώ αυτό που γράφεις.... απλά ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση.)

 

Τι να σου πω... δεν έχω εμπειρία από τα προηγούμενα αλλά το 8 στον παραπάνω ταπεινό iMAC* δουλεύει μια χαρά. (Και EXS24 και πολλά άλλα εφφέ και 15 audio tracks.... ). Έτσι μού 'ρχεται να πάω να αρχίσω να φορτώνω tracks να δω πότε θα "λαλήσει". 

 

* Με τα core audio updates της Apple.

 

Το coreaudio overload message δεν μου το έχει βγάλει ποτέ στα καλά καθούμενα. Το είδα όμως κάποιες φορες που ενώ είχα το logic στο background να παίζει το arrangement, είχα και άλλα παράθυρα ανοικτά και έκανα διάφορα άλλα πράγματα. Όχι κατ' ανάγκη πολύ βαριές δουλειές.... Και όταν μου το έκανε.... σταμάτησα το videaki του youtube που έπαιζε με χαμηλωμένη τη φωνή... έκλεισα 1-2 browser, γύρισα στο logic και πάτησα το space.

 

Μήπως έχει σημασία το πόσο καλά υποστηρίζεται το interface (firewire κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δει αυτό που περιγράφεις σε τετοιο θηρίο υπολογιστή και στο logic 8 (με τα updates ?)

 

 

ευτυχώς δεν το έχω δει με τα μάτια μου (γιατι δεν έχω mac pro,ουτε powermac quad).

το έχω πάθει όμως με το logic 7 και 8 σε macbook,powerbookg4 και ένα διπλο g5 στα 2.3

 

συμβαίνει ανεξαρτήτως μηχανήματος,έκδοσης του logic,buffer setting. αν θες περισσότερα info στείλε private  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το πιο γνωστό και σπαστικό bug του logic ,το γνωστό "coreaudio overload message". είναι τοσο σπαστικο και έχει επιβιώσει απο την 5.xxx εκδοση

 

Καλά ούτε το Teza δεν πιάνει αυτό το "σκαθάρι"; ;D

 

Το κόβω να γίνεται ταινία:

 

"LOGIC 8... BUG-pfobia, the SURVIVE OF TERROR", "από την Πέμπτη στους κινηματογράφους, από την Odeon"

;D

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το πιο γνωστό και σπαστικό bug του logic ,το γνωστό "coreaudio overload message". είναι τοσο σπαστικο και έχει επιβιώσει απο την 5.xxx εκδοση

 

Καλά ούτε το Teza δεν πιάνει αυτό το "σκαθάρι"; ;D

 

Το κόβω να γίνεται ταινία:

 

"LOGIC 8... BUG-pfobia, the SURVIVE OF TERROR", "από την Πέμπτη στους κινηματογράφους, από την Odeon"

;D

 

 

καλά καλά,γέλα εσύ...

να δω τι θα κάνεις αν το παθεις στο live σου με το macbook  ή macbook pro σου  :P

θα σε πάρουν με τσι πέτρες  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός φίλε johnnyk ;D

 

αλλά καλύτερα να είναι για γέλια από το να είναι για κλάμματα!  ;) (σωστή και απάντησή σου για το καινούργιο thread που άνοιξα...) :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου