Προς το περιεχόμενο

ProTools Vs Logic Studio 8


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

(γιατί ρωτάω: επειδή θέλω να πάρω το βασικό αυθεντικό πακέτο των Waves Native Power -γύρω στα 400ευρω και λέω μήπως είναι περιττό, και καλύπτουν τα plug-ins καποιου από των δύο...)

 

ε,πολλά θες  :P σιγα μην είναι καλύτερα τα plug ins του logic/protools απο της waves. για να κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά είναι ,απλά τιποτα το φοβερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι πολύ καλά (διαφωνώ δλδ με αυτό το τπτ το φοβερό) αλλά όντως δεν τα βάζουν με τα waves και λοιπά άλλα μεγαθήρια. Οπότε εννοείται πως θα πας σε Waves και κάποιο από τα 2, γνώμη μου για logic καλύτερα. Και καλό audio engine έχει και τέλειο midi και με την τελευταία έκδοση έγινε πολύ φιλικό προς τον χρήστη. Το έβλεπα σε 1 φίλο που το έχει και αποτελεί ίσως τον μοναδικό λόγο που θα πήγαινα σε μακ (αν και υπάρχει και το samplitude για τα pc)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτελεί ίσως τον μοναδικό λόγο που θα πήγαινα σε μακ (αν και υπάρχει και το samplitude για τα pc)

 

πηγαινε ρε boukaw να βρεις την υγειά σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη  :o

 

αλλά ΤΙ παίζει με το Logic; Διαβάζω αριστερά και δεξιά ότι μεχρι χθές μερικά bugs έκαναν τη ζωή των χρηστών δύσκολη, ότι μέχρι σήμερα με την καινούργια έκδοση τα "περισσότερα" ??? έχουν διορθωθεί, αλλά ακόμα σε πολλούς -με λίγα tracks και λίγα synth- το σύστημα πατάει κόκκινο και δείχνει να peakάρει από πόρους ??? ???

 

Ρε παιδιά, μέχρι σήμερα σε PC και με το Cubase - Nuendo τέτοια bugs δεν συνάντησα ποτέ!!!

Δηλαδή ενώ θέλω να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη (και πιο ποιοτική -μουσικά πάντα...-) με αυτά τα προγράμματα, μου λένε ότι "ε, μπορεί να είναι retail έκδοση αλλά το κάτι τοις τους στραβό το έχουνε" ??? ???

 

What the F@<K ;;;;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δούλευαν ακόμη με τπτ g4, λογικό μου φαίνεται το 8 να κολλάει από 1 σημείο και μετά.

 

Το κουλό είναι ότι τα cubase/nuendo είναι γνωστά για την "σταθερότητά" τους, σε αντίθεση με το logic που θεωρείται βράχος!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα το logic σε "ερασιτεχνικό" υπολογιστή - iMAC (core 2 duo 2.4ΜHz, 2 GB RAM), χθές πάλευε χωρίς πρόβλημα περίπου 32 tracks ξεπάγωτα με τουλάχιστον 2-3 απλά εφφέ (EQ, comp, κλπ ) το καθένα. Τα μισά περίπου audio και τα άλλα midi.

(Μη φοβάστε, δεν θα τα χώσω όλα .... δοκιμές έκανα.  :) )

 

Επίσης, δεν μου έχει κρασάρει ποτέ.... αλλά από κουλαμάρες (που λέει και ο boukaw7  :) ) μου έχει κάνει 3:

1. Σε ένα συγκεκριμένο (audio) track (σε ένα συγκεκριμένο τραγούδι) δεν ακούει -μερικές φορές- το automation. ("Παγωμένο" το ακούει πάντα  :)  )

2. Στο bounce, μια φορά "ξέχασε" ένα track. Το ξαναδοκίμασα και το έκανε σωστά.

3. Έχασε μια φορά ένα audio track. (Δεν έβρισκε το audio file .... γιατί δεν υπήρχε. Το αποκλείω να μπήκα στο folder και να το έσβησα με το χέρι.  ::) Δεν το χρειαζόμουν - ένα κακό take ήταν και δεν έψαξα λύση.)

 

Όμως δεν αποκλείω να κάνω εγώ κάτι λάθος, καθώς ακόμα το εξερευνώ και αλλάζω / πειράζω settings κλπ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδες!

 

Συγνώμη, αλλά αυτά φίλε harilatron

 

Επίσης, δεν μου έχει κρασάρει ποτέ.... αλλά από κουλαμάρες (που λέει και ο boukaw7  :) ) μου έχει κάνει 3:

1. Σε ένα συγκεκριμένο (audio) track (σε ένα συγκεκριμένο τραγούδι) δεν ακούει -μερικές φορές- το automation. ("Παγωμένο" το ακούει πάντα  :)  )

2. Στο bounce, μια φορά "ξέχασε" ένα track. Το ξαναδοκίμασα και το έκανε σωστά.

3. Έχασε μια φορά ένα audio track. (Δεν έβρισκε το audio file .... γιατί δεν υπήρχε. Το αποκλείω να μπήκα στο folder και να το έσβησα με το χέρι.  ::) Δεν το χρειαζόμουν - ένα κακό take ήταν και δεν έψαξα λύση.)

 

δεν είναι ήδη αρκετά; και μόνο η πιθανότητα να συμβούν, (και δεν μιλάω να κρασάρει ο Mac λόγω λειτουργικού, ή hardware, αλλά αυτό καθεαυτό το πρόγραμμα να παρουσιάζει μικροπροβλήματα) δεν είναι ενα μειον για το περιβόητο Logic;;

Το τελευταίο που χρειάζομαι είναι να ψάχνω αραιά και που "πού είναι τα tracks, και σε τελική μίξη με  αρκετά όργανα να ξεχάσει και το Logic αλλά και εγώ κανένα riff :P)

 

Διχάζομαι...(και δεν το θέλω...) :-\

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Συγνώμη, αλλά αυτά φίλε harilatron

...

....

δεν είναι ήδη αρκετά; και μόνο η πιθανότητα να συμβούν, (και δεν μιλάω να κρασάρει ο Mac λόγω λειτουργικού, ή hardware, αλλά αυτό καθεαυτό το πρόγραμμα να παρουσιάζει μικροπροβλήματα) δεν είναι ενα μειον για το περιβόητο Logic;;

...

 

Κατ' αρχήν είναι στα μείον ... αλλά:

 

...

Όμως δεν αποκλείω να κάνω εγώ κάτι λάθος, καθώς ακόμα το εξερευνώ και αλλάζω / πειράζω settings κλπ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου harilatron :)

 

αλλά με αυτό:

Διαβάζω αριστερά και δεξιά ότι μεχρι χθές μερικά bugs έκαναν τη ζωή των χρηστών δύσκολη, ότι μέχρι σήμερα με την καινούργια έκδοση τα "περισσότερα" ??? έχουν διορθωθεί, αλλά ακόμα σε πολλούς -με λίγα tracks και λίγα synth- το σύστημα πατάει κόκκινο και δείχνει να peakάρει από πόρους ??? ???

 

τι γίνεται; δεν ισχύει; "αστοχεία υλικού" σε ελάχιστους χρήστες θα το λέγαμε, ή υπαρκτό προβλημα;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου