Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μικροφώνου...


kofi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι μόνο ο θόρυβος αλλά και οι ανακλάσεις που πιάνει το πυκνωτικό και τραγουδώντας σε 2 διαφορετικούς χώρους

παίρνεις 2 εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα

 

εγώ είμαι της άποψης δυναμικό και πάλι δυναμικό

 

 

ΥΓ επειδή δεν είμαι κανένας ειδήμων της ακουστικής μπορεί να μην οφείλετε εκεί (αν και δεν νομίζω να είμαι λάθος)

αλλά με τα πυκνωτικά έχω δει διαφορά από χώρο σε χώρο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο ο θόρυβος αλλά και οι ανακλάσεις που πιάνει το πυκνωτικό και τραγουδώντας σε 2 διαφορετικούς χώρους

παίρνεις 2 εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα

 

εγώ είμαι της άποψης δυναμικό και πάλι δυναμικό

 

 

ΥΓ επειδή δεν είμαι κανένας ειδήμων της ακουστικής μπορεί να μην οφείλετε εκεί (αν και δεν νομίζω να είμαι λάθος)

αλλά με τα πυκνωτικά έχω δει διαφορά από χώρο σε χώρο

 

Ένα μέσο δωμάτιο θα έχει σίγουρα μια κουρτίνα, ένα κρεββάτι, καμιά βιβλιοθήκη, τώρα που είναι Χειμώνας θα έχει και μοκέτα...οπότε οι ανακλάσεις εκ φύσεως θα είναι περιορισμένες.

 

Γενικά ήμαστε σύμφωνοι απλά διαφωνούμε στο μέτρο που ισχύουν όλα αυτά.

 

Δηλαδή αν τραγουδάς μισό μέτρο μακριά από το πυκνωτικό ναι θα πιάνει όλους τους θορύβους. 

 

Αν όμως είσαι στους 20-30 πόντους (για μένα και το AT4047 αυτή είναι η ιδανική απόσταση για

το είδος των ηχογραφήσεών μου) τότε στο σήμα σου θα έχει πάνω από 80% φωνή και λιγότερο από

20% ανακλάσεις.

 

Εγώ προσωπικά έχω βάλει 1 τετραγωνικό ρικοφόν στον τοίχο που βλέπω όταν τραγουδάω,

εκεί δηλαδή που "χτυπάει" η πρώτη και πιο ισχυρή ανάκλαση (Αυτό μου κόστισε περίπου 10 ευρώ).

 

Αν βάλεις 3-4 τετραγωνικά τότε θα έχεις μικρές ανακλάσεις αλλά όπως είπα και αρχικά

η ανάκλαση ενός συνηθισμένου χώρου είναι σχετικά μικρή. Μην ψάχνουμε την τέλεια

ακουστική 150-200 ευρώ μικρόφωνο προτείνουμε στον άνθρωπο, δεν θέλει και στούντιο.

 

Α και με χρήση ενός Bass Cut Filter στα 75-80Hz κόβεται πολλή βαβούρα και

ελάχιστα ο όγκος της φωνής. 

 

ΥΓ Αλήθεια φίλε μου kofi τα διαβάσεις όσα γράφουμε ή γράφουμε για σένα χωρίς εσένα???

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον theoniki.

 

α) φτηνό μικρόφωνο --> μέτριο αποτέλεσμα. Εκτός αν ηχογραφήσεις σε τουαλέτα οι ανακλάσεις δε θα σε χαλάσουν πολύ.

β) Μοκετούλα :)

γ) EQ και κόβουμε τα (σχεδόν) άχρηστα, κάτω από τα 80.

 

BTW, εγώ με το pc σκοπεύω να πάρω κάποιο ηχομονωτικόν (!) και να το πετάξω ανάμεσα σ'αυτό και το mic (μια και το pc είναι και κάτω από γραφείο θα το "κλείσω" εύκολα).... Και ελπίζω όλα να πάνε καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KALISPERA SE OLOUS!!!

theoniki  ta diabazw auta pou lete apla den eixa xrono na katsw na apantisw.... ;)

sas euxaristw poli gia to endiaferwn pou deiksate...

 

telika me ta apo tis apopsis sas kai kapoies sizitiseis pou ekana me kati filous kateliska na parw to RODE M3

kai mou bgike ligo poio fthina apo oso ipologiza...

 

Take care Everybody!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και από μένα

Εχω εδώ και κάμποσα χρόνια το SHURE SM58

Εχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο από αυτό ? ( σε δυναμικό πάλι )

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε, έχουμε.... αλλά πες μας 2-3 βασικά πραγματάκια πρώτα :)

 

α. πόσα λεφτά περίπου θα δώσεις;

β. πού θα το χρησιμοποιείς; live; ή για ηχογραφήσεις; ή και τα δύο;

γ. γιατί θες πάλι δυναμικό; Βασικά το mic σου είναι πολύ καλή περίπτωση δυναμικού, γι αυτό ρωτάω.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε, έχουμε.... αλλά πες μας 2-3 βασικά πραγματάκια πρώτα :)

 

α. πόσα λεφτά περίπου θα δώσεις;

β. πού θα το χρησιμοποιείς; live; ή για ηχογραφήσεις; ή και τα δύο;

γ. γιατί θες πάλι δυναμικό; Βασικά το mic σου είναι πολύ καλή περίπτωση δυναμικού, γι αυτό ρωτάω.

 

:)

 

:)

 

α) Μέχρι 200 ευρώ ( λίγα ε ? )

β) Για ηχογραφήσεις στο σπίτι

γ) Νομίζω ότι το "δυναμικό" είναι καλύτερο γιατί δεν πιάνει εξωτερικούς θορύβους ούτε αλλάζει τη χροιά της φωνής ανάλογα την απόσταση τη γωνία και τα σχετικά

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χάνουμε το μέτρο :) Ντάξει, δεν είναι και 3000€, αλλά δεν είναι και το τίποτα :) Άσε που σε καμία περίπτωση δεν τα λες λίγα όταν μπορείς να πάρεις αυτό: http://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_inkl_sm1_grossmembranmikro.htm

 

Υπάρχει πάντα και το SP C1 για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα από διάφορους ανά τον κόσμο, αλλά εγώ δεν το έχω δει/ακούσει ποτέ: http://www.thomann.de/gr/studioprojects_c1.htm

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα σου πρότεινα πυκνωτικό (όπως βλέπεις). Δε βλέπω το λόγο να αναβαθμιστείς σε άλλο δυναμικό. Δηλαδή να πας πού; Στο beta58 προφανώς :) Εγώ για ηχογραφήσεις θα έπαιρνα χαλαρά πυκνωτικό, πήγαινε να δοκιμάσεις κάποιο και πιστεύω θα δεις μεγάλη διαφορά. Εκτός βέβαια αν ηχογραφείς σε πραγματικά θορυβώδες περιβάλλον...... Για πες γνώμη, ώστε να συνεχιστούν οι προτάσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θόρυβο δεν έχω ιδιαίτερο μιας και μένω σε "ακάλυπτο"

Βέβαια μου τη σπάνε κάτι ΤΣΙΚ ΤΣΑΚ ΤΣΟΚ που παίζουν όταν ανάβει ή σβύνει το φως του δωματίου της η διπλανή ή κάποιος άλλος στη πολυκατοικία ( ωραία ε ? )

Φαντάζομαι ότι με το "πυκνωτικό" αυτό θα είναι χειρότερο ή δεν έχει σχέση ?

Οπότε μόνο αν θέλω "πυκνωτικό" να κάνω άλλη αγορά ε ?

Με το s58 είμαι οκ

Ευχαριστώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σίγουρα για πυκνωτικό. Κάτσε να ακούσεις και τι λένε τα άλλα παιδιά όμως. Έχουμε αρκετούς γνώστες, και ορισμένους πολύ πολύ καλούς μάλιστα (όχι εμένα ;D). Πάντως πετάξου σε κανένα μαγαζί να ακούσεις και το beta, να κρίνεις μόνος σου. Εμένα προσωπικά το beta μ'αρέσει πολύ, αλλά μου φαίνεται σκότωμα να ηχογραφείς με liveάδικο mic ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου