Προς το περιεχόμενο

Fender Strat


Giorgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτα από καιρό λοιπόν αποφάσισα να κάνω set up στην κιθάρα μου (Fender Stratocaster American Standard του '92). Ο βασικός και μη εξαιρετέος λόγος ήταν το τρίξιμο στις χορδές. Όσο και αν προσπάθησα με τους γνώστους τρόπους (truss rod, nut, καβαλαρη) το πρόβλημα παρέμενε με μόνη εξαίρεση αν σήκωνα ψηλά τον καβαλάρη όπου το ύψος των χορδών δεν ήταν και οτι καλύτερο! :?

Μήπως ξεχνάω κατι ή τελικά οι ψίθυροι στο νού μου για αλλαγή τάστων είναι η μόνη λύση:::

 

Τα φώτα σας παιδια!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρίξιμο ακούγεται και όταν βάλεις την κιθάρα στον ενισχυτή?

σηκωματα μπορείς να κάνεις χωρίς fret out?

τι ύψος έχουν τα τάστα σου?

παίζεις σε όλο το μήκος του μπρατσου ή περισότερο μέχρι το 12ο τάστο?

η κιθάρα δεν έχει αλλάξει τάστα ποτε στα 13 χρόνια που την έχεις?

πόσο πολύ έχει παιχθεί?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βομβαρδισμός ερωτήσεων!!! :)

 

Λοιπόν...το τρίξιμο ακούγεται και όταν βάλω την κιθάρα στον ενισχυτή και με τα σηκώματα δεν υπάρχει προβλημα. Τα τάστα είναι ελαφρώς χαμηλωμένα από έναν ''μάστορα'' που έκανα την βλακεία παλιότερα να του την αφήσω ακριβώς για αυτο τον λόγο! Οχι οτι έκανε της έκανε ζημιά, απλά δεν υπήρχε καμία ουσιατική διαφορά μετά το setup. Τώρα για το υψος...σχεδον το 1/2 ενός κερματος του 1 cent.

Παιζω σε ολο το μήκος του μπράτσου τα τάστα είναι ''της μαμάς της''.

'Εχω παιξει άπειρες ώρες με αυτη την κιθάρα αλλά παρά την ηλικία της και τα χρόνια που έχουμε περάσει μαζί, ημουν και είμαι πάντα πολυ προσεκτικός σε 8έματα υγρασίας, μεταβολής θερμοκρασίας και όλα τ'άλλα!

Η κιθάρα φοράει 11αρες D'Addario.

Αν θυμάμαι καλά το τρίξιμο αυτό υπήρχε σχεδόν απ΄τα πρώτα χρόνια! :?

Τι λές superfunk;;;

Πάμε για ''επέμβαση''' ;;;;;; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αν πραγμάτικα σε ενοχλεί αυτό το τρίξιμο (όλες οι κιθάρες με ευθύ μπράτσο χωρίς πολύ relief ψιλοτρίζουν αλλα δεν πειράζει αν δεν ακούγεται στον ενισχυτή) δοκίμασε να εντοπίσεις σε πιά τάστα γίνεται το τρίξιμο,αν είναι σε αυτά στη μέση του μπράτσου δοκίμασε να δώσεις λίγο περισσότερο "κούρμπα" (relief) στο μπράτσο (μπορεί να είναι υπερβολικά ευθύ ή ακόμα και με "ανάποδη" κούρμπα)

Συνήθως αν τα τάστα έχουν ακόμα ζωή και το μπράτσο δεν έχει "πάρει" τότε για το τρίξιμο ευθύνονται κάποια τάστα που θέλουν χαμήλωμα.

Αν έχεις δοκιμάσει τα πάντα απο απόψεως σετ-απ (action,relief,nut,leveling τάστων) τότε ίσως ήρθε η ώρα για refret.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ σε ποιόν θα πάς την κιθάρα για τάστα η συντριπτική πλειοψηφία των μαστόρων είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίξιμο δεν είναι τόσο έντονο και γι'αυτό δεν έχω κάνει κάποια ουσιαστική κίνηση πέρα απ'το setup που ήταν απαραιτητο! θα το δώ πάντως το θέμα! :wink:

 

Σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου