Προς το περιεχόμενο

Σε LIVE: MacBook ή MacBook Pro;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια! Αν δουλέψεις με ένα μήλο μόνο και μόνο τότε θα καταλάβεις διαφορά!!

οταν ένα μηχάμηνα τρέχει λειτουργικό κατασκευασμένο απο τον Βασίλη τον Πόρτα (πύλη!) γερνάει πιο γρήγορα  ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε toneless, ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την πολυκάναλη ηχογράφηση.

Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν φόρτσα από την άνοιξη και μετά. Πιστεύω πως έχω λίγο χρόνο ακόμα για να αποφασίσω... :-X, μιας και σκέφτομαι πως αν όντως κάνει μια χαρά την δουλειά του το ΜΒ, να επενδύσω πλεον σε περιφερειακό hardware καλύτερα :). Δεν ξέρω, πάντως οι απαντήσεις σας είναι πολύ κατατοπιστικές!

 

 

Thnx  :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια σε iMac core duo sta 2GHz με DIGI 002 εκανα ηχογραφηση επι 3,5  ωρες σε 8 καναλια και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα , ποσο μαλον σε Mac Book Pro που εχει περισσοτερες δυνατοτητες .....

ww.dus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια σε iMac core duo sta 2GHz με DIGI 002 εκανα ηχογραφηση επι 3,5  ωρες σε 8 καναλια και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα , ποσο μαλον σε Mac Book Pro που εχει περισσοτερες δυνατοτητες .....

 

Από προσωπική εμπειρία σε amd 1.8 με 512ram έκανα ηχογράφηση 3.5 χρόνια χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Το pc ήταν 100% όμως γι αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σου ρε Fleamail.  8)

Για πές μου τα κόλπα σου βρε...  ???

 

Γιατί με παρόμοιο setup, άντε με το ζόρι να ανοίξω το Nuendo.  :-[

Θα καταφέρω να γράψω κάποια στιγμή μεν, αλλά ποτέ δεν είχα το θάρρος να δοκιμάσω π.χ 8 κανάλια ταυτόχρονα. Ακόμη και να τα καταφέρω, η μίξη θα είναι ...για γερά νεύρα.

 

Έχω αποκλειστικό pc για σοβαρές δουλειές, αλλά πολύ θα γουστάρω να ξέρω ότι το μικρότερο pc μου κάνει για back up...  ::)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σου ρε Fleamail.  8)

Για πές μου τα κόλπα σου βρε...  ???

 

Windows XP home edition, καμία πρόσβαση στο Internet με τα μόνα προγράμματα εγκατεστημένα το Cubase 4 και μερικά VST, άντε και το nero για να καίω cd. Το pc άνοιγε και έκλεινε σαν τηλεόραση! Κατά 90% φυσική ηχογράφηση, άντε να είχα που και που κανένα vst instrument. Φυσικά αν έβαζες 4-5 κανάλια guitar rig γονάτιζε αλλά 20 κανάλια με νορμάλ χρήση effects τα χειριζόταν μια χαρά χωρίς freeze κτλ.

 

Τώρα το έχω αντικαταστήσει πάλι με Amd dual core στα 3ghz και 4GB ram, Windows xp home. Περιττό να σου πω πόσο ευχαριστημένος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσωπική μου εμπειρία :

χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό ένα MacMini G4 1.25GHz με 1G RAM (προπέρσινο μηχάνημα), όπου πρόσφατα του έβαλα μια εξωτερική usb emu-2020 και γράφω-παίζω wav (μικρόφωνο 3 κανάλια τουλάχιστον φωνή), midi (το λιγότερο 4 κανάλια) με Bandstand plugin στο Cubase και βάζει κάτω any day σε θέματα latency και αξιοπιστίας το διπλοπύρηνο pc μου με 64bit XP, 4GB ram με την ίδια κάρτα ήχου και software (Cubase, Bandstand)...

 

έβαλα Leopard (OSx86) στο παραπάνω coreduo pc (από αυτό γράφω τώρα), και επιτέλους σιγουρεύτηκα πως δεν έχει πρόβλημα το hardware, αλλά το software. το μηχάνημα πάει σφαίρα σε όλα τα προγράμματα και βλέπω πια τις πραγματικές δυνατότητες του όλου συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά πέσανε οι τιμές στα Macbook και MacbookPro! (επειδή θα βγούν τα καινούργια μοντέλα με επεξεργαστές Penryn)

 

Τρεχάτε να προλάβετε!! (δεν θα πω κατάστημα...)

 

Ξεκινάνε από 910ε τα Macbook, και από περίπου 1500ε τα Pro.

 

Φιλικά :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου