Προς το περιεχόμενο

5 νότες


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αback και βέβαια είναι πολύ καλό το κομμάτι του Χαριλατρόνιου αλλά εγώ απλά εμμένω στην αρχικές μου απόψεις όπως διατυπώθηκαν...

 

Και μη νομίζεις ότι όλοι εδώ ακούν διάφορα πιασάρικα που έχουν σώνει και καλά στίχους με κουπλέ, ρεφρέν κλπ. Πιστεύω ότι θα εκπλαγείς αν δεις πόσοι εδώ γύρω έχουν αρκετά κριτικό αυτί.

 

Πχ αν μιλήσω για τον εαυτό μου (μόνο για τα γούστα μου κι όχι για το αυτί μου), από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι οι Mogwai, Red Sparowes (ναι, καλά το'γραψα κύριε διορθωτά), Godspeed You Black Emperor και Russian Circles, oι οποίοι ως επί το πλείστον δεν έχουν καθόλου φωνητικά, και τα 9 στα 10 κομμάτια τους είναι πάνω από 6 λεπτά το καθένα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά! εάν δεν ήσασταν τρελαμένοι με τους ήχους και τους μίχους, τις μίξεις και τους πρίξεις, την τεχνολογία και την πελαγία, θα σας έκραζα τρελά...

ένα πολύ ωραίο κομμάτι μουσικό, μελωδικό με τις εντάσεις του και τις ιδιαίτερες δυναμικές του είναι...

το αυτί αφού μάθει ο εγκέφαλος σας όλα όσα έχετε μάθει, ακούει διαφορετικά;;;

δεν ξέρω μπορεί και να έχετε εσείς δίκιο, αλλά το καημένο το κουνουπάκι το παραδιϋλήζετε.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις.Αλλά από τη στιγμή που ως κομμάτι είναι, πολύ ωραίο, μπορείς να ασχοληθείς και με τη μίξη. Με άλλα λόγια, για να γίνω πιο σαφής, από τη στιγμή που ως κομμάτι έχει ουσία μπορείς να ασχοληθείς και με τη γαρνιτούρα(= μίξη κλπ)  :) :) ;)

 

Και μη νομίζεις ότι όλοι εδώ ακούν διάφορα πιασάρικα που έχουν σώνει και καλά στίχους με κουπλέ, ρεφρέν κλπ. Πιστεύω ότι θα εκπλαγείς αν δεις πόσοι εδώ γύρω έχουν αρκετά κριτικό αυτί.

+1 οι περισσότεροι πειραγμένοι είναι  ;D ;D ;D

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρίλατρε όπως πάντα, είσαι παντελώς απαράδεκτος,χαχαχα!!! και τούτο διότι όταν το ακούσαμε στην πρωτογενή του μορφή, σου είπα ότι πρέπει να βάλω το ref σ' ένα τραγούδι μου, αλλά δεν ήξερα τί credit θα σου απέδιδα...μάλιστα, έπιασα αμέσως την κιθάρα, ανακαλύψαμε τις συγγένειες και σου πρότεινα να μου το στείλεις για να δούμε τί θα κάνω.οπότε για μία ακόμη φορά αποδεικνύεται περίτρανα πως όταν σου μιλάω με γράφεις στα παλιότερα των υποδημάτων σου.(απαξιώνεις την ελάχιστη αντίληψή μου,χαχαχα)εάν πάλι εννοείς για το σύνολο του κομματιού, ναι, τα instrumental, δεν είναι και το καλύτερό μου, πλην ελαχιστοτάτων εξαιρέσεων.

τώρα για σας παιδιά που ψάχνεστε με τους ήχους κ.λ.π. καλά κάνετε και το βλέπετε έτσι και γι' αυτό τοποθετείστε και αναλόγως.άλλοι επαγγελματίες κι άλλοι όχι, είναι οκ η οπτική σας.απλά θα ήταν πιο χρήσιμο όλη αυτή η διϋλιση να βγάζει και κάπου.δηλαδή στη δημιουργία από μέρους σας ενός πιο πιασιάρικου εμπορικού τραγουδιού πλέον και όχι κομματιού (τη διαφορά την έχω εξηγήσει), ούτως ώστε αφού έχετε τα φόντα να λάμψει και κάτι ωραίο και όχι μόνο τα δεύτερα που ακούγονται ως συνήθως(έξω από δω).αυτό ήθελα να πω: τέρμα τα πολλά τα λόγια, γράφτε και κάτι.(όχι αν μπορείτε... μπορείτε, γράφτε το).

στο couple και στο refrain στηρίχθηκαν οι πάντες...μην τα απαξιώνετε.

ζήτω το ντο λα φα σολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ζήτω το ντο λα φα σολ...

 

Οχι αγαπητε! Οχι και παλι οχι!

...ζητω η φα σολ λα... δα ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χαρίλατρε όπως πάντα, είσαι παντελώς απαράδεκτος,χαχαχα!!!

 

ΟΚ, ευχαριστώ για τα καλά λόγια  ;D

Μάλλον κατάλαβα λάθος, ζητώ συγνώμη δημοσίως.  :)

 

(Ας μην πιάσουμε την κουβέντα εδώ..... ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron το κομμάτι σου μου άρεσε πάρα πολυ.. Δεν με ενοχλεί καθόλου - αντίθετα μάλιστα μ'αρέσει - το γεγονός οτι δεν έχει στίχους.. Αντίθετα με κάποιους φίλους παραπάνω δε θεωρώ ότι κάνει κοιλιά στη μέση αλλα μου αρέσει αυτή η εναλλαγή και μου αρέσει και ο τρόπος που μπαίνουν τα τύμπανα και σιγά σιγά αλλάζει ο ήχος της κιθάρας μετά το solo και δυναμώνει το κομμάτι... Γενικά παρόλο που δεν έχω σχέση με ηχοληψία στο αυτί μου ο ήχος ακούγεται πολύ καλός και άποψη μου είναι πως δεν έχει πολλά να ζηλέψει απο επαγγελματικές δουλειές..

 

Μπράβο απο μένα... Το έχω ακούσει ήδη 4-5 φορές... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρίλατρε όπως πάντα, είσαι παντελώς απαράδεκτος,χαχαχα!!!

 

ΟΚ, ευχαριστώ για τα καλά λόγια  ;D

Μάλλον κατάλαβα λάθος, ζητώ συγνώμη δημοσίως.  :)

 

(Ας μην πιάσουμε την κουβέντα εδώ..... ;) )

1. πάντα έχω έναν καλό λόγο για όλους.(χι χι χι)

2.δεν υπάρχει λόγος να εκτίθεσαι δημοσίως και να ζητάς συγγνώμη για δικές μου ανοησίες.(σκότωνε κουτούς πλέρωνε τζερεμέδες) (σ.σ όπου κουτός, ναι ναι, είμαι εγώ)

3. η κουβέντα πιάνεται;(μπρρρρ  πάγωσα)

παρεπιμπτόντως το κομμάτιον το άκουσε χθες και ο πορτοκάλογλου και του άρεσε πολύ τo ref.

άντε και εις άλλα με υγεία.

 

υ.γ. χαριλατρονιότατε γιατί δε με διαγράφεις τώρα που είσαι μοδουλατόριος, και να ησυχάσεις από τη βλακεία μου;(χι χι χι επενδύω στις δημοκρατικές σου ρίζες γι' αυτό σ' εκεμεταλλεύομαι)...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου