Προς το περιεχόμενο

5 νότες


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το κομμάτι λέγεται 5 νότες.

Σε μια πρώιμη μορφή του άρεσε σε κάποιους.  :)

(Σε κάποιους άλλους όχι  ;D)

 

Τέλος πάντων, αυτό που επισυνάπτω είναι πιό κοντά σε αυτό που φανταζόμουν.  :)

 

(Ακούγεται δυνατά  ;) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καπετάνιο, μπραβο, το κομματι τα σπάει!! Σε καποια φάση αρχισαν να μου ερχονται και στοίχοι στο μυαλο!!! Μονη ενσταση, καπου στη μεση που το κανεις λίγο γλυκανάλατο για τα γούστα μου!! Α, με κομπλαρε και η μίξη, πολύ επαγγελματικη!! Μονη ενσταση, πριν να αρχισεις να ξαναχωνεις κρατησες πολυ ωρα χαμηλα τα ντραμς και μου φανηκαν λιγο αποκοσμα, ξερεις πολυ '΄'ψηφιακίλα'', μπορει να ειναι και ιδεα μου!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω ακουσει και τα παλαιοτερα σου, πιστευω οτι ειναι  καλυτερο απο ο,τι εχεις ποσταρει...(γι'αυτο αλλωστε ειναι και πλατινενιο.. ;D)....το σημειο που ξεχωριζω και μου αρεσει πολυ ειναι το θεμα που "μπαινει" στο 2:45....ο ενισχυτης ειναι VOX??..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τelly ακούω, τον κόβω... ωραίο Χαριλατρόνιο!

 

Όντως μπήκε δυναμικά, σχεδόν britpopικά, μετά "έπεσε" λίγο και παρέμεινε υπέρ του δέοντος χαλαρό... Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνεχίσει έτσι, να μπει ένα είδος ρεφρέν, πάλι μοτίβο ---> ρεφρέν, μετά ελαφρά μεταροπή στο μοτίβο, και στα 4/5 του κομματιού να χαλαρώσει λίγο (για να σεβαστώ την ιδέα σου) και μετά να... τραβήξει ξανά προς τη δόξα και fade out! Kαι με φωνή θα κερδίσει πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω φίλε!  :o :o :o :o

Μου αρέσει πάρα πολύ! (τώρα που γράφω είναι η πέμπτη φορά που το ακούω!)

Είναι σαν soundtrack. Και απο τις καλύτερες παραγωγές που έχω ακούσει (ακόμη και απο επαγγελματικές δουλειές)

 

Το κάνει ωραίο το ότι ρέει μόνιμα. Καμμία στάση ή επανάληψη. Και μόλις τελειώνει σου ρχεται να ξαναπατήσεις το play.

 

Τι άλλο μπορώ να πώ απο συγχαρητήρια!

Όταν λες πρώιμη μορφή εννοείς ότι θα υπάρξει καλύτερο? Να ξέρουμε να προσέχουμε δλδ!!!

Σε αυτούς που δεν άρεσε, να τους πείς να πα να...

 

Κ πάλι μπράβο αδερφέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνεχίσει έτσι, να μπει ένα είδος ρεφρέν, πάλι μοτίβο ---> ρεφρέν, μετά ελαφρά μεταροπή στο μοτίβο, και στα 4/5 του κομματιού να χαλαρώσει λίγο (για να σεβαστώ την ιδέα σου) και μετά να... τραβήξει ξανά προς τη δόξα και fade out! Kαι με φωνή θα κερδίσει πολύ.

 

Αμέσως να το σκυλέψεις εσύ! Με ρεφραίν και άλλα εμπορικά στοιχεία. Δεν είναι τραγούδι για να έχει ρεφραίν. Είναι instrumental.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χάρηκα που σας άρεσε...  :)

Bloody_Sunday ... σωστές παρατηρήσεις... αλλά δεν έχω σκοπό να του αλλάξω δομή.

Αυτά που λες θα τα έχω υπόψη μου για το επόμενο.  :) 

 

Longshadow.... πράγματι VOX είναι ο ενιχυτής... αλλά αυτός που παίζει το καθαρό πριν μεταξύ 1:45 και 2:45.  :)

(Και όντως Bloody_sunday ... tele η κιθάρα που παίζει το συγκεκριμένο μέρος.)

 

Το θέμα στα 2:45 όπως και τα "lead" μετά είναι από την strat/EMG σε .... champion 600  ( :o ) σε χωριστή 1Χ12 καμπίνα.

 

Lambrosgg "πρώιμη μορφή" εννοώ ότι το είχαν ακούσει στην αρχή. Άδειο με (περισσότερα) λάθη και διαφορετικό τέλος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταλακια (εφφε γενικοτερα) υπηρξαν?...ποια?...παντως εχω παρατηρησει οτι σου αρεσει να βαζεις αρκετες κιθαρες εστω κι αν παιξει η καθεμια 2-3 νοτες....πραγμα που δειχνει οτι δεν βαριεσαι να το "παιδευεις" το πραμα... ;)...(για τον ενισχυτη μου το'πε ενα πουλακι...δεν εχω μαντικες ικανοτητες ουτε κληρονομικο χαρισμα... ;D)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματίλα τελείως όμως......Είσαι ηχολήπτης?Είναι πολύ προσεγμένος ο ήχος..

 

Μου θυμισε αρκετά συγκροτήματα σε στύλ simple minds δηλαδή 80's σε ατμοσφαιρικό ποπορόκ.Αν είχε περισσότερο σύνθι και κιθάρες με chorus και ότι άλλο χρησιμοποιούσαν τότε θα λεγα οτι είναι καποιος απο τους τότε τύπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πεταλακια (εφφε γενικοτερα) υπηρξαν?...ποια?...παντως εχω παρατηρησει οτι σου αρεσει να βαζεις αρκετες κιθαρες εστω κι αν παιξει η καθεμια 2-3 νοτες....πραγμα που δειχνει οτι δεν βαριεσαι να το "παιδευεις" το πραμα... ;)...(για τον ενισχυτη μου το'πε ενα πουλακι...δεν εχω μαντικες ικανοτητες ουτε κληρονομικο χαρισμα... ;D)..

 

Από πετάλια ... να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τι κράτησα στο τέλος..  ;D

Αλλά συνήθως .... στο VOX έχει μόνο κομπρέσσορα και big muff μιξαρισμένο 50% με καθαρό. Στο champion πήγαινε ωραία ένα fuzz γερμανίου. Delays κλπ όταν γράφω δεν βάζω καθόλου. Προσθέτω -αν ταιριάζει- λίγο από το logic.   :)

 

 

@ trigga.... δεν είμαι ηχολήπτης ρε συ....  (θα μας ακούσουν οι ηχολήπτες :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου