Προς το περιεχόμενο

5 νότες


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Παιδιά, (ξανα)ευχαριστώ που το ακούσατε και για τα σχόλια.  :)

 

@wasted....λες τις κανονικές εναλλαγές του ρυθμού ή αυτά τα ρυθμικά προβληματάκια που έχω και ώς εκ τούτου "το ρίχνω στο feeling" καθώς περνάνε τα χρόνια?  ;D ;D 

Αστειεύομαι.....

Πραγματικά όμως -για όσους ενδιαφέρονται- θα πρέπει να παραδεχτώ ότι ίσως ορισμένα σημεία θα έπρεπε να τα ξαναπαίξω. Αλλά -ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο- δεν με ενδιέφερε και πολύ η τεχνική αρτιότητα. Στην ουσία είναι live, με την έννοια ότι έκανα 2-3 takes και δεν είχα την υπομονή ούτε για επιπλέον λήψεις ούτε για ρυθμικές διόρθωσεις μετά την ηχογράφηση. Μόνο στάθμες πείραζα ...  :)

Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώθηκε αυτό που είχα διαβάσει κάπου να λέει ο Γκίλμουρ: Ότι η πρώτη λήψη είναι η καλύτερη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ έναν φίλο μου, ο οποίος είναι ηθοποιός και άσχετος με την μουσική, και λέει ότι:

 

1. Έχεις γράψει δύο τραγούδια (στην τιμή του ενός)  :)

2. Το chill-out τμήμα είναι πολύ καλό και θα μπορούσε άνετα να μπει ως υπόκρουση σε ταινία.

3. Το υπόλοιπο τμήμα αισθάνεται ότι δεν κολλάει.

 

Προσωπικά λέω ότι το κομμάτι είναι OK, και ότι χρειάζεται ίσως μία ελαφρώς διαφορετική μίξη (τα drums μου ακούγονται κάπως χαμηλά).

 

Όπως και να χει το θέμα έκανες καλή δουλειά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω την μοναδική πραγματική κριτική  ;D , δηλαδή κριτική Live ενώ παίζει το κομμάτι σου.

 

Τα πρώτα δευτερόλεπτα είχαν κενό καθώς αργησε να ανοίξει το winamp  :o ;D.

Λοιπόν, το κομμάτι μπαίνει πολύ όμορφα με μεγάλη ατμόσφαιρα και συναίσθημα που δεν κατηγοριοποιήτε. Δηλαδή σε καμία περίπτωση το όμορφο αρπισμα της κιθάρας δεν προυποθέτει κάποια επιρροή ή κάτι, μοιάζει βγαλμένο απο την καρδιά, τουλάχιστον ειναι παιγμένο έτσι, νομίζω ότι κάτι σκεφτόσουν έντονο όταν το έγραψες.

Μετά συνεχίζει ωραία αφήνοντάς σε σε αβαιβεότητα για το αν θα έπρεπε να μπουν στίχοι η όχι. Νομίζω ότι και χωρίς στίχους ειναι ολοκληρομένο το κομμάτι και αυτό σημαίνει πολλά. Η ελλειψη στίχων δεν δείχνει να λείπει κάτι, αντιθέτως απλά προσθέτει ενα ταξιδιάρικο συναίσθημα.

Ηχοληπτικά ειναι καλό χωρίς να ειναι τέλειο . Υστερεί λίγο η ηλεκτρική κατα την γνώμη μου. Η δυναμη του κομματιού δεν ειναι ο ήχος αλλά τα ενδότερά του που ειναι το "bittersweet" χαμόγελο που σχεδιάζει απο την αρχή ως το τέλος. Βοηθάει και το μπάσο που ισσοροπεί εκπληκτικά ανάμεσα στο να πρωταγονιστήσει και στο να σε κάνει να το αισθανθείς.

Τέλος τα σόλα νομίζω έχουν άλλο feeling και δένουν όμως εκπληκτικά, λες και παντρεύτηκε ο χειμώνας με το καλοκαίρι σε λίγα λεπτά.

Βγάζει πολλά αυτό το κομμάτι για να έχει κάποια απλοική κριτική. Μπράβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@tugito

 

1.  :o

 

2. 1 σου λένε 5 καταλαβαίνεις. Με την ευκαιρία, μήπως μπορείς να μου πεις σε τι επίπεδα -προσεγγιστικά- βρίσκεται η χοληστερίνη μου?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαριλατρόνιο, αν και είμαι σαφώς κατά του να αναλύουμε τα πάντα για το πώς φτιάχτηκε ένα κομμάτι, τον εξοπλισμό κλπ κλπ., θα μπορούσες παρ'όλα αυτά να μας πεις αν το έκανες στο Logic, κι αν πέρασε από κάποια επεξεργασία mastering; Aν ναι, ήταν μια από αυτές του Logic ή κάποιο άλλο plugin που εμπιστεύεσαι;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω το βρήκα εξαιρετικό!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου θυμίζει το πρωινό ξύπνημα μιας Κυριακής με κέφια (κι όμως υπάρχει τέτοιο πράγμα)  :P

 

μπράβο, μπράβο!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tugito

 

1.  :o

 

2. 1 σου λένε 5 καταλαβαίνεις. Με την ευκαιρία, μήπως μπορείς να μου πεις σε τι επίπεδα -προσεγγιστικά- βρίσκεται η χοληστερίνη μου?  :)

 

Αν κάνεις εξετάσεις λογικά η χοληστερίνη σου θα είναι κάτω του ορίου αρα εισαι κομπλέ. Επίσης σε όλα τα άλλα θα σε βρουν κομπλε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Xαριλατρόνιο, αν και είμαι σαφώς κατά του να αναλύουμε τα πάντα για το πώς φτιάχτηκε ένα κομμάτι, τον εξοπλισμό κλπ κλπ., θα μπορούσες παρ'όλα αυτά να μας πεις αν το έκανες στο Logic, κι αν πέρασε από κάποια επεξεργασία mastering; Aν ναι, ήταν μια από αυτές του Logic ή κάποιο άλλο plugin που εμπιστεύεσαι;

 

Λοιπόν, είναι πράγματι στο logic.

Αυτό που επεσήμανε ο longshadow, δηλαδή ότι βάζω πολλές κιθάρες έστω κι αν παίξουν λίγες νότες η κάθε μία.... είναι απόρροια του γεγονότος ότι κάνω διάφορα δοκιμαστικά takes και με πολλούς ήχους και τελικά όταν καταλήξω στο τί θα κρατήσω, το παίζω "μονορούφι"  ;D 2-3 φορές και διαλέγω το καλύτερο από αυτά τα takes. Από τα "δοκιμαστικά" όμως (που δοκιμάζω όχι μόνο άλλους ήχους αλλά και άλλες νότες....) μου περισεύουν tracks που μερικές φορές μπορεί να χρησιμοποιήσω μέρη τους για να "στολίσω" αυτό που έχω αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιήσω.

Midi κλαβιέ δεν έχω....οπότε μπάσα, drums, κρουστά, πιάνο, εφφέ φυσικών ήχων, χορωδίες ( :P) και french horns τα πέρασα με το ποντίκι.  :) Είναι όλα midi, (όχι audio λούπες) και όργανα που "περιέχονται"στο logic.

 

Σε σχέση με το mastering: Χρησιμοποίησα το waveburner, μια εφαρμογή του logic studio 8 που είναι γι αυτό το σκοπό. Όπως αντιλαμβάνεστε, αυτό που έκανα ήταν να δοκιμάσω όλα τα presets, και να πειράξω λίγο το eq και το compression (μείωσα συμπίεση) σε αυτό που ταίριαζε καλύτερα. Το αποτέλεσμα μετά το "mastering" ( :P ) ήταν ήπιο.

 

 

@tugito, να κόψω το τσιγάρο?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τσιγάρο εννοείτε ότι θα το κόψεις γιατί ειναι μπανάλ. Ασε που δεν δικαιολογούμαστε. Οι προηγούμενες γενιές δεν ειχαν γνώση του καπνίσματος και των συνεπειών του καθώς δεν είχαν βγει στην επιφάνεια. Τις τελευταίες δεκαετίες που υπάρχει η γνώση γιατί εμείς συνεχίζουμε; ε? ε? Ε?  :-X

Εμπνεύστηκα, με βλέπω να ετοιμάζω και song "η γνώση καταργεί την πιθανή δικαιολογηση των αδυναμιών μας".

Ασχετο, δεν καπνίζω.  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου