Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορα προενισχυτη και μικροφωνο


kostantinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@theoniki @papaki

 

Το έγραψα έτσι για να τονίσω το γεγονός (κατά την γνώμη μου) ότι με ένα μηχάνημα σαν και αυτό γράφεις 2 κανάλια και προχωράς παρακάτω χωρίς να ασχολείσαι ιδιαίτερα με eq κλπ. Έχεις πια, ένα απλό workflow και επικεντρώνεσαι στο παίξιμο και όχι τόσο πολύ στον ήχο (ειδικά κατά την ηχογράφηση).

Πάντως όποιος θέλει να το ακούσει mono είναι πανεύκολο αφού είναι extreme panning τα κανάλια. Το κάνεις import σε ένα sequencer, το splitάρεις σε 2 mono κανάλια και ακούς όποια πηγή θέλεις μονοφωνικά. Πάντως το ίδιο θα ακουστεί δεν υπάρχει κάποιο "τρυκ" ;D. (ούτε βέβαια και κάποια άλλη επεξεργασία).

 

Τheoniki συγχαρητήρια για το 4047, ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος από αυτό και να σου ηχογραφεί τις "χαμηλές" που ήθελες. Μόλις το ταιριάξεις με ένα καλό preamp θα..συγκινηθείς θα έλεγα :).

 

Συμφωνώ και με αυτό που είπες στον papaki σχετικά με τρανζιστοράτο preamp αφού έχει λαμπάτο mic.

Γενικώς μου αρέσει ο συνδυασμός της αναλυτικότητας του τρανζίστορ με την στρογγυλάδα και ζεστασιά της λάμπας.Ιδανικός συνδυασμός από όπου και να προέρχεται (mic-preamp ή preamp-mic).

 

 

Yγ. papaki πρέπει να μας πεις πόσα λεφτά διαθέτεις για να ακούσεις ρεαλιστικές για σένα προτάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To budget θα διατεθεί,κυμανθεί,θα εξαρτηθεί και διαμορφωθεί ώστε να ακούσω πράγματι μια μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου, από την τωρινή.Πάντως δεν θα ξεφύγω πάνω από τα 800 Ε.Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα την 1820 θα έλεγα ότι οι preamp της είναι  :-X :'( σε σχέση με την κατηγορία που θες να πας.Οπότε ότι και να πάρεις από +500€ θα σου φανεί πολύ καλύτερο από ότι έχεις τώρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoniki @papaki

 

Το έγραψα έτσι για να τονίσω το γεγονός (κατά την γνώμη μου) ότι με ένα μηχάνημα σαν και αυτό γράφεις 2 κανάλια και προχωράς παρακάτω χωρίς να ασχολείσαι ιδιαίτερα με eq κλπ. Έχεις πια, ένα απλό workflow και επικεντρώνεσαι στο παίξιμο και όχι τόσο πολύ στον ήχο (ειδικά κατά την ηχογράφηση).

Πάντως όποιος θέλει να το ακούσει mono είναι πανεύκολο αφού είναι extreme panning τα κανάλια. Το κάνεις import σε ένα sequencer, το splitάρεις σε 2 mono κανάλια και ακούς όποια πηγή θέλεις μονοφωνικά. Πάντως το ίδιο θα ακουστεί δεν υπάρχει κάποιο "τρυκ" ;D. (ούτε βέβαια και κάποια άλλη επεξεργασία).

 

Σωστόοοος με το mono conversion! Αυτό είναι ρε συ φιλαράκι: Κάθεσαι όμορφα στην καρέκλα, τοποθετείς το μικρόφωνο

σε μια καλή θέση, pat;aw to +48V και έγραψες νότες τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί να πειράξεις

καθόλου με το eq...

 

Αυτό είναι κιόλας πιστεύω το ζητούμενο σε μια ηχογράφηση: Να αφήσεις απείραχτο το ηχόχρωμα κάθε

οργάνου και αυτό θα ξεχωρίσει μόνο του στην μίξη. Απλά θέλει την κατάλληλη επένδυση :(

 

Τheoniki συγχαρητήρια για το 4047, ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος από αυτό και να σου ηχογραφεί τις "χαμηλές" που ήθελες. Μόλις το ταιριάξεις με ένα καλό preamp θα..συγκινηθείς θα έλεγα :).

 

Δεν το έχω ευχαριστηθεί να σου πω την αλήθεια...  :'(

 

Με τον twin track έχω καλά μεν αποτελέσματα αλλά ανέβηκα ένα μόνο κλικ στον ήχο

σε σχέση με το AKG 535 που είχα. Έχει πολλά περισσότερα να δώσει το AT4047 πιστεύω

(κρίνοντας και από την εγγραφή σου) και θα προσπαθήσω πλέον να μαζεύω

χρήματα για νέο preamp...

 

Άρα:

 

Ενδιαφέρεται κανείς για focusrite twintrack pro σε (υπερ)άριστη κατάσταση???  ;D ;D ;D

 

Yγ. papaki πρέπει να μας πεις πόσα λεφτά διαθέτεις για να ακούσεις ρεαλιστικές για σένα προτάσεις.

 

 

Papaki23 αγαπητέ, όχι σκέτο papaki  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα την 1820 θα έλεγα ότι οι preamp της είναι  :-X :'( σε σχέση με την κατηγορία που θες να πας.Οπότε ότι και να πάρεις από +500€ θα σου φανεί πολύ καλύτερο από ότι έχεις τώρα. ;)

 

+1 από μένα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papaki23 αγαπητέ, όχι σκέτο papaki  Grin Grin Grin

 

E, τέτοια ώρα δεν ξέρω και πόσα papakia βλέπω, sorry. ;D

 

Να σε ρωτήσω βρε haryy από κάρτα ήχου ποιά έχεις? Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να μάθω

για να δω τι AD κονβέρτορα χρησιμοποίησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιαδια ομολογω οτι ολων οι αποψεις με βοηθανε πολυ αν και κατα τη γνωμη μου μακαρι πριν αγοραζαμε κατι να μπορουσαμε πρωτα να το ακουσουμε..λιγο δυσκολο ομως να γινει..εγω προσωπικα εταιριες οπως η au την θεωρω κορθφη απλα μου το επιεβεβαιωσε με το δειγμα του ο harry.τωρα αν στα 900 ευρο υπαρχει κατι πιο καλο θελει ψαξιμο.παντως επειδη καταντησαμε να μιλαμε για ευρο ετσι λες και ειναι φασολια με 2000 για μικροφωνο και προενισχυση σκοτωνεις απο θεμα ηχου τα παραπανω λεφτα ας πανε για κατι αλλο για ενα eq ας πουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου