Προς το περιεχόμενο

Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οταν το έγραφα σκεφτόμουν οτι ίσως να μη κάνω καλά και μπορεί να υπάρξει αντίδραση.Αλλα εντάξει να μη πω τη γνώμη μου ?  ???Συγκεκρίμενα πάντως όσο για το Πέταμα όλων των εικονικών μαστεράδικων το έλεγε σε μια συνέντευξη του ο Rob Acid o οποίος είναι απο τα top top top ονόματα στο μαστερινγκ στην ηλεκρτονική μουσικη.Εγω ειμαι ένας @@ρας ακόμη , άλλα εχω κατάλαβει οτι τα εικονικα προγράματα όσο αφορα το μαστερινκγ είναι μπουρούχες.Νομίζω κανλενας επαγελματίας δε χρησιμοποιει κατι τετοιο...

οχι για software instruments alla gia software mastering plug ins.

 

Πέρα απο αυτο... Αληθεια σε τι είσαι αντίθετος σε αυτα που είπα ?? σχετικά με το ότι τα pc προδιδουν οτι εισαι digital.?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου το ozone einai απο τα καλύτερα software.Είναι το καλύτερο απο όλες τισ πατάτες που υπάρχουν.Και ο λόγος που είπα που μπορει να βρεθεί ,είναι για να βοηθήσω το παιδί που ρώτησε.Να μην το έλεγα? ε δεν είναι σωστό.

anyway ο καθένας όπως νομίζει... ας βγει κανένας Pro να μας πει η γνώμη του περι mastering plug ins. Και για να πετυχει τον ηχο που θέλει δε χρειάζεται mastering - το κατάληλο know how χρειάζεται...

 

εντάξει - δεν είναι λόγος να σε πειράζουν τώρα αυτά που έγραπσα. δεν ήθελα κανέναν να πειράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πεις τη γνώμη σου ;)

 

Πάντως, όντως δεν είσαι λιγάκι απόλυτος; Υπάρχουν plugins που κάνουν μια χαρά δουλειά, το βασικό θέμα είναι ότι ΕΜΕΙΣ δε μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά. Χωρίς βέβαια να διαφωνώ ότι αν έχεις κι ένα budget 100,000€ για να αγοράσεις και hardware θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, ΑΝ βέβαια ξέρεις και να εκμεταλλευτείς τα μηχανήματά σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα equalizer της/του Kjaerhus ειναι σιγουρα καλυτερο απο τα Waves !!!!!

θα συμφωνησω με τον μενελαο και γενικα ενταξει μην τρελενεσται τοσο πολυ, δεν ειπε οτι θελει να κανει το mastering στους metallica !!!

εγω ειμαι πανασχετος αλα πιστευω με ενα ozone kai μερικα waves μπορει να πηραματηστει και να πετηχει φοβερα αποτελεσματα με καλη μιξη φυσικα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τη θεϊκή ατάκα περί mastering την έχει πεί (μάλλον την έχει γράψει...) στο βιβλίο του "Mastering" ο Bob Katz που λεέι λίγο-πολύ πως:

 

"όταν προσπαθείς να κάνεις mastering σε ένα τραγούδι, είναι τόσο επικίνδυνο όσο το να χειρίζεσαι γεμάτο όπλο, και πρέπει να προσέχεις πολύ πότε, πόσο και πού θα το χρησιμοποιήσεις..."

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα: Πως γίνεται να μπορεί ο καθένας στο σπίτι του να συνθετει, να ενορχηστρώνει, να εκτελεί, να ηχογραφεί και να μιξάρει, αλλά όταν έρθει η ώρα για mastering να χρειάζεται να πάει σε super- duper καραεπαγγελματικό studio!

 

Τα πάντα στον ήχο είναι μια αλυσίδα. Ας μην κάνουμε κάποιους κρίκους τοτέμ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ φιλε vartanis εισαι σιγουρος οτι εχεις βρει οργανα ηχους παιξιμο και μείξη που μοιαζει με scorpion  - purple και το μονο που έμεινε για να μοιάσει είναι το μαστερινγκ? νομιζω οτι αν τα εκανες ολα όπως πρεπει , οτι (μα οτι) μαστερινγκ και να γινει απο επαγγελματια (ή ακομη και απο σενα αφου λες οτι θες να "πλησιαζει" ) , θα μοιάζει πιστά με αυτο που θες.

μήπως εχεις παρεξηγήσει τι μπορει να κανει το μαστερινγκ? (χωρις καμια δοση ειρωνιας και παντα φιλικα οκ? )

 

επισης συμφωνω και με το σχόλιο του manosx . γιατι πραγματι ειναι αστειο οτι συχνα μοιάζουμε να θεωρουμε οτι το μονο που δε μπορουμε να καταφερουμε μονοι μας καλα ειναι το  μαστερινγκ ....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτο... Αληθεια σε τι είσαι αντίθετος σε αυτα που είπα ?? σχετικά με το ότι τα pc προδιδουν οτι εισαι digital.?

 

Ευχαριστώ που ρωτάς, δείχνει ότι σε ενδιαφέρει και κάτι άλλο εκτός από τη δική σου γνώμη.

 

Κοίτα φίλε μου (τώρα να δεις πόσες αντιδράσεις θα έχουμε), οι "μαστεράδες" είναι μία υπο-εξαφάνιση φάρα "ειδημόνων" οι οποίοι προσπαθούν να καθυστερήσουν την εξαφάνισή τους (τόσο βέβαιη όσο αυτή των δεινοσαύρων) με διάφορα ιδεολογήματα που διασπείρουν σε ιδιωτικές συζητήσεις και συνεντεύξεις. Το δυσάρεστο είναι ότι διάφοροι άλλοι (κυρίως νέοι και άβγαλτοι, αλλά μερικές φορές και κάποιοι πιο μεγάλοι που θα έπρεπε να είναι πιο καταρτισμένοι), αναπαραγάγουν αυτά τα ιδεολογήματα τιμής ένεκεν. Το αποτέλεσμα είναι να έχει διαμορφωθεί μία ιδεολογία γύρω από το mastering η οποία αγγίζει τα όρια της μυθολογίας και του θρησκευτικού φανατισμού.

 

Πάρε για παράδειγμα αυτό που είπε ο Katz και αναφέρθηκε παραπάνω, περί "γεμάτου όπλου". Πόσο ανόητος και ανεύθυνος πρέπει να είναι ένας άνθρωπος για να επιλέξει αυτές τις διατυπώσεις; Όχι, δεν μοιάζει σε τίποτε το mastering  με το να χειρίζεσαι ένα γεμάτο όπλο, ειδικά το ψηφιακό mastering το οποίο σου επιτρέπει να προσπαθήσεις και να ξαναπροσπαθήσεις, όσες φορές κρίνεις ότι χρειάζεται. Αλλά τέτοιες διατυπώσεις (κινδυνολογικές όπως κάθε θρησκευτικό δόγμα) είναι απαραίτητες προκειμένου να συντηρηθεί ο.. μύθος. Η υπερβολή είναι πάντοτε φίλη της αναλήθειας.

 

Και βέβαια, τι πιο in από το να θάβει κάποιος (ή να μισοθάβει) τη ψηφιακή τεχνολογία, στη προέκταση των παραπάνω λογικών και νοοτροπιών. Έλεος πια.

 

Εγώ δε θα κάνω τη γενίκευση ότι ο καθένας μπορεί να κάνει τα πάντα αν προσπαθήσει αρκετά (αν και αυτός είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της έρευνας και του πολιτισμού), αλλά θα πω ότι τουλάχιστον "ο καθένας μπορεί να προσπαθήσει οτιδήποτε" και ΟΧΙ δεν θα σκοτωθεί όπως θα σκοτωνόταν αν έπαιζε με γεμάτο όπλο.

 

Και σίγουρα συμφωνώ ότι αυτός που δεν μπορεί να ηχογραφήσει καλά και να μιξάρει καλά τότε δεν θα κάνει και mastering, αλλά ο καθένας μπορεί να εργαστεί και να επενδύσει προκειμένου να βελτιώσει τις ικανότητές του και στους τρεις τομείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου