Προς το περιεχόμενο

Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ακουσα με παει στην λογικη του

οσο πιο δυνατα τοσο πιο καλα. Αλλα μια και

αφορα ηχητικο αποτελεσμα και οχι σεχ

(γεια σου kwstas79) θα ελεγα

οτι του εχεις αλλαξει τα φωτα στα γκαζια!!!

Πριν πουμε κατι αλλο διαβασε αυτο εδω.

 

 

http://spectrum.ieee.org/aug07/5429/2

 

 

Αφου το διαβασες ακου αυτο που σου στελνω.

Βαλτο διπλα διπλα (import στο cubase)

με αυτο που ανεβασες. Το αποτελεσμα δεν

θα σου αρεσει μια και αυτο που σου στελνω

ειναι 6db πιο χαμηλο. Ξανακανε την ακροαση

αλλα αυτη τη φορα κατεβασε το δικο σου

6db κατω. Η ενταση θα ερθει στα ιδια και

θα ακουσεις τις πραγματικες διαφορες.

Το edit ειναι στα -13dbFS

 

 

Καποιος πιο πανω ειπε οτι το κομματι

δεν θελει mastering ακομη. Θα συμφωνσω

μαζι του. Θα ηθελα να βρεις πρωτα ηχους

που θα κανουν το κομματι "πιο γεματο"

(δικια σου φραση) και μετα τα ξαναλεμε.

 

 

Μια συμβουλη. To mastering (οταν φτασεις

σε τετοια αναγκη) να το κανει καποιος

αλλος. Οχι γιατι δεν μπορεις, η γιατι

ο αλλος ειναι πιο καλος, αλλα απλα

οταν ακουμε κατι για ωρες η ακομη και

μερες κατα την διαρκεια του mix γινομαστε

ενα με το ακουσμα.

Σε αυτη τη φαση τα οποια σφαλματα δεν

μπορουμε πλεον να τα ακουσουμε.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστευω οτι το δυνατοτερο οπλο καποιου για καλο mastering ειναι τα αυτια του. αυτο σε συνδυασμο με τις γνωσεις επανω στο eqing, compression, widening, limiting. μιλησαμε καποιες φορες στο τηλεφωνο με τον tony 'the bear' mantz, καταπληκτικος μαστερας κατ'εμε κ μου ειχε δειξει αυτο τον δρομο για το καλο  mastering. πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι να μαθω να εμπιστευομαι τα αυτια μου. να γραφω παντα σε flat ηχεια και να ειναι 'καθαρη' η μιξη. να ξεχωριζω τους ηχους στο στερεοφωνικο φασμα. να μαθω να δουλευω καλα τα eq, να μην υπερκομπρεσαρω κ τα κομματια μου να μην ξεπερνανε τα 0 db.

ξεκινησα τοτε να διαβαζω ολα τα σχετικα με τον ηχο & οταν τα εκανα πραξη, τοτε ανελαβε να μου κανει mastering.

βαζοντας το ενα (χωρις μαστερ) διπλα στο αλλο (με μαστερ) δεν καταλαβαινα διαφορα σε χαμηλη ενταση (οχι οτι ενιωθα και πολλα τοτε). αλλα σε δυνατη ενταση φαινοτανε η ποιοτητα του mastering, που στην προκειμενη περιπτωση και αφου ειχε γινει καλα η μιξη του κομματιου, δεν ητανε τιποτα αλλο απο ενα καλογουστο φινιρισμα (οπως αναφερθηκε στην αρχη του θεματος), ωστα να μην ακουγεται καλα μονο στα δικα μου ηχεια, αλλα στα συμβατικα ηχεια του καθενος, και του καθε club.

με τα χρονια, εχουνε εξασκηθει σε τετοιο βαθμο τα αυτια μου, που οταν στελνω τα κομματια μου για mastering, το μονο που κανουνε οι μαστεραδες ειναι να τα ανεβαζουνε σε ενταση, τιποτε παραπανω. και μου λενε και ευχαριστω που δεν τους ταλαιπωρω!!

 

το Ratatouie το ειδατε??? ο καθενας μπορει να κανει mastering. αλλα οχι απο τη μια στιγμη στην αλλη..

 

 

*** πολυ πολυ σωστα το εθεσε πιο επανω ο Wow!, ετσι οπως παει η μουσικη βιομηχανια με τις πωλησεις να πεφτουνε συνεχως, τι περιμενατε να βγουνε και να πουνε οι παλιοτεροι "ναι, βγηκανε προγραμματα στον υπολογιστη για να κανετε οσα σας κανουμε εμεις, αλλα τζαμπα"? οχι φυσικα, για να συνεχισουνε να εχουνε τη δουλεια που ειχανε και να τα οικονομανε, θαβουνε τη νεα τεχνολογια. δε λεω, κι εγω θα ηθελα να εχω τα μηχανηματα του katz, toy mantz kai toy rob acid, αλλα δεν τα εχω τα χρηματα, τι να κανουμε. και αφου βγαζω αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα χρησιμοποιωντας τα αυτια μου, δεν εχω αναγκη απο καποιο πανακριβο mastering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

.. και αλλάζει και γνώμη μέσα σε ένα μόλις ποστ, άσε που έχει και άποψη για το που μπορεί να βρεθεί το λογισμικό...

 

 

 

προσωπικα πιστευω πως waves και ιzotope δεν μπορεις να τα πεις και ποιοτικα Plugins

(εκτός απο μερικά)τα plugins του cubase ειναι σαφώς καλύτερα (μην σας ξεγελά η εμφάνιση) το βασικό για μένα στο mastering ειναι η καλη μιξη απο κει και πέρα

ειναι θέμα εργαλείων αλλα κυρίως αυτιού.ΕQ+MULTIBAND+Enhancer kHz+LIMITER

το Enhancer προσδιδει δυναμικες και δινει ενέργεια σε ενα κομμάτι χωρις να χρειαστεί να

χρησιμοποιήσουμε πολύ limiter .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα δεις ότι τα εργαλεία που έχεις μόνο ως κατάλληλα για τη δουλειά αυτή δεν είναι. Το ακριβώς αντίθετο. Είναι μερικά τσαμπέ αλλά αρκετά καλά plugs, αλλά ως εκεί. Ούτε καν που φτάνουν την golden σειρά, ή και κάποιες άλλες τρομερές εμπορικές (urs, waves, sonalksis κτλ κτλ)

 

Αν θες να πειραματιστείς όμως (κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακό) ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ Και φυσικά μη νομίσεις ότι θα κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά, καθώς ούτε τα υπόλοιπα μηχανήματα έχεις, ούτε φυσικά και τον χώρο.

 

η uad δεν εχει καμμια σχεση με τα waves ,,,εχο τθσ 4 επεξεργαστες και αψογα Plugins

τα waves τα δοκιμασα αλλα καμμια σχεση,,πολλα λεφτα για μετρια πραγματα

τωρα το t-racks ειναι για ενα προχειροτατο mastering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου