Προς το περιεχόμενο

Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπαμαι Haryy (συνωνοματε) αν με παρεξηγησες αλλα μου εδωσες την αφορμη να βαλω ενα κομματι μου για να παρω τις γνωμες σας γυρω απο το mastering.Το κομματι ειναι λιγο μεγαλο, λιγο hard rock, η μειξη εγινε τωρα στο γονατο,οι κιθαρες βεβαια θα ξαναγραφτουν και για τελος η αγριοφωναρα μου απλος συνοδευει(ειμαι σε αναζητηση τραγουδιστη).Το κομματι λεγεται Γουσταρω και περιγραφει την ιστορια μιας ζωης (μαλλον της δικης μου) και οι επιρροες μου φερνουν πατωκορφα απο τους D.P. Να πω την αληθεια το  αρχικο riff ειναι καπως (λεω καπως) κλεμενο απο .......(χα χα χα χα )

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί. Παραθέτω ορισμένα λινκς:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3799.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2839.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=7271.0

 

Επίσης, προτείνω να διαβάσετε (περισσότερο οι σχετικά "αρχάριοι") το pdf αρχείο της Izotope, σχετικό με το mastering. Είναι καλογραμμένο και θα σας λύσει αρκετές απορίες.

 

 

Το καλύτερο το κράτησα για το τέλος:

 

Σε ένα παλιότερο θέμα, ο Eyeprotocol δίνει ένα λινκ για να ακούσετε τι μπορείτε να περιμένετε από ένα mastering του υλικού σας. Προσωπικά, με βοήθησε εξαιρετικά η ακρόαση αυτών των δειγμάτων (εκείνη την εποχή έκανα το "home-mastering" των τραγουδιών μου κι έτσι μου ήρθε κουτί).

 

Ακούστε, λοιπόν, τα δείγματα και διαβάστε, αν θέλετε, κάποια συμπεράσματα που γράφτηκαν μετά την ακρόαση των δειγμάτων.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστούμε Lost Highway... χίλιες φορές προτιμότερο να διαβάζω για μάστερινγκ παρά να βλέπω κάθε μέρα να συζητιούνται Τέλε (ΝΑΙ, κάθε μέρα τα θρεντς για Τέλε είναι ενεργά...  ::) )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα παιδια, οσοι τουλαχιστον αντεξατε να ακουσετε το κομματι να μου πητε τι μπορω να κανω στο θεμα του μαστεριγκ ωστε το κομματι να εχει λιγο(;;;)παραπανω ογκο.Μια βοηθεια θελω απο τους γνωστες.Το εκανα export απο το cubase χωρις να προσθεσω τιποτα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν φρόνησε να κάνεις σωστή ηχογράφηση και μείξη.

Η ηχογράφηση και η μείξη είναι το 95% της επιτυχίας για καλό ήχο.

 

Δίχως να κάνεις οποιαδήποτε επεξεργασία στο τελικό αποτέλεσμα της μείξης,

κάνε export  το αποτέλεσμα που θα πρέπει να μην ξεπερνά τα -3 dB.

 

Μετά….  κοίτα εδώ

 

http://www.har-bal.com/mastering_process.php

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι και ο λογος που παρακολουθω το site τοσα χρονια.

Σου στελνουν καποια παιδια, κατι πραγματα και σου ανοιγουν τα ματια και βεβαιως βεβαιως τα αυτια.

Εμενα προσωπικα με βοηθησαν οι απαντησεις μερικων παιδιων σε ενα πραγμα μου δεν ηξερα.

Ευχαριστω.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν ελεγες σαν deep purple εννοουσες σε ενταση ? θα μπορουσες να πεις και σαν sugababes , θα καταλαβαιναμε.

Μην εισαι ασεβης με αυτους που δινουν λεπτα απο τον χρονο τους για σενα .

Και μη κουκουλωνεις με δευτερολογιες τον λαθος τροπο με τον οποίο διατύπωσες τοο ερωτημα σου , και μαλιστα σε ενα θεμα που εχει συζητηθει απειρες φορες.

Συγχαρητηρια ειλικρινα για το κομματι σου και για το θαρρος να μας το εκθεσεις. εγω ειμαι κοτα  και δεν εχω βαλει τιποτα ακομα . ωραια ιδεα . αλλα δε θελει μαστερινγκ ακομη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα να πω να γινει sticky γιατι έχει πολύ χρησιμες πληροφοριες και τα σωστα λινκς, μαλλον δεν θα δωσει και κανεις σημασια, οπως δεν εχει δωσει και στο merge και στικι που χαμε πει και για 3 θεματακια που αφορουν τον ηχο της ηλεκτρικης. 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι forensick. Εϊναι μια πρόταση που κάποια στιγμή θα υλοποιηθεί. Όλα στον καιρό τους όμως παραπονιάρη μου εσύ!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς το παρόν... δεν κάνει ένας εθελοντής ένα καινούριο θέμα, με όλα τα links και από μία σύντομη επεξήγηση του τι λέει το καθένα... ώστε να κάνουμε αυτό (το νέο) sticky?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου