Προς το περιεχόμενο

Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω εν μερη με τον Eye (αν και εγω θα  εξακολουθω να πηγαινω τις δουλειες μου για επαγγελματικο mastering...οσο βεβαια πληρωνουν ΑΛΛΟΙ για αυτο και οχι εγω.. :) :) :))

 

το μαστερινγκ δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια διαδικασια "βελτιωσης" και επεξεργασιας της τελικης μιξης με ΤΡΙΑ μεσα....το eq,το compression & το limiting...  απο εκει και περα εχω ακουσει και ΦΟΒΕΡΑ home masterings με waves plug ins & αθλια επαγγελματικα mastering με τα καλυτερα μηχανηματα του κοσμου...

 

ΕΝΑ δεν πρεπει να ξεχναμε: το 99% της επιτυχιας ενος mastering βασιζεται στην ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΙΞΗ αν αυτη δεν ειναι καλη τοτε δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωσει να σωθει απο το μαστερινγκ...

 

Αυτη τη στιγμη κυκλοφορουν στην αγορα δουλεις με σπιτικο μαστερινγκ οι οποιες ...μαμουνε  ακριβως επειδη εχουν τοσο καλη μιξη ωστε το χρυσο ρητο "the best mastering is NO mastering" επιβεβαιωνεται... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@eye

Συμφωνώ σε όσα είπες εκτός από τον χαρακτηρισμό ως ανόητου για τον Κatz. Όλοι είμαστε πολλές φορές δογματικοί για διάφορους λόγους καλούς ή κακούς και ο Katz γίνεται λίγες φορές δογματικός και μόνο επειδή αγαπάει υπερβολικά τον καλό ήχο και την λεπτομέρεια (τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει στο βιβλίο του και στις δημόσιες συζητήσεις του).

Πολλές φορές μια μικρή λεπτομέρεια κάνει την διαφορά και στο mastering συναντάς συνέχεια τέτοιες στιγμές όπου η απόφαση να ρυθμίσεις μια μικρή λεπτομέρεια αποκτάει την διάσταση του "να πυροβολήσω ή να μην πυροβολήσω",δηλ. μία απόφαση που παίρνουμε για κάτι "μικρό", παίρνει αξία "μεγάλου", εκεί κολλάει η παρομοίωση του Katz.

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ σε ότι άλλο είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από τον χαρακτηρισμό ως ανόητου για τον Κatz. Όλοι είμαστε πολλές φορές δογματικοί για διάφορους λόγους καλούς ή κακούς και ο Katz γίνεται λίγες φορές δογματικός και μόνο επειδή αγαπάει υπερβολικά τον καλό ήχο και την λεπτομέρεια (τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει στο βιβλίο του και στις δημόσιες συζητήσεις του).

 

Εκτιμώ τον Katz ως επαγγελματία, όπως οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα. Αλλά - και το ξέρουμε από τον εαυτό μας - είμαστε όλοι μας επιρρεπείς στην άμμετρη υποστήριξη των θέσεών μας και τότε είμαστε ανόητοι διότι αφήνουμε τον εγωισμό μας πάνω από την αλήθεια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά - και το ξέρουμε από τον εαυτό μας - είμαστε όλοι μας επιρρεπείς στην άμμετρη υποστήριξη των θέσεών μας και τότε είμαστε ανόητοι διότι αφήνουμε τον εγωισμό μας πάνω από την αλήθεια.

 

Η φράση αυτή είναι φοβερή !!!  ;)

 

Δική σου;  ???

 

Εγώ πάντως από δώ και πέρα θα την χρησιμοποιώ.  8)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από τον χαρακτηρισμό ως ανόητου για τον Κatz. Όλοι είμαστε πολλές φορές δογματικοί για διάφορους λόγους καλούς ή κακούς και ο Katz γίνεται λίγες φορές δογματικός και μόνο επειδή αγαπάει υπερβολικά τον καλό ήχο και την λεπτομέρεια (τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει στο βιβλίο του και στις δημόσιες συζητήσεις του).

 

Εκτιμώ τον Katz ως επαγγελματία, όπως οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα. Αλλά - και το ξέρουμε από τον εαυτό μας - είμαστε όλοι μας επιρρεπείς στην άμμετρη υποστήριξη των θέσεών μας και τότε είμαστε ανόητοι διότι αφήνουμε τον εγωισμό μας πάνω από την αλήθεια.

 

Αυτό ισχύει για τους ανθρώπους, αλλά όπως όλα τα πράγματα είναι σχετικά, και εμείς καμιά φορά εκλαμβάνουμε την γνήσια προσπάθεια κάποιου να αναδείξει την αλήθεια, ως εγωϊσμό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το "περί γεμάτου όπλου" είναι μια πολύ τρέντι άποψη που θα ταίριαζε περισσότερο στις σελίδες ενός λαιφστάιλ περιοδικού παρά βγαλμένη από τα χείλη ενός ειδήμονα όπως ο Katz. Aλλά και πάλι, ο Katz είναι, ό,τι θέλει λέει...

 

Είχα πει σε παλιότερο θρεντ ότι ένα mastering μπορεί εύκολα να βλάψει τις ισορροπίες μιας καλής (και πόσο μάλλον μιας ιδιότροπης) μίξης. Αλλά αξίζει να το σκεφτόμαστε και σαν μια δεύτερη και τελική ματιά πάνω στο δημιούργημά μας, ειδικά αν το έχουμε μιξάρει εμείς.

 

Τώρα τι άλλο μένει να πούμε... μέχρι κάποιος να ξεθάψει το θρεντ και να απαντήσει μετά από 2 χρόνια;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαστερινγκ δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια διαδικασια "βελτιωσης" και επεξεργασιας της τελικης μιξης με ΤΡΙΑ μεσα....το eq,το compression & το limiting...  απο εκει και περα εχω ακουσει και ΦΟΒΕΡΑ home masterings με waves plug ins & αθλια επαγγελματικα mastering με τα καλυτερα μηχανηματα του κοσμου...

 

ΕΝΑ δεν πρεπει να ξεχναμε: το 99% της επιτυχιας ενος mastering βασιζεται στην ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΙΞΗ αν αυτη δεν ειναι καλη τοτε δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωσει να σωθει απο το μαστερινγκ...

 

Αυτη τη στιγμη κυκλοφορουν στην αγορα δουλεις με σπιτικο μαστερινγκ οι οποιες ...μαμουνε  ακριβως επειδη εχουν τοσο καλη μιξη ωστε το χρυσο ρητο "the best mastering is NO mastering" επιβεβαιωνεται... 

 

Και επίσης 99% της επιτυχίας μίας καλής μίξης είναι μία πολυ καλή ηχογράφηση. Όλα είναι αλυσίδα για μένα. Αν όλα έχουν γίνει σωστά το mastering είναι ένα 5% - 10% (το πολύ) του τελικού αποτελέσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοειται,υποτιθεται οτι ..εχουμε πετυχει την πολυ καλη ηχογραφηση.. ;) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου