Προς το περιεχόμενο

Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι θα γινοτανε πολεμος δεν το περιμενα, αλλα δυστυχως παλι απαντηση δεν πηρα.Το θεμα αλλου ξεκινησε και η ζωη αλλου μας παει (παλιο ασμα).

Σιγουρα δεν θα γινω Blackmore στη θεση του Blackmore, αλλα ο χριστιανος ζητησα πως να ακουγονται πιο γεματα τα κομματια.

Για να γινω πιο σαφης, βαζω ενα κομματι απο Deep Purple στο στερεο και τα level πανε στο θεο και υστερα βαζω ενα δικο μου αριστουργημα (χα χα χα) και ισα ισα που κουνιουνται τα level.

Φταιει η μιξη,φταιει η ασχετοσυνη μου στο mastering(αληθεια σε τι χρειαζεται, λεω??) φταιει οτι δεν εχω τα υπολοιπα παιδια απο τους D.P,φταιει ο καιρος;;;

Απο plug in (wave,izotope κ.λ.π) γεματος ο pc( καλα να 'ναι το internet) αλλα τι να τα κανω τα εργαλεια αν δεν ξερω να τα δουλεψω.

Αλλα παρατηρησα, οτι γενικως πρεπει να υπαρχει μια  ασχετοσυνη (με την καλη εννοια, βεβαιως βεβαιως) γιατι γυρω γυρω το πανε ολοι, αλλα στην ουσια κανεις.

Για να γινω ακομη πιο συγκεκριμενος, οταν βλεπω ενα πινακα ζωγραφικης (μιλαμε για κουλτουρα) και ρωτησω καποιον ειδικο το πως το εχει ζωγραφισει ο καλλιτεχνης, θα μου πει τι χρωματα εχει βαλει, πως τα εχει βαλει,πια τεχνοτροπια χρησιμοποιησε και με δυο λογια θα μπορει να τον αντιγραψει επακριβως ωστε να μοιασει στο πρωτυπο.

ΣΙΓΟΥΡΑ μα ΣΙΓΟΥΡΑ ποτε δεν θα εχω τα μηχανηματα και την τεχνικη (παιζεται) των πιο πανω θηριων της μουσικης, αλλα τουλαχιστον να ειναι καπως καλυτερος ο ηχος, οταν τον βαλω στο στερεο.

Καποια παιδια( γεια σου superfunk) σιγουρα γνωριζουν το θεμα και αν θελουν ας γραψουν λιγο πιο συγκεκριμενα πραγματα να βοηθησουν οχι μονο εμενα αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ και πολλους αλλους.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα ντε μη παραπονιεσαι!!! :)

 

Αν θες απλα να ανεβασεις τα level σου και να "γυαλισεις" το master bus κανε τα εξης απλα

 

1.βαλε πρωτα τον SSL comp στην επιλογη mastering

2.βαλε μετα το LINMB στην επιλογη electro mastering & παιξε με τα levels των συχνοτητων (η αν...βαριεσαι αστο οπως ειναι preset ;D)

3.βαλε με τα τον L2 με out celling στο 0,1 & threshold απο 1,5 εως 3,5

 

ετοιμα τα γκαζωμενα levels.... :) :)

(μονο μη νομιζεις οτι εγινες ξαφνικα ο Βοb Clearmountain... :) :))   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι γιγαντας. Τα προγρογραματα που αναφερεις ειναι της waves.

Μου φανηκε οτι τα ειδα καποια στιγμη οταν ανοιξα καποιο πακετο απο την συγκεκριμενη εταιρεια, εφαγα την πικρα μου με το χαος και το σκοταδι που βρηκα (...μω την ασχετοσυνη μου) και τα εσβησα αρων αρων.Αλλα ποιο πακετο;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vartanis

Aν είχες διαβάσει την 1η μου απάντηση ήδη θα είχες τα πρώτα αποτελέσματα.

Για να σου πει κάποιος ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, ίσως θα πρέπει να στείλεις ένα δείγμα από τα τραγούδια σου.Κανένα τραγούδι δεν είναι ίδιο με ένα άλλο οπότε δεν υπάρχει αυτόματο mastering ούτε standard διαδικασία.Σε κάθε τραγούδι χρειάζεται και διαφορετική φιλοσοφία.

Στείλε ένα track δικό σου και μπορεί κάποιος από τους άσχετους να μπορέσει να σου δώσει καμιά συμβουλή.

Ίσως μετά ακουστεί το κομμάτι σου σαν των Deep Purple. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"το μαστερινγκ δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια διαδικασια "βελτιωσης" και επεξεργασιας της τελικης μιξης με ΤΡΙΑ μεσα....το eq,το compression & το limiting...  απο εκει και περα εχω ακουσει και ΦΟΒΕΡΑ home masterings με waves plug ins & αθλια επαγγελματικα mastering με τα καλυτερα μηχανηματα του κοσμου.."

 

+ 10000000000000000000000,6

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα καλοπροαιρετα Haryy, αν εχεις τιποτα μυγες διπλα σου διωχτες. Την μετρησα την απαντηση σου την 1 αλλα ηθελα κατι περισσοτερο. Απλα. Διευκρινησα με το παραδειγμα τι θελω και ο γιγαντας απαντησε καταλληλως. Και για να γινω ακομη πιο σαφης και το θετο σαν απορια, αν γινεται να καταλαβει καποιος ακουγοντας ενα τραγουδι (π.χ των Deep Purple)  το τι εχει κανει ο μαστερας για να βγαλει αυτον τον ηχο; Θα μου πεις λειπει ο αρχικος ηχος του συγροτηματος, αλλα στο γενικα πιστευω οτι καποιος πραγματικος γνωστης θα εχει αποψη.

 

Υ.Γ Οι D.P ηταν μοναδικοι (με Blackmore+Gillan), οπως λεμε μανα ειναι μονο μια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να ειμαστε και...σοβαροι...

 

ΚΑΝΕΝΑΣ εδω μεσα (κανενας στην ΕΛΛΑΔΑ επιτρεψε μου να πω) δεν ΜΠΟΡΕΙ να παιξει οπως οι Purple...

 

To ΠAIΞΙΜΟ τους λοιπον ειναι το 90% αυτου που ακους ;)

 

Μετα ακους μια καταπληκτικη ηχογραφηση σε καρα-κορυφαιο εξοπλισμο και με απεριοριστο ΧΡΟΝΟ για αυτους που λαμβανουν μερος σε αυτην

 

Με ακους μια μιξη επισης με απεριοριστο χρονο..

 

Τελος ερχεται και ενας απο τους καλυτερους μαστεραδες του πλανητη ο οποιος με...διαπλανητικο εξοπλισμο κανει ενα φοβερο μαστερινγκ...

 

Αυτα που σου ειπα εγω ειναι καποια πολυ βασικα "οπλα" με τα οποια οι ηχογραφησεις που κανεις σπιτι σου θα ακουστουν πιο ισοροπημενα και σε υψηλοτερα levels χωρις παραμορφωσεις... ;)

 

Επουδενι ομως δεν ειναι επαγγελματικου επιπεδου μαστερινγκ (αν ξερεις βεβαια τι κανεις μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακουω..να αυτά κάνει η τεχνολογία.κάνε κλικ σε εκεινο το κουμπακι...σηκωσε λιγο και το άλλο..ώπα..εκεί είσαι!νά το!έτοιμο το mastering!ετσι όπως τα λεει ο sf είναι.μην περιμένεις να σου πει κάποιος 2 προγράμματα και 5 κουμπακια που θα σηκώσεις,και να έχεις ήχο αναλογικό της δεκαετίας των purple που επεξεργάστηκε για μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν θέλεις την άποψή μου, προσπάθησε πρώτα να έχει το track σου ένα λογικό level, γιατί αν τα meters του στέρεο δεν κουνιούνται καθόλου τότε μάλλον είναι χαμηλογραμμένο. Τα peaks δηλαδή να πλησιάζουν (αλλά να μην φτάνουν) τα 0 db. Και 2-3 db χαμηλότερα δεν πειράζει, αλλά όχι τόσο ώστε να μην κουνιούνται τα meters  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα καλοπροαιρετα Haryy, αν εχεις τιποτα μυγες διπλα σου διωχτες. Την μετρησα την απαντηση σου την 1 αλλα ηθελα κατι περισσοτερο. Απλα. Διευκρινησα με το παραδειγμα τι θελω και ο γιγαντας απαντησε καταλληλως. Και για να γινω ακομη πιο σαφης και το θετο σαν απορια, αν γινεται να καταλαβει καποιος ακουγοντας ενα τραγουδι (π.χ των Deep Purple)  το τι εχει κανει ο μαστερας για να βγαλει αυτον τον ηχο; Θα μου πεις λειπει ο αρχικος ηχος του συγροτηματος, αλλα στο γενικα πιστευω οτι καποιος πραγματικος γνωστης θα εχει αποψη.

 

Υ.Γ Οι D.P ηταν μοναδικοι (με Blackmore+Gillan), οπως λεμε μανα ειναι μονο μια.

 

Φίλε Vartanis, απλώς σου απάντησα στο ίδιο στύλ με το δικό σου.Ασφαλώς και θα περίμενες κάποιος να ενοχληθεί και ιδιαίτερα αυτός που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν ο μόνος που σου είπε κάτι συγκεκριμένο που θα έκανε τα τραγούδια σου να ακούγονται πιο δυνατά (όχι ότι είναι αυτό το ζητούμενο του mastering απλά αυτό ήταν εξαρχής το κυρίως πρόβλημά σου).Φυσικά δεν το δοκίμασες και έσπευσες, παρόλο που δεν έχεις ιδέα από αυτά, και μας χαρακτήρισες άσχετους.Με την ίδια ευκολία λοιπόν και , καλοπροαίρετα πάνω απ' όλα όπως εσύ, σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό (και τις μύγες. ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου