Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ DV247


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω ολους σας,

 

εχτες αποφασισα να προχωρησω στην αγορα της καρτας ηχου emu 404 USB 2.0. Μετα απο ερευνα αγοράς είδα ότι το DV247 την πωλούσε ποιο φτηνά από όλους.

 

Έκανα register στο site καθότι νέος πελάτης, έβαλα τον αριθμό της visa electron debit card που έχω, όμως μου έβγαζε ότι η παραγγελία αγοράς που κάνατε έχει απορριφθεί....δοκίμασα και με μια άλλη χρεωστική καρτα  ( για να αποκλείσω το ενδεχόμενο πρβλήματος της προηγούμενης κάρτας....πάλι τα ίδια....)....για να μην πολυλογώ, μπήκα να δώ τα υπόλοιπα των τραπεζικών λογαριασμών μου και ανακάλυψα ότι οι μάγκες από αυτό το site moy ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ 195 euros από κάθε κάρτα, παρόλο που η παραγγελία αγοράς που έκανα ΔΕΝ ήταν επιτυχής!!!!!!!!!!!!!!!!....σύνολο δεσμευμένων χρημάτων 390 euros!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

επικοινώνησα με την τράπεζα, και με πληροφορήσανε ότι δεν μπορούν ανα αποδεσμέυσουν τα χρήματα οι ίδιοι παρά μόνο το dv247....επικοινώνησα με το dv247 και μου είπανε ότι ούτε αυτοί μπορουν να αποδεσμεύσουν τα χρήματα...η αποδέσμευση θα γίνει το πολύ 29 μέρες μετά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

με λίγα λόγια ΤΟ DV247 μου ΔΕΣΜΕΥΣΕ χωρίς λόγο και για το πολύ 29 μέρες 390 euros!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

θέλω να πιστεύω παρόλα αυτά πως δεν θα προχωρήσουν ΚΑΙ στην τελική χρέωση των καρτών μου ( αν και η τράπεζα με καθυσήχασε και μου είπε πως αν γίνει αυτό θα κανει αμφισβήτηση των συναλλαγών)

 

Απλά ήθελα να πληροφορήσω το forum για να μην την πατήσει κανείς...αν καποιος την είχε πατήσει ας γράψει να μου  πεί πως κύλησε το θέμα του

 

 

***σημειωτέον ότι η Visa-κάρτα μου δεν είχε πρόβλήμα γιατί στην συνέχεια έκανα την παραγγελία μου στον eΝΑΚΑΣ με απόλυτη επιτυχία!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ όταν είχα παραγγείλει κιθάρα, τα χρήματα αφαιρεθήκαν πολύ μετά, πριν μου την στείλουν και όχι από την αρχή. Απλά στείλτους email γιατί το error ήταν δικό τους και ζήτα τους να ακυρώσουν τις 2 από τις 3 εγγραφές που έγινε στο online system τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ latinangelgr, τίποτε απ' ότι γράφεις δεν έχει τη σπουδαιότητα που του αποδίδεις. Η κατ' αρχήν "δέσμευση" του ποσού, είναι μία αυτόματη διαδικασία που γίνεται επειδή πρέπει με κάποιον τρόπο να καταστεί γνωστό ότι η πιστωτική κάρτα σου έχει ΟΝΤΩΣ αυτό το ποσό διαθέσιμο.

 

Από εκεί και έπειτα, μία "συναλλαγή" μπορεί να αποτύχει για δεκάδες λόγους, π.χ. διότι ο προμηθευτής εκ' των υστέρων θα διαπιστώσει ότι δεν έχει σε στοκ αυτό που σου πούλησε ή (άσε, αυτό δεν μπορώ να το γράψω).

 

Ο προμηθευτής (στη συγκεκριμένη περίπτωση, το dv) δεν προχώρησε σε οριστικοποίηση της χρέωσης, ούτε έχασες τόκους με τη δέσμευση του ποσού για τις 30 ημέρες, ούτε τίποτε άλλο.

 

Δυστυχώς, όσοι κάνετε καταναλωτικές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχετε "δυνατές" πιστωτικές κάρτες, θα αρχίσετε να τρώτε τη πίκρα, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Με εκπλήσσει το ότι (όλα αυτά) δεν σου τα εξήγησε η τράπεζά σου και σιαθάνθηκες την ανάγκη να έρθεις να κάνεις αυτή τη μακροσκελή αλλά άκυρη καταγγελία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε απο εμπειρια δικη μου και λογω οτι εχω 4 πιστωτικες.... τις δυο πρωτες φορες εγινε το ιδιο πραγμα πρωτα με visa και μετα με mastercard της eurobank ... οπως ακριβως περιγραφεις... στο καπακι εκανα την αγορα με mastercard Εθνικης που την δεχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ latinangelgr, τίποτε απ' ότι γράφεις δεν έχει τη σπουδαιότητα που του αποδίδεις. Η κατ' αρχήν "δέσμευση" του ποσού, είναι μία αυτόματη διαδικασία που γίνεται επειδή πρέπει με κάποιον τρόπο να καταστεί γνωστό ότι η πιστωτική κάρτα σου έχει ΟΝΤΩΣ αυτό το ποσό διαθέσιμο.

 

Από εκεί και έπειτα, μία "συναλλαγή" μπορεί να αποτύχει για δεκάδες λόγους, π.χ. διότι ο προμηθευτής εκ' των υστέρων θα διαπιστώσει ότι δεν έχει σε στοκ αυτό που σου πούλησε ή (άσε, αυτό δεν μπορώ να το γράψω).

 

Ο προμηθευτής (στη συγκεκριμένη περίπτωση, το dv) δεν προχώρησε σε οριστικοποίηση της χρέωσης, ούτε έχασες τόκους με τη δέσμευση του ποσού για τις 30 ημέρες, ούτε τίποτε άλλο.

 

Δυστυχώς, όσοι κάνετε καταναλωτικές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχετε "δυνατές" πιστωτικές κάρτες, θα αρχίσετε να τρώτε τη πίκρα, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Με εκπλήσσει το ότι (όλα αυτά) δεν σου τα εξήγησε η τράπεζά σου και σιαθάνθηκες την ανάγκη να έρθεις να κάνεις αυτή τη μακροσκελή αλλά άκυρη καταγγελία.

 

 

 

Τι ενοείς "δυνατές" πιστωτικές κάρτες??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ latinangelgr, τίποτε απ' ότι γράφεις δεν έχει τη σπουδαιότητα που του αποδίδεις. Η κατ' αρχήν "δέσμευση" του ποσού, είναι μία αυτόματη διαδικασία που γίνεται επειδή πρέπει με κάποιον τρόπο να καταστεί γνωστό ότι η πιστωτική κάρτα σου έχει ΟΝΤΩΣ αυτό το ποσό διαθέσιμο.

 

Από εκεί και έπειτα, μία "συναλλαγή" μπορεί να αποτύχει για δεκάδες λόγους, π.χ. διότι ο προμηθευτής εκ' των υστέρων θα διαπιστώσει ότι δεν έχει σε στοκ αυτό που σου πούλησε ή (άσε, αυτό δεν μπορώ να το γράψω).

 

Ο προμηθευτής (στη συγκεκριμένη περίπτωση, το dv) δεν προχώρησε σε οριστικοποίηση της χρέωσης, ούτε έχασες τόκους με τη δέσμευση του ποσού για τις 30 ημέρες, ούτε τίποτε άλλο.

 

Δυστυχώς, όσοι κάνετε καταναλωτικές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχετε "δυνατές" πιστωτικές κάρτες, θα αρχίσετε να τρώτε τη πίκρα, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Με εκπλήσσει το ότι (όλα αυτά) δεν σου τα εξήγησε η τράπεζά σου και σιαθάνθηκες την ανάγκη να έρθεις να κάνεις αυτή τη μακροσκελή αλλά άκυρη καταγγελία.

 

 

 

εδω θα διαφωνήσω!!!!! Η συνολική δέσμευση είναι περίπου 400 ευρώ!! αυτό σημαίνει πως για maximum 30 μέρες ( εάν τα είχα ανάγκη αυτά τα χρήματα) ΔΕΝ θα μπορόυσα να τα χρησιμοποιήσω!!. Επομένως, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Δεν μπορεί, ο καθένας και στην συγκεκριμένη περίπτωση το DV247 να μας δεσμεύει χρήματα με το έτσι θέλω, επειδή δεν έχει όπως λές stock αποθεμα ή επειδή έχει πρόβλημα το σύστημα του!!!ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ...είναι επαγγελματίες και θα έπρεπε να κάνουν σωστά την δουλειά τους και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για χρήματα άλλων ανθρώπων!!!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου διεφυγε αυτο

 

Δυστυχώς, όσοι κάνετε καταναλωτικές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχετε "δυνατές" πιστωτικές κάρτες, θα αρχίσετε να τρώτε τη πίκρα, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.

 

οι Αγγλοι,και δικαιως,θεωρουν τη χωρα μας ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ,οποτε αν η τραπεζα που εχει εκδωσει την πιστωτικη σου δεν τους φαινεται "αρκετη" προσπαθουν να εξασφαλισθουν οσο περισσοτερο μπορουν (οχι οι ιδιοι αλλα οι τραπεζες ΤΟΥΣ που κανουν τις συναλλαγες για αυτους),με αλλα λογια το προβλημα σου δεν ειναι το μαγαζι αλλα ο ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ του μαγαζιου...(που οπως και στην Ελλαδα ΑΥΤΟΣ θετει τους ορους στο dvd247 & οχι αντιστροφα) αλλαξε ΧΩΡΑ λοιπον,η αλλαξε ΤΡΑΠΕΖΑ... ;D

 

παντως τουλαχιστον τους τοκους για 30 ημερες (ειναι περιπου 0.90 ευρω ;D) δεν θα τους χασεις!

 

Και εσυ αν ειχες να κανεις συναλλαγες με εναν κατοικο μιας ΠΛΗΡΩΣ ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΗΣ χωρας το ιδιο δεν θα εκανες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk, συμφωνω απόλυτα μ'αυτό που γράφεις.Άλλοστε ένα κριτήριο του επιπέδου μιας χώρας είναι και η ποιότητα της μουσικής που βγάζει!!!...Ο νοων νοέιτω..

 

Όμως:

 

Στην δικιά μου περίπτωση δεν μιλάμε για πιστωτική κάρτα αλλά για Χρεωστική Visa Maestro η οποία εκδόθηκε από την ALPHA BANK μια από τις 3 μεγαλύτερες τράπεζες της Ελλάδας και με υποκαταστήματα στην Αγγλιά. Να ήταν πιστωτική θα το καταλάβαινα...

 

επίσης, δεν νομιζω στην δικιά μου περίπτωση να τίθεται θέμα αξιοπιστίας του ελληνικού τραπεζικού συστήματος :P

Μετά από τηλεφωνική συνομιλία μαζί τους (dv247) μου είπανε πως δεν πληκτρολόγησα σωστά τον τριψήφιο κωδικό ασφαλείας της κάρτας...ΕΛΕΟΣ!! πεντε προσπάθειες έιχα κάνει...και τις πεντε φορές λαθος πληκτρολόγηση έκανα..δόξα τον Θεο, χαζός δεν είμαι....απλά προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα λέγοντας ΜΑΚΑΚΙΕΣ!...Αυτά να τα πουν στα αγγλάκια τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου περίπτωση δεν μιλάμε για πιστωτική κάρτα αλλά για Χρεωστική Visa Maestro η οποία εκδόθηκε από την ALPHA BANK μια από τις 3 μεγαλύτερες τράπεζες της Ελλάδας και με υποκαταστήματα στην Αγγλιά. Να ήταν πιστωτική θα το καταλάβαινα...

 

πιστεύω πως αν ήταν πιστωτική δεν θα είχες πρόβλημα

 

οι βασικές κάρτες είναι visa & mastercard, και είναι πιστωτικές, και τις δέχονται παντού

 

εσύ πήγες με visa maestro tou kits man clay, και δεν είναι καν πιστωτική

 

οι χρεωστικές κάρτες έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα ως προς τη δικιά μας ασφάλεια, αλλά δεν είναι δεκτές παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Αγγλοι,και δικαιως,θεωρουν τη χωρα μας ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ,οποτε αν η τραπεζα που εχει εκδωσει την πιστωτικη σου δεν τους φαινεται "αρκετη"

 

Επέτρεψέ μου να πω, ειδικά μετά τα πρόσφατα γεγονότα, ότι δεν δικαιούνται να ομιλούν και αμφιβάλλω κατά πόσον ο κυρ Ντιβής γνωρίζει ποιά κάρτα ή τράπεζα είναι δυνατή ή αδύνατη. Υπερισχύει μόνο το γνωρίζω / δε γνωρίζω. Εχω την εντύπωση ότι για αυτό μιλάει και ο Eye. Από την άλλη από τη στιγμή που είναι Visa ή Master ή οτιδήποτε άλλο επώνυμο, δεν υφίσταται ζήτημα από οιαδήποτε τράπεζα και εάν έχει εκδοθεί.

Τώρα το θέμα της Eurobank (δεν πρόκειται για κανένα τραπεζίδιο) θα πρέπει να το αναφέρεις στην Τράπεζά σου. Δεν είναι θέμα φερεγγυότητας της Τράπεζας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου