Προς το περιεχόμενο

Fake Χορδές (elixir)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πίστευα οτι θα μπορούσα να το πάθω, αλλα απο ότι φαίνεται αγορασα και έβαλα στην ακουστική μου ενα σετ elixir 12ρες που ειναι fake - μαϊμού ή οπως αλλιώς λέγεται.

Είχα ακουστά για περιπτώσεις fake daddario, αφού την έπαθα έψαξα και είδα οτι υπάρχουν και elixir (γιατι όχι βέβαια).

Ασχέτως αν αρέσουν οι elixir σε όλο τον κόσμο, παντως ειναι δεκτό ότι κρατάνε πολύ! και γιαυτο τις προτιμω κυρίως... Οι συγκεκριμένες πέθαναν μέσα σε ενα λάιβ.

Φυσικά και φταίω διότι έπρεπε να το εχω προσέξει και έπρεπε να παει το μυαλό μου στο κακο την ώρα που τις έβαζα στη κιθάρα (μιας και είδα οτι, αν και nanoweb, δεν έδειχναν να έχουν το γνωστό coating).

Έχετε τον νού σας λοιπον, απο που αγοράζετε... εγω την έπαθα απο αγγελία αν και δεν κατηγορώ τον πωλητή, ειναι πιθανον και ο ίδιος να μην το γνώριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία φώτο παίζει για να έχουμε το νου μας οι υπόλοιποι? (σε περίπτωση που...)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία φώτο παίζει για να έχουμε το νου μας οι υπόλοιποι? (σε περίπτωση που...)

 

Δυστυχώς πεταξα τη συσκευασία... πάντως αν κάποιος είναι "πονηρεμένος" θα δει οτι η συσκευασία ειναι ελαφρώς διαφορετική (λίγο πιο "κόκκινη" και θυμάμαι οτι το είχα προσέξει) και κυρίως οτι το coating ειναι σχεδόν ανύπαρκτο, υπάρχει κάτι δηλαδη αλλα δεν είναι οπως αυτο που ξέρουμε απο τις elixir.

Γενικά, είχα όλα τα σημάδια και παρ' όλα αυτα, την έπαθα  :) :P ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες, το έχω πάθει κι εγώ αλλά δεν το απέδωσα σε fake χορδές αλλά σε άλλους λόγους, παλαιότητα, ξέρω κι εγώ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες, το έχω πάθει κι εγώ αλλά δεν το απέδωσα σε fake χορδές αλλά σε άλλους λόγους, παλαιότητα, ξέρω κι εγώ...

 

Μπα, το θεωρω παρα πολύ δύσκολο να παλιώσουν τόσο οι elixir χωρίς χρήση που να βγουν άχρηστες με την πρώτη. Είναι απίστευτο το ποσο κρατάνε πάνω στην ακουστική, απο τον ιούλιο μέχρι τη περασμένη εβδομάδα με παρα πολλές πρόβες και σίγουρα καμια 25ρια, το λιγοτερο, live.. Περισσότερο προληπτικά τις άλλαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορά πήρα, απ το Θωμά.

Δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα, αλλά δεν νομίζω να ήταν μαΙμού.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που την πάτησες από fake elixir χορδές.Είναι πραγματικά αμαρτία να παίζεις με τις καλύτερες κιθάρες και να την πατάς από τις χορδές.Για να βγήκαν off οι χορδές σε ένα live μου ακουγεται παράξενο εκτός και αν είσαι ο Gilmour ο David.Παρ'όλα ταύτα θα σου πρότεινα να αγοράζεις από καλα κιθαρομάγαζα και ειναι πιο δύσκολο να την πατησεις έτσι.Πάντως παίζω και εγώ με elixir ακριβώς για το coating δεν είναι ευχάριστο να αλλάζεις συνέχεια χορδές.Όχι πως δε με ικανοποιεί ο ήχος  τους αλλά θα προτιμουσα daddario.Οι οποίες όταν είναι φρέσκες θα ακούγονταν τέλεια ακόμα και σε laminate καπάκι ακουστικής τίγκα στη στοκαδούρα.Πάντως δε θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου.Είναι ότι πιο αμήχανο να σε προδώσουν οι χορδές την ώρα του live.Μόνο ο Stevie Ray Vaughan δεν θα ειχε θεμα γιατι θα εσκαγε κανείς μυτουλίνα και θα του άλλαζε τον Στρατοκάστερο.Να έχεις στο μυαλό σου όπως και σίγουρα το κάνεις ότι η χορδές πρέπει να είναι φρέσκες.Αλλά αυτά εσύ τα ξέρεις το κοινό που να καταλάβει.Οι παλιές χορδές δεν είναι ψάρια η κουνουπίδια για να βρωμάνε.Πάντως φίλε Φρουνομπούλαξ είμαι σίγουρος ότι τα πιανεις το αυτί σου αυτά τα στεγνά ακουσματα της παλιοχορδής.Καλή συνεχεια και πάντα με ποιοτικές χορδές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορά πήρα, απ το Θωμά.

Δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα, αλλά δεν νομίζω να ήταν μαΙμού.

 

Ναι, ειναι απίθανο (αν οχι απολυτως αδυνατο) να πουλάει ενα επώνυμο καταστημα fake χορδές. Παντα αγοραζα elixir απο thomann ή γνωστά ελληνικα καταστήματα, ποτε δεν ειχα το παραμικρο πρόβλημα.

Προφανώς δεν σου άρεσαν σαν χορδες, άλλωστε πολλοί κιθαρίστες δεν τις γουσταρουν καθόλου...

οι δικες μου όμως ειναι περαν πασης αμφιβολίας μαιμου, κάτι που δεν θα συνέβαινε αν τις είχα αγοράσει οπως έκανα συνηθως.. δεν βαριέσαι, δεν εγινε και τίποτα, δεν αγόρασα και fake κιθαρα  :P απλα το λεω εδω να έχουμε τον νου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που την πάτησες από fake elixir χορδές.Είναι πραγματικά αμαρτία να παίζεις με τις καλύτερες κιθάρες και να την πατάς από τις χορδές.Για να βγήκαν off οι χορδές σε ένα live μου ακουγεται παράξενο εκτός και αν είσαι ο Gilmour ο David.Παρ'όλα ταύτα θα σου πρότεινα να αγοράζεις από καλα κιθαρομάγαζα και ειναι πιο δύσκολο να την πατησεις έτσι.Πάντως παίζω και εγώ με elixir ακριβώς για το coating δεν είναι ευχάριστο να αλλάζεις συνέχεια χορδές.Όχι πως δε με ικανοποιεί ο ήχος  τους αλλά θα προτιμουσα daddario.Οι οποίες όταν είναι φρέσκες θα ακούγονταν τέλεια ακόμα και σε laminate καπάκι ακουστικής τίγκα στη στοκαδούρα.Πάντως δε θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου.Είναι ότι πιο αμήχανο να σε προδώσουν οι χορδές την ώρα του live.Μόνο ο Stevie Ray Vaughan δεν θα ειχε θεμα γιατι θα εσκαγε κανείς μυτουλίνα και θα του άλλαζε τον Στρατοκάστερο.Να έχεις στο μυαλό σου όπως και σίγουρα το κάνεις ότι η χορδές πρέπει να είναι φρέσκες.Αλλά αυτά εσύ τα ξέρεις το κοινό που να καταλάβει.Οι παλιές χορδές δεν είναι ψάρια η κουνουπίδια για να βρωμάνε.Πάντως φίλε Φρουνομπούλαξ είμαι σίγουρος ότι τα πιανεις το αυτί σου αυτά τα στεγνά ακουσματα της παλιοχορδής.Καλή συνεχεια και πάντα με ποιοτικές χορδές.

Ένα από τα καλά κιθαρομαγαζα που λέμε  https://www.facebook.com/pegasusmusicstore/  αααα και για τη στοκαδουρα που λες κρίμα γιατί το wood filler έχει ακριβύνει ,είπες και κάτι για laminate εεεε ,όχι μόνο laminate αλλά και νοβοπάν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου