Προς το περιεχόμενο

Προβληματικός μαγνήτης?


wacko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον οπως ειχα γραψει και σε παλιοτερα ποστ αφου αποφασισα μετα απο πολλα χρονια να ασχοληθω με την μεξικανικη στρατοκαστερ που ειχα εδω και χρονια και καθοταν και γενικοτερα με την ηλεκτρικη κιθαρα μετα απο καποιους μηνες ειπα να την αναβαθμισω με ενα σετακι καινουργιους μαγνητες.Υστερα απο πολυ ψαξιμο κατελειξα στους fender custom fat 50s τους οποιους προμηθευτικα απο το ebay σε αρκετα καλη τιμη.Οταν πηγα την στρατουλα μου για setup και τοποθετηση των καινουργιων μαγνητων(πολυ καιρο μετα απο την στιγμη που τους ειχα αγορασει)ο τεχνικος μου ειπε οτι ο neck μαγνητης δεν του εβγαζε τιμη στον μετρητη και οτι ειχε καποιο προβλημα και να παω να τους παρω για να τους στειλω πισω.Το παραξενο ειναι οτι οπως μου ειπε του συνεβη και με αλλα 2 σετ texas special που του ηρθαν για τοποθετηση σε αλλες στρατ.Εγω πιστευω οτι ημουν αρκετα ατυχος και επεσα σε ελλατωματικη σειρα παραγωγης αλλα οπως με συμβουλεψε και ο τεχνικος μου καλο θα ειναι οταν αγοραζουμε μαγνητες απο το net,ιδαιτερα για απειρους στον χωρο οπως εγω,να πηγαινουμε να τους τσεκαρουμε ωστε σε περιπτωση ελλατωματικου να φευγουν αμεσως πισω για αλλαγη.

Τα γραφω αυτα ως απλη ενημερωση και χωρις καμια ορεξη για λασπολογια απλα το οτι ετυχε αυτο σε 3 set fender με παραξενευει λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλα οπως με συμβουλεψε και ο τεχνικος μου καλο θα ειναι οταν αγοραζουμε μαγνητες απο το net,ιδαιτερα για απειρους στον χωρο οπως εγω,να πηγαινουμε να τους τσεκαρουμε ωστε σε περιπτωση ελλατωματικου να φευγουν αμεσως πισω για αλλαγη.

 

Αλλαξε τεχνικο και το προβλημα σου θα σταματησει. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου τι του ειπε του παιδιου....

 

 

)ο τεχνικος μου ειπε οτι ο neck μαγνητης δεν του εβγαζε τιμη στον μετρητη και οτι ειχε καποιο προβλημα

 

 

λες και αγορασε...πυρηνικο αντιδραστηρα και οχι μαγνητη... ;D ;D

 

ε,ρε ξυλο που χρειαζονται καποιοι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σταματήστε ρε παιδιά, καθήστε να καταλάβουμε τι λέει.

 

Σε παρακαλώ φίλε wacko,

 

Πες μας τι εννοείς όταν λες:

ο neck μαγνητης δεν του εβγαζε τιμη στον μετρητη

 

1) Δεν έβγαζε ποιά τιμή;

2) Σε ποιόν μετρητή;

 

Φιλικά

Μανώλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, με πρόλαβε ο Μανώλης. Τον πήρατε από τα μούτρα αμέσως.

 

Γιατί έχει πρόβλημα;

Εάν η τιμή εμπέδησης / αντίστασης είναι ελαφρώς διαφορετική από την ανανκοινωμένη...... ε καλά τώρα.

Αν όμως υπάρχουν διαφορές ή κατασκευαστικά λάθη γιατί να μην αντιδράσει; Δεν αγόρασε αντιδραστήρα αλλά και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να δίνουν το προιόν που ανακοινώνουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει... στην υποθετική περίπτωση που είναι κομμένο κάπου εσωτερικά το coil, αν πήγε να μετρήσει τα Ω θα του έδειχνε το σύμβολο που έχει για υπέρβαση  της κλίμακας. (Και δεν πιστεύω ότι ο μέσος μάστορας μπορεί να μετρήσει κάτι άλλο πλην των ΚΩ του μαγνήτη).

 

Ασφαλώς τα περι "χαλασμένων από το ιντερνετ" είναι χαζομάρες εκτος αν εννοούσε "Αλλη φορά αν θέλεις έλα να στους τσεκάρω για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν παρέλαβες κάτι ελαττωματικό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, υπάρχουν ελαττωματικοί μαγνήτες, μη τα πετάμε έτσι. Μπορούσε να του πει (ή να εννοεί), ότι ίσως τα ΚΩ δεν ήταν αυτά που αντιστοιχούσαν στις προδιαγραφές που δίνει η φεντερ καθώς παρατήρησε σημαντική απόκλιση. Και απ' ότι φαίνεται κάτι τέτοιο θα εννοούσε, καθώς δε φάνηκε να κάνει αναφορά στο γνωστό περί ιντερνετ και μαγαζιών θέμα. Απλώς του είπε ότι καλό είναι να μετράει τις τιμές του μαγνήτη και αν δεν είναι οι σωστές, να ζητά αντικατάσταση, όπως και δικαιούται!

Γίνονται και αυτά.  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου