Προς το περιεχόμενο

Προβληματικός μαγνήτης?


wacko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην υποθετική περίπτωση που είναι κομμένο κάπου εσωτερικά το coil, αν πήγε να μετρήσει τα Ω θα του έδειχνε το σύμβολο που έχει για υπέρβαση  της κλίμακας.

 

Στην οποία περίπτωση ο μαγνήτης δεν παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η 7εndεr μπορει και να μην φταιει καθολου μιας και οι μαγνητες ηταν στην κατοχη σου (οπως λες) για αρκετο καιρο.

 

Μπορει απλα εσυ ή ενας φιλος με "βαρυ χερι" να τους πηρε για να τους δει απο κοντα και κατα λαθος να εκοψε το ΠΟΛΥ ΨΙΛΟ συρμα που καταληγει στο eyelet.

 

Απο την αλλη δεν διευκρινισες αν οι μαγνητες ηταν "του κουτιου" ή μεταχειρισμενοι.

 

Τελος, ο μαστωρ μετρησε Ωμικα και εφοσον δεν βρηκε τιμη (δοθεντος οτι δεν τα'χασε με τις κλιμακες του πολυμετρου) λογικα θεωρησε οτι το τυλιγμα εχει καπου διακοπη.

 

Συμφωνω βεβαια με τους προλαλησαντες περι πονηρων μαστορων και δαιμονοποιησης των ιντερνετικων αγορων...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένοι μου mods αλλάξτε τον τίτλο μιας και δεν είναι καθόλου σχετικός/informative (και σβήστε και το ποστ μου άμα θέλετε στο τέλος σας μερσώ)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να ξεκαθαρισω λιγο την κατασταση πριν παει αλλου ο τεχνικος που ειναι πολυ γνωστος και ιδαιτερα εμπειρος μου ειπε οτι δεν του εβγαζε τιμη και εννουσε την σωστη η καποια μαλλον που εδειχνε οτι δεν ειχε την σωστη αγωγιμοτητα,λαθος ενδειξη η το οτιδηποτε μου ειπε καπιοα ενδειξη που του εβγαζε αλλα 1ον δεν την σθγγρατησα και 2ον δεν γνοριζω καθολου απο αυτα(harilatron μαλλον αυτο που περιγραφεις συνεβη),ο ανθρωπος απλα τους εβγαλε απο το κουτι και τους μετρησε με κατι που εγω προσωπικα δεν ξερω πως λεγεται(βολτομετρο αμπερομετρο παπαρομετρο)αυτο ονομασα ως μηχανημα.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να τον παρω στον λαιμο μου τον ανθρωπο και απο οτι φαινεται καλιτερα που δεν ανεφερα το ονομα του εξ αρχης.Μαλλον δεν περιεγραψα εγω σωστα την κατασταση και ζητω συγγνωμη απλα προσπαθησα να περιγραψω την κατασταση με απλοικους ορους ωστε να μην αναφερω πραγματα που δεν γνωριζω η δεν κατεχω.Θελω να τονισω οτι μιλαμε για τεχνικο χρονια στο χωρο και μλιστα απο τους πιο <<τιμιους>>και αυτο δεν ειναι προσωπικο συμπερασμα τοσο μιας και εγω μεχρι στιγμης δεν εχω συνεργαστει ιδαιτερα μαζι του αλλα απο ατομα πολυ εμπειρα στα οποια εχουν γινει εξαιρετικες δουλειες στις κιθαρες τους.Τελος δεν μου ειπε ο ανθρωπος να μην αγοραζω απο το νετ καθε αλλο απλα μου ειπε οταν αγοραζω κατι να το πηγαινω εκει εαν θελω για εναν ελεγχο και μαλιστα χωρις καμια χρεωση που μαλλον δειγμα ιδιαιτερου επαγγελματισμου δειχνει.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να δυσφημισω καποιον εξαιτιας της αγνοιας μου σε τεχνικους ορους παντως η να γραψω κατι απλα για ποσταρω κατι.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου έτυχε το ίδιο πρόβλημα και στα 3 set fender που όπως αναφέρεις ήταν σφραγισμένα στο κουτί τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φτασει σε σημειο να σου πει οτι ο μαγνητης ειναι προβληματικος, εμενα μου μυριζει διακοπη στο τυλιγμα.

 

Αν ομως απλα τον βρηκε πολυ αδυναμο ή πολυ δυνατο (με την προχειρη μεθοδο της Ωμικης μετρησης) παλι πεφτουμε στην κατηγορια "προβληματικος".

 

μαλλον θα πρεπει να τον ρωτησεις τι τελικα εχει ο μαγνητης.

 

Γιατι αν ειναι απλα "πολυ δυνατος" για neck ισως "χωραει" να τον βαλεις στη θεση του bridge (OXI middle). Aν τον βρηκε πολυ "αδυναμο" εγω προσωπικα θα τον αφηνα στη θεση του...

 

Αν ομως εχει διακοπη, διορθωνεται μεν, αλλα καλυτερα να παρεις αλλον.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο ανθρωπος μου εξηγουσε για το προβλημα που του παρουσιαστικε με τους μαγνητες που του πηγα μου ανεφερε οτι το διο προβλημα συναντησεκαι με 2 σετ texas special που του ηρθαν σχετικα προσφατα για τοποθετηση οχι απο μενα αλλα απο αλλους πελατες.Αυτος ηταν και ο λογος που εκανα αυτο το ποστ και σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα και άλλο ένα ολοκαίνουριο set αλλά... από τον εδώ αντιπρόσωπο για να δω τι ακριβώς παίζει. Άλλωστε θα είχα την Ελληνική εγγύηση οπότε αν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα, θα τους τα έψελνα αλά Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν εχεις πληρη εικονα της καταστασης. Οταν δεν εχεις πληρη εικονα της καταστασης δεν μπορεις να βγαλεις και ασφαλη συμπερασματα.

 

Μερικα ερωτηματα

Αναφερεις προβλημα με εναν μαγνητη. (απ'οτι καταλαβα ηταν καινουργιος στο κουτι του και σφραγισμενος????)

1)Ο μαγνητης αυτος δεν παιζει καθολου πανω στη κιθαρα σου?Αν οχι τοτε μπορει οντως να επεσες σε ελαττωματικο μαγνητη, ειτε να χαλασε κατα την αποστολη, ειτε να τον χαλασε καποιος αλλος  ::) )

 

2) ο μαγνητης δουλευει???

Ο τεχνικος σου μετρησε οπως λες τα Κ (τη resistance του μαγνητη) και δεν τη βρηκε σωστη. Καθε μοντελλο μαγνητη εχει χοντρικα καποια συγκεκριμενα Κ. Οι CS69 ειναι γυρω στα 5,9Κ, οι CS54 ειναι γυρω στα 6,0Κ με τον bridge στα 6,5Κ κ.ο.κ.

Τρια τινα μπορει να συμβαινουν για να σου πει οτι δεν βρηκε τη σωστη μετρηση:

-Ειτε δεν βρηκε ΑΚΡΙΒΩΣ τη μετρηση που περιμενε με βαση το μοντελλο του μαγνητη (πραγμα απολυτως φυσικο μια και ακριβως οι ιδιοι μαγνητες εχουν καποιες ανοχες στα specs τους.....δυο ιδιοι CS69 μπορει ο ενας να ειναι στα 5,8K και ο αλλος να ειναι στα 6,0Κ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουν καποιο προβλημα)

-Οντως να υπαρχει καποιο προβλημα (ομως δεν λες συγκεκριμενες πληροφοριες για να μπορουμε να σου πουμε κατι που να βοηθησει)

-Ο τεχνικος σου δεν ξερει να μετραει, η γενικως δεν ξερει, ή κανει οτι δεν ξερει.

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου