Προς το περιεχόμενο

Ποιο "ζωντανα" τα ηλεκτρικα μπασσα Fender στη μείξη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα βιβλιο μιξης, και στον τομεα που μιλαει πρακτικα για το πως συνδεονται οι ζωνες συχνοτητων με τα χαρακτηριστικα του καθε οργανου, δινει και καποιες γενικες συμβουλες, και αναμεσα σε αυτες λεει και το ρξης για το μπασσο:

              "Επισης, μπορουμε να κανουμε μια αυξηση στην περιοχη της συχνοτητας του 1 kHz, μιας και σε αυτη τη ζωνη συχνοτητων δημιουργειται καποια ζωντανια στα ηλεκτρικα μπασσα, ειδικα στα μπασσα της εταιρειας Fender".

 

Να πω εδω πως δεν νομιζω οτι προκειται περι διαφημισεως, δεν εχω καθολου αυτην την εντυπωση.

Επισης, κι εγω ειχα την εντυπωση τελευταια, και πριν το διαβασω αυτο, πως τα ηλεκτρικα μπασσα της Fender, και ειδικα αυτα με μαγνητες τυπου "J", εχουν μια παραπανω ζωντανια(?)/αμεσοτητα(?)/γλυκυτητα(?) στον ηχο.

 

Παντως ουσιαστικα καθολου γνωστης δεν ειμαι επι του θεματος, και αυτο που λεω αποτελει μια προσωρινη και μερικη εκτιμηση του θεματος, απο τα τραγουδια που εχω ακουσει, τα λιγα μπασσα που εχω παιξει (αλλωστε δεν ειμαι μπασσιστας), δηλαδη αποτελει κατα 98% αερολογια.

 

Και ρωταω τους γνωστες:  Γνωριζετε/ εχετε παρατηρησει κατι τετοιο?

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 90% των ηχογραφησεων στην ιστορια της μουσικης με Fender μπασα εχουν γινει (& φυσικα συνεχιζουν να γινονται) οποτε ναι ειναι ΠΟΛΥ ...ζωντανα... ;D

 

τωρα προσωπικα δεν μπορω να στο εξηγησω ακριβως αλλα αν το μπασο ΔΕΝ ειναι Fender παντα κατι "του λειπει" μεσα σε μια ηχογραφηση κατα την ταπεινη μου γνωμη (τουλαχιστον στα ειδη με τα οποια ασχολουμαι δηλ.οτιδηποτε πλην hard rock/heavy metal.. ;D ;D)

 

τα μονα αλλα μπασα που προσωπικα "ανεχομαι" ειναι τα Music Man (αν και δεν εχουν τη "μπασαδουρα" των Fender μια & ειναι περισσοτερο πριμα,"καθαρα" και σκαστα απο τα Fender κατι που δεν με ενθουσιαζει... ) βεβαια το προσωπικο μου γουστο στον ηχο του μπασου τεινει περισσοτερο σε εναν reggae/dub/soul ηχο και οχι στον "μοντερνο" ηχο με τα πολλα πριμα  που πολλοι αρεσκονται στην εποχη μας.

 

μιλαω βεβαια παντα για direct ηχογραφηση μια και ενισχυτη δεν χρησιμοποιω ποτε μου οταν γραφω μπασο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των ηχογραφησεων στην ιστορια της μουσικης με Fender μπασα εχουν γινει (& φυσικα συνεχιζουν να γινονται) οποτε ναι ειναι ΠΟΛΥ ...ζωντανα... ;D

 

τωρα προσωπικα δεν μπορω να στο εξηγησω ακριβως αλλα αν το μπασο ΔΕΝ ειναι Fender παντα κατι "του λειπει" μεσα σε μια ηχογραφηση κατα την ταπεινη μου γνωμη (τουλαχιστον στα ειδη με τα οποια ασχολουμαι δηλ.οτιδηποτε πλην hard rock/heavy metal.. ;D ;D)

 

 

 

Βασικα συμφωνω απολυτα, το 95% των συγκροτηματων που ακουω με Fender (μπασσα) παιζει, και καλα κανει, μιας και πρωτ' απ' ολα ειναι πανεμορφα αλλα και πολυ ευκολοπαιχτα. Αυτο και σαν κιθαριστας το εχω καταλαβει. Και ο ηχος οντως εχει διαφορα. Ακομα και squire τα Fender (οχι μονο μπασσα) ειναι αξιοσημειωτα. Και οντως και μενα μου φαινεται σαν κατι να λειπει.

 

thnx Superfunk.

 

(α, και... who cares about Heavy Metal? no offense, no me  ;D)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι καλό όργανο ή όχι δεν κρίνεται από το αν έχει ανάγκη να το βοηθήσεις σε κάποιο έυρος συχνοτήτων αφού αυτά έχουν να κάνουν με το τι θέλεις να βγεί έξω τελικά.

Κάθε όργανο έχει διαφορετικό ήχο ανάλογα με τη κατασκευή του.

Δεν γίνεται να παίζεις slap και να προτιμάς ένα Fender (κλασσικό passive) αντι για ένα Status πχ.

Οπως επίσης δεν γίνεται κατασκευαστικά να βάζεις ένα Fender πάνω από ένα Spector (Τσεχικο) ή ένα Alembic.

Γιαυτό υπάρχουν πολλές επιλογές ανάλογα με τις ανάγκες του μουσικού ή της παραγωγής.

Το marketing κάνει θαύματα αλλά ένα μετριότατο όργανο όσο και να το θέλουν θα παραμείνει μετριότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να παίζεις slap και να προτιμάς ένα Fender (κλασσικό passive) αντι για ένα Status πχ.

Marcus Miller, Larry Graham. Και οι δύο κάτι κουτσοπαίζουν σε slap, και δεν τους έχω δει να σκάνε που παίζουν με Jazz Bass... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα δυο αγαπημένα μου όργανα για ηχογραφήσεις δεν είναι fender  ;D

 

Ένα (και σχεδόν σε αποκλειστικότητα πλέον ;D) είναι αυτό:

 

p2232.jpg

 

Kαι το άλλο είναι αυτό:

 

BG1625.jpg

 

Αλλά όλα αυτά είναι καθαρά θέμα γούστου!

 

Το σίγουρο είναι ότι ένα Fender Precision καρφί σε έναν ωραίο προενισχυτή με χαρακτήρα είναι η σίγουρη συνταγή επιτυχίας, το θέμα είναι ότι σίγουρα θα είναι και μια από τα ίδια...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι καλό όργανο ή όχι δεν κρίνεται από το αν έχει ανάγκη να το βοηθήσεις σε κάποιο έυρος συχνοτήτων αφού αυτά έχουν να κάνουν με το τι θέλεις να βγεί έξω τελικά.

 

 

Για αυτο απο οτι ειδες αναφερθηκα σε συγκεκριμενο ηχο.

 

Π.χ. τα μπασα που αναφερεις προσωπικα μου φερνουν αναγουλα (οπως αλλωστε και το slap παιξιμο) για καποιον fusion player ομως ειναι ο παραδεισος.

 

Το περι κατασκευης που αναφερεις ειναι ελαφρως ακυρο υπαρχουν εξαιρετικα κατασκευασμενα μπασα Fender σε ολες τις κατηγοριες τιμων  ;)

 

Απο εκει και περα η ιστορια και η καθημερινη πρακτικη εχουν καθιερωσει τα Fender basses σαν το industry standard στα περισσοτερα ειδη μουσικης οποτε ο ηχος τους θεωρειται πλεον κλασσικος και ως κλασσικος ειναι υπερανω κριτικης ;)

 

 

btw πως και εισαι εναντιον των Fender?? ;D ;D

 

το θέμα είναι ότι σίγουρα θα είναι και μια από τα ίδια.

 

εμ,ΑΥΤΟ ειναι και το ζητουμενο,οταν χτιζεις τα ΘΕΜΕΛΙΑ ενος κτιριου  :) προτιμας ΠΑΝΤΑ το ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και το ΣΙΓΟΥΡΟ,πειραματισμους κανεις στα τζαμια και στα παραθυροφυλλα... ;D,αν ειχα 1 ευρω για καθε φορα που αναγκαστικα να ξαναγραψω ΟΛΑ τα μπασα σε εναν δισκο επειδη ο μπασιστας εγραψε με το "νεο" και "εκπληκτικο" μπασο με τους εξωτικους μαγνητες,το γραφιτενιο σκελετο ,το σωμα απο Unobtanium & τον ηχο σαν... κλανια... :),θα ειχα γινει πλουσιος... ;D ;D

 

βαλε αγορι μου τη... Πρεσισιονια :) κονεκτ στη κονσολλα να κανουμε ΔΟΥΛΕΙΑ και μη λες πολλα... ;D ;D

 

υ.γ.μιλαμε βεβαια για περιπτωσεις που θες να παιξεις  ΜΠΑΣΟ οχι για περιπτωσεις που θες να παιξεις....του-τανγκ ;D,αν ειναι να παιζεις του-τανγκ παιξε και με μαντολινο το ιδιο κανει... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marcus Miller, Larry Graham. Και οι δύο κάτι κουτσοπαίζουν σε slap, και δεν τους έχω δει να σκάνε που παίζουν με Jazz Bass... 8)

 

Και εγώ δεν θα έσκαγα αν είχα ενα καλό συμβόλαιο με οποιαδήποτε εταιρεία...ακόμα και κούτσουρα να έφτιαχνε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ να μη μιλας  μπανανοπληκτε! ;D ;D

 

 

ενταξει το αγαπημενο σου μπασο,δε λεω,ειναι παραπανω απο αξιοπρεπες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου