Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο καθαρά για φωνή .


ntonto1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας  για άλλη μία φορά φίλοι του noiz. Θέλω απόψεις μικρόφωνου για φωνή .

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα και έχω δει προτάσεις όπως το rode nt1a , rode nt2a , at4040 , tlm 102 , tlm 103 κτλ .  Το θέμα είναι ότι έχω αξιοπρεπή μικρόφωνα και προενίσχυση αλλά δεν έχω εμπειρία από μικρόφωνα (είναι τα πρώτα μου χωρίς μέτρο σύγκρισης ) . Έχω τα akg c451b (για όργανα αλλά και για φωνή που το δοκίμασα δεν ήταν κακό) το oktava mk319 που διαβάζω παντού καλά σχόλια και είναι αρκετά καλό αλλά όχι με αρκετό όγκο όπως το τρίτο μου μικρόφωνο το shure ksm27 που το χρησιμοποιώ all around αν και νομίζω ότι στις φωνές τονίζει τα ψιλομεσαία . Προενίσχυση έχω την spl goldmike 9844 και κάρτα ήχου την mackie onyx blackbird . Θέλω λοιπόν προτάσεις για μικρόφωνα φωνής τα οποία θα είναι αρκετα ανώτερα από τα μικρόφωνα που έχω είδη . Ο χώρος που ηχογραφώ είναι ένα vocal booth μικρού μεγέθους με ηχοαποροφητικά και πλήρεις ησυχία .Το bunget είναι γύρω στα 500-600 ευρώ με την προοπτική ότι δεν έχω πρόβλημα και για μεταχειρισμένα πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε προτάσεις για mic μέχρι και 1000 ευρώ.  Ευχαριστώ και περιμένω προτάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ... Βασικά ούτε τραγουδάω .... ούτε παίζω κάποιο όργανο . Γράφω στοίχο και προσπαθώ να ασχοληθώ με την ηχοληψία . Κυρίως φτιάχνουμε ας το πούμε ....ελαφρολαικό  . Με ενδιαφέρει και το ψάχνω πολύ αλλά δεν επειδή είμαι από Ηράκλειο Κρήτης είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα εδώ .... Αυτό φυσικά αφορά και τα μαγαζιά που θα μπορούσαν να σε κατατοπίσουν η να δεις τα προιόντα τους... οπότε όπως είπα στο πρώτο post δεν έχω μέτρο σύγκρισις για τα μικρόφωνα μου.... Ψάχνω κάτι που να ενδεικνύεται για φωνή και να είναι αρκετά ανώτερο του shure ksm 27 που θεωρώ το ¨καλό μου " μικρόφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα κριτήρια που θέτεις (τους χαρακτηρισμούς των μικροφώνων σου, το είδος της μουσικής που θέλεις, κυρίως, να γράφεις, και από την κάρτα ήχου σου) θα σου πρότεινα το Neumann tlm-102. Θα σου δώσει όγκο χωρίς παρουσία ιδιαίτερη στα ψηλομεσαία (και άρα με μειωμένη πιθανότητα sibilance) και γενικά καθαρότητα στη φωνή, πράγμα που απαιτείται στο είδος. Αν μπορέσεις να ανέβεις στα 1200-1300, θα σου πρότεινα το Telefunken Copperhead rft cu-29 το οποίο είναι καταπληκτικά ουδέτερο, φυσικό και ζεστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+απειρα για το telefunken,το εχει φιλος-συναδελφος και εχουμε ενθουσιαστει με το μικροφωνο

Πραγματικα πολυ καλυτερο απ οτι ελπιζαμε και περιμεναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις... η αλήθεια είναι οτι το telefunken δεν το ήξερα αλλα με ενα search που έκανα δείχνει να είναι πολυ κοντά σε αυτό που ψάχνω.... η τιμη του για τώρα είναι απαγορευτική αλλά ίσως αν το βρω μεταχειρισμένο να το τσιμπήσω...αλλιώς με λιγη υπομονή να το πάρω καινούργιο....Με το spl goldmike 9844 θα οδηγηθεί σωστά λέτε?? αν υπάρχει βέβαια και κάποια αλλη πρόταση ευπρόσδεκτη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Spl δεν έχω γνώμη (γνωρίζει πολύ καλά για SPL ο npap που μπορείς να ρωτήσεις προσωπικά) αλλά αν είναι ουδέτερος προενισχυτής τότε μπορείς να τον ταιριάξεις μια χαρά. Ο προενισχυτής και ο AD converter της Mackie πάντως που τον γνωρίζω καλά μιας και είχα την Blackjack παλιότερα (ίδια με την δική σου σου ηχητικά) θα ταίριαζε μια χαρά με τις προτάσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O npap μου είχε προτείνει τον SPL και μετά και από λίγο ψάξιμο τον άκουσα και τον αγόρασα . Σίγουρα θά έχει άποψη για τον συγκεκριμένο και κάποια μικρόφωνα . Θα του στείλω το θέμα και ελπίζω να απαντήσει . Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ haryy για τις απαντήσεις σου .Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον μικρόφωνο και λίγο που άκουσα στο you tube πολύ ζεστό.

Βέβαια στα 1450 ευρώ που κάνει http://www.dv247.com/microphones/telefunken-cu-29-copperhead-condenser-microphone--87214

δέν ξέρω αν μπορούσα να έχω και άλλες επιλογές εφόσον τα χρήματα αυτά δεν είναι και λίγα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου