Προς το περιεχόμενο

πολυεφε & Ενισχυτης


sober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως θα πρεπει να προετοιμαζεσαι να αλλαξεις αποψη σχετικα με την πεταλιερα σου' date='ιδιαιτερα στο θεμα od/distortion :D[/quote']

 

 

 

Πάμε όλοι μαζί: ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ τις πεταλίερες,ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ...

 

ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ! ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ!!!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry αλλα εισαι καταδικασμενος να αποτυχεις.

Ελπιζω να το καταλαβεις γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το παιδί (καλώς ή κακώς), έχει πεταλιέρα...

 

Τι λες για αυτό...:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_head.htm

 

Με αυτό....:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_412.htm

 

750 κάτι ευρώ.. (λίίίίγο πάνω).. Για την κεφαλή διάβασα κριτικές στο harmony central και έλεγαν πως είναι πραγματικό value for money.. Δεν την έχω ακούσει όμως προσωπικά, αν και ψήνομαι..

 

Τί λέτε και οι υπόλοιποι.....; Και ποιο κατάστημα θα μπορούσε να την φέρνει για να την δοκιμάσει ο φίλος....;

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ωραια,ελειψα καποιες ωρες και με αφορμη το θεμα μου οργανωθηκε θρησκευτικη τελετη!οκ,απεταξαμην,αλλα οι πεταλιερες ειναι χρησιμες οταν ξερεις τι θες και δεν προσπαθεις απλα να φτιαξεις σφηνακια μαλ...ας.Σ'ευχαριστω punksnotdead αλλα περιοριζομαι σε combo.

Οι ηχοι που θελω συνοψιζονται σε βρωμικο/καθαρο

οπως του adam jones και ποικιλια εφε τυπου morello.τελος,επιμενω στην πεταλιερα (με χρηση μερικων πεταλακιων) γιατι σ'αυτο που παιζω χρειαζομαι την γρηγορη εναλλαγη ηχων που μου προσφερει.

συνεχιζω το ψαξιμο και σας ευχαριστω για τις προτασεις.

Υ.Γ. 10 εδρες ο καρατζαφερης;που παμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, εγω δεν ειπα ποτε απεταξαμην τις πεταλιερες κλπ κλπ, ισα ισα αν ξερεις τι κανεις ειναι πολυ χρηστικες και βολικες, αλλα παραλληλα θα πρεπει να ξερεις και τι χανεις

 

Πως να το κανουμε ομως, την ανταποκριση και τις δυναμικες ενος λαμπατου ενισχυτη δεν μπορεις να τις παρεις απο αλλου...

 

Στα λεφτα που κοιτας (ισως και λιιιγο παραπανω) υπαρχουν πολλοι καλοι ενισχυτες :

 

fender blues deluxe (που σε συνδιασμο με καποιο καλο πεταλι σκοτωνει)

traynor yc40

engl thunder-screamer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το παιδί (καλώς ή κακώς)' date=' έχει πεταλιέρα...

 

Τι λες για αυτό...:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_head.htm

 

Με αυτό....:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_412.htm

 

750 κάτι ευρώ.. (λίίίίγο πάνω).. Για την κεφαλή διάβασα κριτικές στο harmony central και έλεγαν πως είναι πραγματικό value for money.. Δεν την έχω ακούσει όμως προσωπικά, αν και ψήνομαι..

 

Τί λέτε και οι υπόλοιποι.....; Και ποιο κατάστημα θα μπορούσε να την φέρνει για να την δοκιμάσει ο φίλος....;[/quote']

 

Ο combo valve king είναι ένα βήμα πριν την αυτοκτονία(τον είχα δοκιμάσει στου Διαμαντόπουλου)...Δεν πέρδεται μια μπροστά σε άλλους της κατηγορίας

 

τι ωραια' date='ελειψα καποιες ωρες και με αφορμη το θεμα μου οργανωθηκε θρησκευτικη τελετη!οκ,απεταξαμην,αλλα οι πεταλιερες ειναι χρησιμες οταν ξερεις τι θες και δεν προσπαθεις απλα να φτιαξεις σφηνακια μαλ...ας.Σ'ευχαριστω punksnotdead αλλα περιοριζομαι σε combo.

Οι ηχοι που θελω συνοψιζονται σε βρωμικο/καθαρο

οπως του adam jones και ποικιλια εφε τυπου morello.τελος,επιμενω στην πεταλιερα (με χρηση μερικων πεταλακιων) γιατι σ'αυτο που παιζω χρειαζομαι την γρηγορη εναλλαγη ηχων που μου προσφερει.

συνεχιζω το ψαξιμο και σας ευχαριστω για τις προτασεις.

Υ.Γ. 10 εδρες ο καρατζαφερης;που παμε...[/quote']

 

ΟΚ,πάρε τον hot rod deluxe και είσαι κομπλέ

http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe.htm

 

ΥΓ:Εμ,δεν τον θέλατε το μεγαλειότατο... :lol: :lol: :lol:

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα εισαι καταδικασμενος να αποτυχεις.

Ελπιζω να το καταλαβεις γρηγορα.

 

:?: :?: :?: :?: :?:

 

Τεσπα' date=' κι αυτό είναι πολυπολυπολυπολυσυζητημένο θέμα. Τόσο που θα επρεπε να γινει sticky. Οι πιο δημοφιλεις προτασεις λαμπατου κατω απο 1000 ευρω ειναι ο Peavey Classic 30, o Fender Hot Rod Deluxe (που μου αρεσει αλλα εχει πολλα μειονεκτηματα στα δικα μου αυτια - υπερβολικα αποτομο ανεβασμα εντασης, προωρο μπασαρισμα, συντονισμο καμπινας, ελαφρως μειωμενη αξιοπιστια, κακη ποιοτητα κατασκευης κλπ) και ο [b']Koch Studiotone[/b]. Καποιοι αλλοι επισης πινουν νερο στο ονομα των Engl που προσωπικα δεν μου πολυαρεσουν. Τον Valve King της Peavey τον περιμενα παλιοτερα πως και τι για να τον ακουσω (μετα απο τα διθυραμβικα σχολια του Guitarist - στο Harmony Central ελπιζω να ξερετε την αξια οσων διαβαζετε...) και απογοητευτηκα 100% με τον κακο, ανεπαρκη ηχο του που δεν ειχε ποτε την γεματη και απολαυστικη χροια της λαμπας οπως την αντιλαμβανομαι εγω,ουτε στα καθαρα ουτε στα βρωμικα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση δεν είναι για λαμπάτους ενισχυτές, αλλα για το ποιός ενισχυτής θα αποδίδει καλλίτερα τους ήχους του πολυεφε.

Επίσης δεν είναι για το αν το πολυεφε είναι καλλίτερο απο πετάλια.

 

Λοιπόν, στο θέμα μας. Κατα την άποψή μου υπάρχουν 3 διαφορετικοί δρόμοι.

 

1. Full Range PA speakers / Keyboard amp.

2. Τελικοί ενισχυτές με μεγάφωνο.

3. Λαμπάτοι ενισχυτές κιθάρας.

 

Αναλυτικώτερα ...

 

1. Εδω προκειται για λύσεις που είναι είτε αυτοενισχυώμενο ηχείο για PA ή compact keyboard ενισχυτές. Μια λύση που δεν χρωματίζει καθόλου τον ήχο που βγαίνει απο το πολυεφε και που για κάποιους είναι καλό, για κάποιους άλλους είναι ψεύτικος/ψηφιακος ο ήχος.

 

Θα μπορούσες να δείς ηχεία του τύπου Mackie SRM350, SRM450, JBL G2 και αντίστοιχα ενισχυτές για keyboard τους Roland KC550, KC350 ή για πιο φτηνές λύσεις τους αντίστοιχους της Behringer (που απο ότι έχω διαβάσει δεν υστερούν καθόλου απο τους Roland)

 

2. Εδω μιλάμε για τελικούς ενισχυτές με -συνήθως- full range μεγάφωνο. Ευκολο σε μεταφορά και -θεωρητικά- φτιαγμένο για τέτοια ανάγκη. Συνήθως έχουν και μια balanced έξοδο για να πάει κανείς στην κονσόλα.

 

Μπορείς να δείς το Power Engine PA60 της Tech 21 ή κάτι πιο σοφιστικά αλλα μάλλον ακριβό όπως το Atomic Amps. (Για τιμές Ευρώπης εδώ

 

3. Μια παραδοσιακή προσέγγιση, όπου σημασία έχει ο ήχος της λάμπας του τελικού και το πολυεφε χρησιμοποιήται κυρίως για τα εφε του και όχι για το τυχον modeling ενισχυτών που έχει. Οποιοσδήποτε ενισχυτής κιθάρας που έχει effects return μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή και κάποιος που είναι σχετικά ουδέτερος. Το ηχείο είναι για κιθάρα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να αποδώσει σωστά προσομοιώσεις απο ακουστικές κιθάρες ή άλλα synth like εφε.

 

Καλές γνωμες υπάρχουν για τον Fender Junior Pro, αλλα φαντόζομαι ότι πολλοί άλλοι κάνουν για την δουλιά.

 

Νομίζω ότι δεν είναι καθόλου έυκολη αποφαση ποιόν δρόμο θα ακολουθήσει κανείς γιατί οι ανάγκες του καθενός είναι πολύ διαφορετικές και συνήθως οι απόψεις που ακούγωνται πολύ δογματικές.

 

Επίζω να βοήθησα λίγο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου