Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για ηχογράφιση φωνής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας....

Κάνω κάποιες προσπάθειες να ηχογραφώ τα τραγούδια της μπάντας που παίζω σπίτι μου. Παίζουμε ροκ, όχι κάτι σκληρό.. Θέλω να ρωτήσω τα εξής(είναι αρκετά...)

Πρέπει να πάρω τη φωνή στερεοφωνικά;

Τι ρυθμίσεις κάνουμε συνήθως (equaliser,εφε κτλ.) για να ψαχτώ πιο καλά γιατί μόνος μου δεν τα έχω καταφέρει ως το σημείο που θέλω...

Α!Έχω μια καρτούλα emu0404 και ένα μικρόφωνο shure beta 58A. Επίσης δουλεύω με το cubase sx. Αυταααα....

Η όποια πρόταση θα με βοηθήσει....Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν...... εγώ συνήθως βάζω ένα compressor στο 1:1.8 - 1:2.1 ανάλογα με το πόσο καλή είναι η αρχική ηχογράφηση. Όταν γράφω σοβαρά δε βάζω με τίποτα πάνω από 1:1.8 όμως. Μετά *λίγο* reverb με κάποιο μικρό delay συνήθως για clarity (20μs πχ)..... ή ίσως delay με feedback αντί γι αυτό. Μετά ένα EQ, λίγο boost στα 4-5 και λίγο ακόμα πάνω από τα 15.... αλλά αυτό έχει να κάνει με τη φωνή μου. Και φυσικά κόβω και πολύ χαμηλές συχνότητες. De-esser μόνο όταν boostάρω πολύ στα 5-10, το οποίο το κάνω καμιά φορά για εφέ..... Αρκετές φορές επίσης περνάω τη φωνή από guitar rig, μπορείς να κάνει τα ΑΠΕΙΡΑ πράγματ από κει..... και καμιά φορά λίγο phaser....... :)

 

Τα κλασσικά πάντως για "φυσιολογικό ήχο" είναι ένα γρήγορο compressor στο 1:1.8, λίγο reverb/delay, κόψιμο χαμηλών και boost στα 4-5 και σε hf.... :) Δοκίμασε διάφορα με το EQ βέβαια, ώστε να δεις πως σας αρέσει να ακούτε τη φωνή στις ηχογραφήσεις σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και plugins αφιερωμένα στη φωνή με όλα τα απαιτούμενα.

Το αγαπημένο μου είναι το Voxformer της Voxengo : http://www.voxengo.com/product/voxformer/

Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα αλλά προσωπικά τo θεωρώ μια γρήγορη, εύκολη και με πολύ καλά αποτελέσματα λύση, με κόστος $60...

Βέβαια αφορά μόνο το κομάτι compression, eq, deessing, για reverb, delay κλπ κλπ κοιτάς αλλού.

 

www.myspace.com/nikostsekos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τα plugins της antares κλασσικά τα σπάνε, αλλά αυτό αν θες να δώσεις ένα 500ρικο.......  ;D ;D ;D

 

Νομίζω όμως έχουν demos στο site τους, οπότε κατέβασέ τα να ακούσεις τι παίζει περίπου. Κατέβασε το avox toolkit που τα σπάει όλα, και τώρα κατε΄βαζω και το harmony engine να δω τι λέει.... θα πω γνώμη αργότερα :)

 

Α, by the way, το avox toolkit έχει πάρει τραγικά reviews. Μην αγχώνεσαι. Αν χρησιμοποιήσεις τα plugins του σαν εφέ και όχι για να κάνεις τη φωνή σου σαν του sinatra θα βρεις πολλές χρήσεις. Και το de-esser του είναι καλό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο boost στα 4-5 και λίγο ακόμα πάνω από τα 15.... αλλά αυτό έχει να κάνει με τη φωνή μου.

 

τι εχει πανω απο τα 15 εκτος απο αερα και φυσημα? δε το ρωταω ειρωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου