Προς το περιεχόμενο

London College of Music + RGT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Λάρισα πριν λίγο καιρό ήταν για workshop ο Αναστασάκης.Αναφέρθηκε το Αγγλικό πανεπιστήμιο κ η σχολή μου απ' οτι κατάλαβα το έψαξε λιγο το θέμα κ αποφάσισε οι δάσκαλοι της να πάρουν πτυχίο απ το εν λόγω πανεπιστήμιο.Λίγο πολύ προτάθηκε κ στους μαθητές να προετοιμαστούμε ωστε οι προχωρημένοι σε κανα 2 χρόνια να πάρουν το πτυχίο.

 

Θιχτηκε το θέμα Νάκας κ Berklee απ' την προοπτικη του οτι ναι μεν παίρνεις αναγνωρισμένο πτυχίο αλλά όχι ισότιμο.Σε αντίθεση με το London College of Music που απονέμει πανεπιστημιακά πτυχία σε πολλές χωρές κ με την πλήρη αναγνώριση κ ισοτιμία του Λονδρέζικου.

 

Αν τελικά μπορέσω κ αποφασίσω να παρακολουθήσω θα με οφελείσει σε τπτ συναρτήσει με το επάγγελμά μου ας πούμε?Σαν δασκαλος δημοτικού θα μπορέσω με αυτό να δηλώσω οτι μπορώ να γίνω κ δάσκαλος μουσικής?Ή αν αυτό αναγνωρίζεται για μεταπτυχιακό σε μια μουσικολογία κ μέσω αυτής μουσικοδάσκαλος.

 

Εκτός απο ένα κομμάτι χαρτί κ την ευχέρια να διδάξει κάποιος σε ιδιωτικά ή κρατικά ωδεία ή κ ιδιαίτερα κερδιζει τπτ άλλο?Μάλλον στην περίπτωση μου έχω να βγάλω κάτι?Τη μουσική την έχω απο χόμπι μου προς το παρόν κ δεν έχω στη φαντασία μου βλέψεις για δάσκαλος σε ωδείο αλλα θα μου άρεσε στο σχολείο.Αυτό μονο.Με τα πολλά τι λέτε γίνεται τπτ?Παρόμοιες καταστάσεις κ όχι μόνο εικασίες κ ενδεχωμενα παιδιά παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα

 

Επειδή το χω ψάξει το θέμα αρκετά συμβαίνει το εξής. Όλα ξεκινούν από το τι είδους πτυχίο θες να πάρεις. Πχ:αρμονίας, αντίστιξης, φούγκας, σύνθεσης ή κάποιου συγκεκριμένου οργάνου τότε θα είναι αναγνωρίσιμο από το ελληνικό κράτος. Αν όμως πας στο London college of music και σπουδάσεις σύνθεση για κινηματογράφο ή jazz, αυτά δεν έχουν καμία αξία στην Ελλάδα. Συνοψίζοντας λοιπόν οτιδήποτε πτυχίο που δεν σπουδάζεται στα ελληνικά παναπιστήμια (δυστηχώς) δεν έχει καμία αξία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας λοιπόν οτιδήποτε πτυχίο που δεν σπουδάζεται στα ελληνικά παναπιστήμια (δυστηχώς) δεν έχει καμία αξία :)

 

Αυτό ισχύει??.......ή δεν έχει αξία οποιοδήποτε πτυχίο δεν έχει σχέση με σπουδές κλασσικής μουσικής?

 

(Ρωτάω, δεν γνωρίζω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαμε λεπτομέριες στη σχολή αλλά φαντάζομαι οτι θα ναι κ για θεωρητικά κ οργάνου.Κάτι ειπώθηκε για grades κ στο site  αναφέρει 8 grades κ τμήμα ερασιτεχνών για όργανο.

 

Η θεωρία θα ανάγνωρίζεται αλλα η ηλεκτρική κ η jazz άκυρο τρώνε.Αν θα κάνουμε τπτ σε κλασσική δεν το ξέρω, θα δείξει.

Σ'ευχαριστώ ninja boy :)

 

Σκούρο το πράμα...Στο Ιόνιο έχει τμήμα jazz αν δεν κάνω λάθος.Απο εκεί δεν μπορεί να αναγνωριστεί τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου επειδή ανοίξατε ένα πολύ ωραίο θέμα και επειδή σκεφτόμουν κι εγώ να πάω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Berklee, μετά από όλα αυτά τα απανοτά ''χαστούκια'' από την Ελλαδάρα μας αποφάσισα να πάω έξω μόνο για μεταπτυχιακό (συγκεκριμένα στη σύνθεση). Δυστυχώς ο ελληνικός κρατικός μηχανισμός κρίνει πρέπουσα μόνο την κλασική μουσική, πράγμα που στην Αμερική, στην Αγγλία αλλά και σε όλες τις συγχρονες χώρες, θεωρείτε τετριμένη και ξεπερασμένη και έχουν ως αφετηρία γνώσεων τη jazz, τη fusion, την ηλεκτρινική και τέτοια.  :)

 

Και πείτε μου τώρα εσείς, ένας άνθρωπος πουθέλει να αναπτύξει τις μουσικές του ανησυχίες αξίζει να κάθεται στην Ελλάδα? ??? Ιδού το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκούρο το πράμα...Στο Ιόνιο έχει τμήμα jazz αν δεν κάνω λάθος.Απο εκεί δεν μπορεί να αναγνωριστεί τπτ?

 

Δεν το γνωρίζω αυτό. Θα το ψάξω όμως γιατί δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρκυρα έχει τμήμα jazz σπουδών σίγουρα.Αλλα το τί πτυχία,ειδικεύσεις,αναγνωρίσεις κάνει δεν ξέρω κ αν μάθεις θα σε παρακαλούσα να το βάλεις.

 

Όσο για το άλλο θέμα που θές διαλέγεις τον μόνοπατι το δυσβατο δυστηχώς αλλα χεχ δεν έχεις κ άλλες επιλογές στο μπουρδέλο που λέγεται ελλάδα.Φοβούνται μπάς κ αν σπουδάσει κανένας άμπαλος τπτ άλλο εκτος κλασσικής θα πάρουν τα μυαλά του αέρα κ δεν θα βλέπει μετά τον Μπουγά σαν καινοτομία στον ήχο.Φουρνέλο ρε....

 

Εχω φίλο στην Ολλανδία για τζάζ κ όσοι θέλουν τζαζ κ γενικά κάτι εκτός κλασσικής με πτυχίο κ διεθνή αναγνώριση καταφεύγουν στο εξωτερικό είτε είναι στη Ζιμπάμπουε είτε στη Βοστωνη με τα καλά της :)

 

Το μόνο που σε σώζει είναι να βρείς άκρη με το Ionian Jazz Ensemble :P(Γνώρισα στο Βόλο σε jazz fest άτομα απο το Ιονίου που σπουδαζαν εξώ κ μερικοί μάλιστα ήταν ήδη δάσκαλοι σε jazz πανεπιστήμια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου trigga θα το ψάξω το θέμα με το Ιόνιο και θα το ανεβάσω. Πάντως αν προσέξεις καλά τους έλληνες μουσικούς φένονται οι μουσικοί που σπούδασαν έξω π.χ. Λάντσιας, Καπηλίδης κ.α. Είναι κι αυτό όμως ένα είδος αναγνώρισης έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλά ομως να υπάρχουν εκτός του Λάντσια κ.λ.π. οι άγνωστοι-γνωστοι ωραίοι δάσκαλοι αναγνωρισμένοι απο ωδεία κ να δίνουν πτυχία απ το να προσφέρουν "όνομα"?Αυτοι οι επώνυμοι το μόνο που προσφέρουν σε φοιτητές είναι την φοιτηση σε επώνυμο.Κ όλοι αυτοι απ το Berklee το ίδιο κάνουν.Δεν δίνουν πτυχίο κ επομένως αναγνώριση για παραπάνω πράγματα στον τόπο μας.Δίνουν την γνώσεις τους όπως ο παππούς στο εγγόνι.Αν πάω σε κρατικη υπηρεσία ή οτιδίποτε κ τους πώ οτι έχω γνώσεις απ τον παππού μου που ήταν στην Επανάσταση λες να με δεχτούνε?

 

Κ για όλο αυτο δεν φταίνε οι κακομοίρηδες πλουσιοι που ξενιτεύτηκαν για ένα γαμημένο χαρτί...Και αυτοι άλλα θα είχαν κ έχουν στο μυαλό τους αλλα προσαρμόζονται τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που συμβαινει ειναι το εξης:Υπαρχουν σπουδες που ειναι αναγνωρισμενες (σε ωδεια της ημεδαπης-που θα πει Ελλαδα-και ειναι προς το παρον ΜΟΝΟ τα οργανα της συμφωνικης ορχηστρας & κιθαρα & Ανωτερα θεωρητικα (Αρμονια,Αντιστιξη,Φουγκα,Συνθεση) και βεβαια μιλαμε για κλασσικες σπουδες με το προγραμμα των ωδειων που ειναι αναγνωρισμενα απο το ΥΠ.ΠΟ,και για σπουδες σε πανεπιστημιακες σχολες Μουσικολογιας στα πανεπιστημια Αθηνας,Θεσ/νικης,Ιονιου.Τα πτυχια απο τα προαναφερθεντα ωδεια δινουν δικαιωμα συμμετοχης σε διαγωνισμους του Δημοσιο για καλυψη θεσεων καθηγητων Μουσικης κατηγοριας ΤΕ (Τεχνικης Εκπ/σης) που ειναι κατωτερη απο την κατηγορια ΠΕ (Πανεπ/κης Εκπ/σης) που κατατασονται οι αποφοιτοι των ΑΕΙ Μουσ/λογιας και εχουν δικαιωμα συμμετοχης σε διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου