Προς το περιεχόμενο

London College of Music + RGT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σας προκαλώ να μελετήσετε τον κύκλο σπουδών της μουσικολογίας. Αν εσείς κρίνεται ότι ένας καθηγητής της μουσικής είναι απαραίτητο να έχει πτυχίο του συγκεκριμένου πανεπηστημίου και δεν παίζει κανέναν ρόλο το αν έχει πτυχίο οργάνου..... τότε πάω πάσο.

 

Δεν έχουμε καταλάβει ορισμένα πράγματα νομίζω. Η μουσική είναι, αν μη τι άλλο, μια τέχνη η οποία θέλει ψυχή και κατανόηση. Αν λοιπόν τα σχολεία γεμίσουν από καθηγητριούλες οι οπόιες έμαθαν μουσική επειδή τους ανάγκασαν οι οικογένιες τους να μάθουν γαλλικά και πιάνο τότε είναι λογικό να καταρεύσει ολόκληρη η μουσική παιδία στην Ελλάδα. Για μένα αυτό έχει σημασία και όχι το πτυχίο της μουσικολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν λοιπόν τα σχολεία γεμίσουν από καθηγητριούλες οι οπόιες έμαθαν μουσική επειδή τους ανάγκασαν οι οικογένιες τους να μάθουν γαλλικά και πιάνο τότε είναι λογικό να καταρεύσει ολόκληρη η μουσική παιδία στην Ελλάδα. Για μένα αυτό έχει σημασία και όχι το πτυχίο της μουσικολογίας.

 

Σαφώς έχει αυτό σημασία. Δυστυχώς τα πράγματα έφτασαν εκεί που έφτασαν και πριν τα πτυχία μουσικολογίας, από τις καθηγητριούλες από τα ωδεία που το μόνο που μάθανε είναι το autorgan και η εναρμόνηση αριθμημένου μπάσου. Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς, εκπαιδευτικοί μουσικής, δε βγήκαν ποτέ από αυτή τη χώρα... Μουσικοί βγήκαν πολλοί, άλλοι καλοί ως εκπαιδευτικοί επειδή είχαν το μεράκι, το ταλέντο και τις γνώσεις, άλλοι κακοί που πήραν τα πτυχία με τους γνωστούς σκοτεινούς τρόπους (που το ίδιο το κράτος καλλιεργεί). Και τώρα τελευταία βγαίνουν και μουσικολόγοι - ερευνητές. Εκπαιδευτικός κανείς δηλαδή. Απ' ότι γνωρίζω το τμήμα μουσικής επιστήμης κ τέχνης του πανεπ. Μακεδονίας έχει μια κατεύθυνση μουσικής εκπαίδευσης. Τώρα ποιος βγαίνει από εκεί και γιατί έχει τα ίδια δικαιώματα  με τους μουσικολόγους, δεν έχω ιδέα... Αυτό που υπογράφω είναι πως ξέρω συγκεκριμένους αποφοίτους μουσικολογίας που λάδωσαν για να πάρουν πτυχία αντίστιξης, φούγκας και σύνθεσης με άριστα και χωρίς εξετάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στην Ελλαδα ολο το μουσικο συστημα ειναι για τον πεο!

οταν πρωτα απο ολα δεν εχει αναγνωρισμενα απο το κρατος τα παραδοσιακα οργανα! ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ!

μετα το προβλημα ειναι στα ωδεια κ με τον τροπο που διδασκετε η μουσικη!

Οταν ολοι λενε μαθε πρωτα κλασικη κιθαρα κ μετα ηλεκτρικη....

το 80% των γνωστων που παιζουν πιανου μισουνε αφανταστα τον Μπαχ...(εννοιτε πως δεν φταει ο μπαχ!)

Στην Ελλαδα διδασκουν με τοσο παθος την κλασσικη μουσικη αλλα οι συναυλιες που γινονατι ειναι τοσο λιγες κ μονο για τους φραγκατους που οταν καν ξερουν τι ειναι αυτο που ακουνε.

Να μην μιλησω για πως συμπεριφερονται σε ολους εμας του "συγχρονου τμηματος" κ ποσο του πεταματου μας εχουν μεσα στα ωδεια

 

κ για να τελιωσω θα πω την φοβερη ατακα που με ειπε ο καθηγητης μου της αρμονιας

 

ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΩΔΕΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 18 ΑΙΩΝΑ!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου trigga θα το ψάξω το θέμα με το Ιόνιο και θα το ανεβάσω. Πάντως αν προσέξεις καλά τους έλληνες μουσικούς φένονται οι μουσικοί που σπούδασαν έξω π.χ. Λάντσιας, Καπηλίδης κ.α. Είναι κι αυτό όμως ένα είδος αναγνώρισης έτσι?

 

και ο Αναστασακης εξω σπουδασε αλα ειναι κλαιν!πολοι ειναι που εχουνε παρει το grade 8 του rgt  και δεν παιζουν  καλα το <οργανο> τους.το αν παρεις πχ το Grade 8 για κιθαρα δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι και καλος κιθαριστας.απλα θα ξερεις τις <βασικες> γνωσεις πανω στο οργανο και στη θεωρια-αρμονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου trigga θα το ψάξω το θέμα με το Ιόνιο και θα το ανεβάσω. Πάντως αν προσέξεις καλά τους έλληνες μουσικούς φένονται οι μουσικοί που σπούδασαν έξω π.χ. Λάντσιας, Καπηλίδης κ.α. Είναι κι αυτό όμως ένα είδος αναγνώρισης έτσι?

 

και ο Αναστασακης εξω σπουδασε αλα ειναι κλαιν!πολοι ειναι που εχουνε παρει το grade 8 του rgt  και δεν παιζουν  καλα το <οργανο> τους.το αν παρεις πχ το Grade 8 για κιθαρα δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι και καλος κιθαριστας.απλα θα ξερεις τις <βασικες> γνωσεις πανω στο οργανο και στη θεωρια-αρμονια.

 

Για να μη παρεξηγηθω, με τον Αναστασακη δεν εχω καμια προσωπικη σχεση! Αλλα μη λεμε οτι ειναι ¨κλαιν¨! Ειναι καταξιωμενος στο χωρο του, εχει αψογη τεχνικη, κανει μεγαλη προσπαθεια για την αναπτυξη της ηλεκτρικης κιθαρας στην Ελλαδα και κρινωντας τους μαθητες του, πρεπει να ειναι και πολυ καλος δασκαλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 si_rah

 

Εγω τον τύπο δεν το ξέρω κδεν ξέρω τι κιθάρα παίζει.Ουτε παρακολούθησα το σεμινάριο αλλά είδα απ τη σχολή αφίσες κ flyers.Σίγουρα κλάιν δεν είναι.Κλάιν είμαστε εγω εσύ κ άλλοι πολλοί.Συμφωνω στο ότι μπορεί να μην είναι θεός αλλα ενας καλός κιθαρίστας,επιχειρηματίας κ  ανθρωπος που προσπαθει να βγάλει την ελλάδα απ τη μιζέρια της ανοίγοντας παρτίδες με την υπόλοιπη ευρώπη κ γενικά τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 bluezlick

 

Σκεψου φίλε μου bluezlick ότι  την περασμένη εβδομάδα συζητούσα με έναν ''πανεπηστημιακό'', και ούτε λίγο ούτε πολύ αποκάλεσε μουσικά αμόρφωτους τους ωδιακούς. Σημίωσε ότι ο συγκεκριμένος τύπος έχει πτυχίο στο ακκορντεόν και απ΄ ότι θα ξέρετε το ακκορντεόν δεν είναι αναγνωρισμένο σαν όργανο διότι δεν ανήκει στα όργανα συμφωνικής ορχήστρας δηλαδή πχ εγώ που σε λίγο καιρό παίρνω πτυχίο σύνθεσης και έχω δίπλωμα πιάνου, είμαι μουσικά αμόρφωτος! ΟΚ! :) ::)

 

ΥΓ:Και φυσικά μπορείτε να καταλάβετε τι γνώμη έχει ο συγκεκριμένος άνθρωπος για την ηλεκτρονική,την jazz και γενικά για τα synthesizers! :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ninja ενα θα σου πω!

μια μερα στο ωδειο που ημουνα σκαει μυτη μια καθηγητρια πιανου κ μας λεει με τον δασκαλο μου " ηλεκτρικη κιθαρα κανετε? επιτρεπονται τετοια ογανα στο ωδειο?"  :o

κ ποσα ακομα εχουμε ακουσει.....

ευτιχως οσο περνανε τα χρονια αρχιζει κ στρωνει η κατασταση

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" ηλεκτρικη κιθαρα κανετε? επιτρεπονται τετοια ογανα στο ωδειο?"

 

LOL LOL LOL του διαβόλου!!! Στην πυρά!!!  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου