Προς το περιεχόμενο

London College of Music + RGT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το R.G.T δεν φτάνει μέχρι το grade 8,ακολουθεί το teacher's diploma,επίσης στο ίδιο σύστημα ανήκει και το popular music theory,αντίστοιχα για θεωρία.

 

αυτο ομως δεν το παιρνεις στην ελλαδα.πρεπει να πας εξω για καποιο διαστημα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και είμαστε μια όμορφη παρέα δεν ορίζει κάποιος και τη λέξη "ταλαντούχος " να την μάθω και εγώ ρε παιδιά;

Α,ναι ,ας μου απαντήσει κι εμένα κάποιος τί σημαίνει μουσικολόγος..???

Μιλάει για τη μουσική χωρίς να παίζει???

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου απαντήσει κι εμένα κάποιος τί σημαίνει μουσικολόγος..???

Μιλάει για τη μουσική χωρίς να παίζει???

 

http://www.esoft.gr/gwo/POVOL/1324.htm

 

Όχι, δεν είναι υποχρεωμένος να παίζει μουσική. Κουλό ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

και ο Αναστασακης εξω σπουδασε αλα ειναι κλαιν!πολοι ειναι που εχουνε παρει το grade 8 του rgt  και δεν παιζουν  καλα το <οργανο> τους.το αν παρεις πχ το Grade 8 για κιθαρα δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι και καλος κιθαριστας.απλα θα ξερεις τις <βασικες> γνωσεις πανω στο οργανο και στη θεωρια-αρμονια.


Για να μη παρεξηγηθω, με τον Αναστασακη δεν εχω καμια προσωπικη σχεση! Αλλα μη λεμε οτι ειναι ¨κλαιν¨! Ειναι καταξιωμενος στο χωρο του, εχει αψογη τεχνικη, κανει μεγαλη προσπαθεια για την αναπτυξη της ηλεκτρικης κιθαρας στην Ελλαδα και κρινωντας τους μαθητες του, πρεπει να ειναι και πολυ καλος δασκαλος!

 

Xμμμ... Ας ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα (ολο αυτο κανω σημερα... ;))

 

O καλυτερος τροπος να δεις το RGT ειναι σαν το Lower και το Proficiency για την Ηλεκτρικη κιθαρα.

Επισης, το 8ο επιπεδο του RGT αντιστοιχει με τις ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ εξετασεις σε μουσικο πανεπιστημιο!!!

ΟΧΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ του πανεπιστημιου!!!

 

Δηλαδη...πχ αυτον τον καιρο προετοιμαζω 2 μαθητες μου εντατικα για να πανε στο Musicians Institute(GIT), στο Hollywood. και τα 2 παιδια θα δωσουν το 8ο επιπεδο του RGT πριν πανε Αμερικη - επειδη η υλη του 8ou grade του RGT αντιστοιχει ΑΚΡΙΒΩΣ με την υλη στη οποια θα εξεταστουνε μπαινοντας στο GIT!

 

Οποτε, οσοι εχουν παρει το 8ο επιπεδο του RGT - θεωρουνται σοβαροι μαθητες της κιθαρας αλλα ΟΧΙ διπλωματουχοι καθηγητες κτλ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντησω κι εγω επι του θεματος μιας και εχω το grade 7:Θεωρω πως το ολο concept των grades του RGT ειναι να παρεις τις βασικες γνωσεις του οργανου,συμφωνα ομως με τα σημερινα δεδομενα και με αυτο που λεγεται μοντερνα ηλεκτρικη κιθαρα.Τι εννοω:Διδασκονται τα modes της ματζορε,η ματζορε φυσικα,η αρμονικη και η μελωδικη μινορε,διδασκονται τα ακορντα σε πολλες θεσεις μεχρι και με 13ες,τα diminished και τα augmented,ολα τα σχετικα arpeggios,ρυθμικη αντιληψη,αναγνωση οδηγων με ολα τα προαναφερθεντα ακορντα αλλα και αναγνωση πενταγραμμου,ear training,και φυσικα αυτοσχεδιασμος.

 

Οι εξετασεις διεξαγονται απο Αγγλους καθηγητες του Lcm που ερχονται στην Ελλαδα καθε εξαμηνο.Παραλληλα,για αμιγως θεωρια υπαρχουν τα grades του popular music theory.Για να παρεις το grade 8 του RGT πρεπει να κατεχεις τουλαχιστον το grade 5 του popular music theory.

 

Φυσικα,ο τροπος που θα τα διδαχτεις ολα αυτα και προς τα που θα προσανατολιστεις,εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο απο τον καθηγητη που θα εχεις.Εγω ειχα την τυχη να εχω τον Αποστολη Γκολια,που ειναι fusion master,τουλαχιστον για τα ελληνικα δεδομενα,και ενας απο τους τρεις-τεσσερις τοπ σεσσιοναδες στην Ελλαδα,αν κρινουμε απο τις συνεργασιες του.

 

Με λιγα λογια θεωρω πως κατεχοντας το grade 8,εχεις ολες τις απαραιτητες γνωσεις για να εισαι ενας top class session κιθαριστας.Ολα τα υπολοιπα,εξαρτωνται απο το δασκαλο που ειχες,το ταλεντο σου,την αισθητικη σου και το γενικοτερο προσανατολισμο σου στη μουσικη.Το RGT δεν θα σε κανει παιχταρα,θα σου δωσει ομως ολο το υποβαθρο,ωστε εαν το'χεις το αθλημα,να γινεις κορυφαιος.

 

Edit:Για να παρεις το diploma δε χρειαζεται να πας εξω.Διεξαγονται κι εδω εξετασεις,οι οποιες μαλιστα ειναι τρομακτικα αυστηρες με μεγαλα ποσοστα αποτυχιας.Περιλαμβανει εκτος απο μουσικες εξετασεις και ιστορια μουσικης, παιδαγωγικες γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

καλησπερα

 

ρε παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με καποια ερωτηματα που εχω για το κολλεγιο της αγγλιας?εχω φαει τον κοσμο να ρωτησω καποιον κ μεχρι στιγμης δε βλεπω φως...αν σας ειναι ευκολο πειτε μου τι πρεπει να κανω για να μπω στο college οταν με το καλο παρω το 8 grade...περιμενω ανυπομονα απαντηση σας...ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

καλησπερα

 

ρε παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με καποια ερωτηματα που εχω για το κολλεγιο της αγγλιας?εχω φαει τον κοσμο να ρωτησω καποιον κ μεχρι στιγμης δε βλεπω φως...αν σας ειναι ευκολο πειτε μου τι πρεπει να κανω για να μπω στο college οταν με το καλο παρω το 8 grade...περιμενω ανυπομονα απαντηση σας...ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Εννοείται ότι δεν βλέπεις φως.  :)

Γιατί δεν θέτεις απλά (εδώ) το ερώτημά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο ελληνικός κρατικός μηχανισμός κρίνει πρέπουσα μόνο την κλασική μουσική, πράγμα που στην Αμερική, στην Αγγλία αλλά και σε όλες τις συγχρονες χώρες, θεωρείτε τετριμένη και ξεπερασμένη και έχουν ως αφετηρία γνώσεων τη jazz, τη fusion, την ηλεκτρινική και τέτοια.  :)

 

 

ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΩΔΕΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 18 ΑΙΩΝΑ!

 

Peite ta re paidia eleos dhladh! Mas taizoun bach, beethoven mia zwh kai tpt monterno.. 8umamai ton eauto mou st dhmotiko p ekana wdeio pou diavaza to polu 1 wra afou misousa auta p kaname k etrema prin paw sto ma8hma gt me eprhzan.

 

Ston aderfo mou p ekane klasikh, otan phre akoustikh(!) tou eipan "einai dunaton? mono h klasikh einai ki8ara"  :-\

 

Katalhxame na dhlwnoume autodidaktoi sto piano enw exoume kanei 7 xronia wdeio...

 

PS.Sorry gia t greeklish eimai s net p dn exei ellhnika..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου