Προς το περιεχόμενο

London College of Music + RGT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ggsaxman όχι μόνο προς το παρόν, αλλά και στο μέλλον στην Ελλάδα θα είναι αναγνωρισμένα τα όργανα συμφωνικής ορχήστρας. Τώρα όσον αφορά αυτούς που κατέχουν πτυχία ανωτέρων θεωριτικών απ' ότι γνωρίζω δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ. Το συμαντικότερο, λοιπόν, λάθος που κάνει το ελληνικό κράτος είναι που διαχωρίζει ωδιακούς με πανεπηστιμιακούς. Θα έπρεπε να υπάρχει ένα και μόνο ένα ''σχολείο'' που από εκεί θα δίνονται τα πτυχία της μουσικής διότι είναι διαφορετικός ο κλάδος των ανώτερων θεωριτικών και διαφορετικός αυτός της μουσικολογίας.

 

Για να φανταστείς, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ αυτός που έχει δίπλωμα πιάνου ή κιθάρας κτλ και έχει δικαίωμα αυτός που τελείωσε μουσικολογία που ο κύκλος σπουδών της μουσικολογίας είναι εντελώς γενικός και αόριστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες για τα πτυχια των ωδειων.Εγω ειμαι διορισμενος στην Α'/θμια εκπ/ση απο το 1999 με πτυχιο Ειδικου Αρμονιας (μετα απο εξετασεις του Υπουργειου προ ΑΣΕΠ).Ξερω επισης οτι μουσικοι με πτυχια ωδειων προσλαμβανονται σαν αναπληρωτες κατηγοριας ΤΕ στην εκπ/ση.Αν,πια,δεν αναγνωριζονται τα πτυχια των ωδειων σαν τυπικο προσον για το Δημοσιο αυτο αποτελει μια σημαντικη αλλαγη στα μεχρι τωρα πραγματα.Θα το κοιταξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες για τα πτυχια των ωδειων.Εγω ειμαι διορισμενος στην Α'/θμια εκπ/ση απο το 1999 με πτυχιο Ειδικου Αρμονιας (μετα απο εξετασεις του Υπουργειου προ ΑΣΕΠ).Ξερω επισης οτι μουσικοι με πτυχια ωδειων προσλαμβανονται σαν αναπληρωτες κατηγοριας ΤΕ στην εκπ/ση.Αν,πια,δεν αναγνωριζονται τα πτυχια των ωδειων σαν τυπικο προσον για το Δημοσιο αυτο αποτελει μια σημαντικη αλλαγη στα μεχρι τωρα πραγματα.Θα το κοιταξω...

 

Στον "επικείμενο" διαγωνισμό των εκπαιδειτικών μουσικών (για 120 θέσεις) θα έχουν μόνο δικαίωμα συμμετοχές οι ΠΕ και όχι οι ΤΕ, οι οποίοι ΤΕ στο εξής θα χρησιμοποιούνται μόνο γιά αναπληρωτές, ωρομίσθιοι κτλ.

 

Η τελευταία φορά που είχαν δικαίωμα να δώσουν οι ΤΕ ήταν στο διαγωνισμό του 2001. Λέγεται οτι "αν" μείνουν κενές θέσεις ίσως να ξαναγίνει ο διαγωνισμός για τους ΤΕ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με λίγα λόγια, αν κάποιος ενδιαφέρεται για σταδιοδρομία στο ελληνικό δημόσιο τότε το πανεπιστήμιο είναι μονόδρομος. Δεν αναγνωρίζει ούτε αυτά που υποτίθεται πως αναγνωρίζει. Τώρα όλα τα υπόλοιπα, ιδιωτικές σχολές, ινστιτούτα του εξωτερικού, επώνυμοι δάσκαλοι, ωδεία, σεμινάρια, για το ελληνικό δημόσια είναι μουσική παραπαιδεία. Επίσης η επαγγελματική εξέλιξη ενός μουσικού εκτός δημοσίου αλλά εντός Ελλάδας, έχει να κάνει καθαρά από τις γνωριμίες του και κάποιες φορές από την αξία του. Ο συνδυασμός αυτών των 2 είναι ότι καλύτερο! Όπως καταλαβαίνετε, ότι και να κάνετε ή δεν κάνετε από σπουδές, όσες γνωριμίες έχετε ή όχι, η μουσική πραγματικότητα στην Ελλαδίτσα μας είναι ένα μπάχαλο! Όλα εξαρτώνται από το ΤΙ ακριβώς θέλετε να κάνετε. Δεν υπάρχουν κανόνες, μόνο κατ' άτομο κατάσταση.

 

Στο νέο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, δεν παίρνουν καθόλου ΤΕ, γιατί δεν έχει νόημα, είναι τόσες λίγες οι θέσεις. Τόσο ξεφτίλες είναι (ΟΣΟΙ έχουν κυβερνήσει μέχρι σήμερα την εκπαιδευτικά άμουση τούτη χώρα), προτιμούν να τα δίνουν σε άλλα! Όσοι ΤΕ μπήκαν, μπήκαν. Για εμάς τους υπόλοιπους, όσο υπάρχει χρόνος, ας αλλάξουμε επάγγελμα (εγώ το έκανα :P ) ή ας κάνουμε κονέ...

 

Οι μουσικολόγοι από τα ΑΕΙ μη γελάτε πονηρά... έρχονται τα χειρότερα και για εσάς...  ;D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ακριβώς τα λες είναι. Ουσιαστικά, αν το δεις καθαρά , νομίζεις ότι θέλουν να εξαλήψουν τους καλούς μουσικούς και την καλή μουσική από την Ελλάδα. Για σκέψου λίγο, αν η Έλληνες πολίτες είχαν λίγο, μόνο λίγο μουσική παιδία, θα ήταν φίρμα ο Πετρέλης, ο Κιάμος, η Βανδή και όλοι του συγλεκριμένου συναφιού? ??? :(. Τώρα όσων αφορά τη διαφοροποίηση μεταξύ ΠΕ και ΤΕ, είπα την άποψη μου και πριν. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ αυτός που έχει δίπλωμα πιάνου ή κιθάρας κτλ και έχει δικαίωμα αυτός που τελείωσε μουσικολογία που ο κύκλος σπουδών της μουσικολογίας είναι εντελώς γενικός και αόριστος.  ??? :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μουσικολόγοι από τα ΑΕΙ μη γελάτε πονηρά... έρχονται τα χειρότερα και για εσάς...  ;D  :P

 

Το σίγουρο είναι ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα από τώρα - το οποίο δεν ξέρω πόσο είναι - τα σχολεία πρωτοβάθμιας καί δευρεροβάθμιας εκπαίδευσης θα περάσουνν στη δικαιοδοσία των δήμων που ανήκουν. Θα έχει ο εκάστοτε δήμαρχος την ευθύνη καί την επιλογή για τον "διορισμό" των εκπαιδευτικών...

Θα αρθεί η μονιμότητα βέβαια και θα γίνεται χαμός γιά μέσο...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ σιγουρο δεν το βλεπω :-\.Οσο περναει απο το χερι μας (και πιστεψτε με περναει ΠΟΛΥ) εμεις οι εκπ/κοι δεν θα το επιτρεψουμε.Η εκπ/ση των παιδιων πρεπει να ειναι ευθυνη του κρατους,να ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δωρεαν και να στηριζεται τοσο οικονομικα οσο και επιστημονικα αφειδως!Ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου και αποσκοπουν στο να υποβαθμισουν ακομα περισσοτερο το ηδη ετοιμορροπο (απο οικονομικης πλευρας τουλαχιστον)συστημα για να το χαρισουν μια μερα σε καποιους "σωτηρες επενδυτες" με το αζημιωτο φυσικα.Οτι βρωμοδουλεια δεν μπορει λογω συνταγματος ή λογω πολιτικου κοστους να κανει αμεσα το κρατος προσπαθει να το κανει με τους διεφθαρμενους (στις περισσοτερες περιπτωσεις) δημαρχους.Παλιο το κολπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα επικρατεί μπάχαλο. Μαλώνουν οι Ωδειακοί με τους Πανεπιστημιακούς, οι οποίοι έχουν για καθηγητές Ωδειακούς και είναι οι ίδιοι και Ωδειακοί, οι Ωδειακοί θέλουν με ένα χαρτί όπως η Αρμονία να διορίζονται στο δημόσιο χωρίς κανείς να βλέπει αν είναι επαρκείς για να σταθούν στα σχολεία, ούτε αν έχουν καν βγάλει το Λύκειο διότι οι Ωδειακές σπουδές είναι αδιαβάθμητες και ανήκουν στο ΥΠ.Πολιτισμού  και πρόσφατα έχουν αποκλειστεί από τους μόνιμους διορισμούς και συμμετοχή στο ΑΣΕΠ,βάλτε και το Παν. Μακεδονίας που έχει σολιστικό προσανατολισμό, τα πτυχία από το εξωτερικό που δεν αναγνωρίζονται, ανακατέψτε τα με την υπόλοιπη μουσική πραγματικότητα και θα καταλάβετε γιατί ακόμα και σε πανηγύρια όπως η γιουροβίζιον και λιγότερο πανηγύρια όπως η γιουροβίζιον junior - ειδικά εκεί - οι άλλοι στέλνουν φωνάρες κι εμείς κουδουνίστρες.

Εξώ διδάσκουν στα σχολεία Μουσικοπαιδαγωγοί, όργανα και θεωρία σολίστες και θεωρητικοι και οι Μουσικολόγοι κάνουν  παντός είδους έρευνα κι ανάλυση.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα απο μια άποψη το οτι δεν μπαίνουν ωδειακοι σε σχολεία έχει μια βάση.Αυτοι δε νομίζω να έχουμε παρακολουθήσει μαθήματα σε σχέση με παιδαγωγική κ ψυχολογία.Μπαίνοντας σε ενα σχολείο πρέπει να υπάρχει μια υποτυπώδης γνώση των αντικειμένων αυτων.

 

Απ την άλλη δεν ξέρω αν η μουσικολογίες έχουν στο προπτυχιακό τους κάποια απ τα δύο σε μαθήματα αλλα φαντάζομαι οτι υπάρχει κατεύθυνση που δηλώνουν κ παρακολουθούν εκει τα σχετικά ή ακόμα κ στο μεταπτυχιακό που ίσως κάνουν για να εισαχθούν στην εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες από εκπαιδευτική άποψη σίγουρα ο Πανεπιστημιακός είναι πιο εφοδιασμένος αφού έχει διδαχθεί και κάποια υποτυπωδη εκπαιδευτικά μαθήματα. Αλλού είναι το ζήτημα. Εγώ όπως και πάρα πολλοί άλλοι, όταν ήρθε η ώρα να δώσουμε γενικές τότε εξετάσεις, ρωτήσαμε και μάθαμε πως κανείς μπορεί να διδάξει και αφού έχει τελειώσει και θεωρητικά σε ωδείο. Αυτό το πράγμα γραφόταν μέχρι και στον οδηγό σπουδών του τότε γενικού λυκείου. Από τη στιγμή λοιπόν που πολλοί από εμάς διαλέξαμε αυτό το δρόμο θα έπρεπε κάτι να κάνει με εμάς αφού μεγαλώσαμε, δουλέψαμε σε σχολεία και μαζέψαμε προυπηρεσία. Σαφώς και πρέπει να διδαχτούμε παιδοψυχολογία, ας μας την διδάξει κάποιος λοιπόν. Δε μπορεί; Οκ, ας μας άφηνε να δώσουμε εξετάσεις κι ας μπούν οι καλύτεροι. Δε μπορεί το κράτος να δίνει μια επιλογή και αφού τη διαλέξεις, μετά από 10-12 χρόνια να την παίρνει πίσω... Δε μπορούν όλοι να αλλάξουν επάγγελμα στα 30 έλεος.

 

ΥΓ Νομίζω είμαστε ελαφρώς offtopic από χθές...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου