Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler στο Λυκαβηττό!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα για πρώτη φορά Dire Straits το 1984 (σε ηλικία 13) και ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα σοβαρά να αφήσω τις έως τότε σπουδές μου σε πλήκτρα (πιάνο, ακκορντεόν) για να στραφώ σε ένα όργανο με περισσότερες δυνατότητες!!! Τελικά το μόνο πο έπραξα ήταν να αγοράσω ένα χρόνο αργότερα όλη τη δισκογραφία τους (εν τω μεταξύ βγήκε και το BROTHERS IN ARMS) καθώς και όλες τις σόλο δουλειές του Mark (από ταινίες, country groops που έφτιαξε κλπ, κλπ). Δυστυχώς πέρα από κάποιες μουσικές του για ταινίες πιστεύω ότι ποτέ δεν ξεπέρασε συνθετικά δουλειές όπως το Making movies το Communique ή το Brothers in arms. Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι ότι όταν φτάσεις πολύ πολύ ψηλά είναι δύσκολο να ξεπεράσεις ξανά αυτά τα επίπεδα. Αν και τελικά δεν έπιασα ποτέ κιθάρα υπήρξαν εκτός του Mark πολλοί κιθαρίστες στους οποίους "θήτευσα" όπως ο Moore, o Santana, o Clapton κλπ. Κοινό τους χαρακτηριστικό εκτός των τετριμένων (ήχος, feeling,κλπ.κλπ) η καταπληκτική τους θεματολογία την οποία δεν εγκαταλείπουν ακόμα και σε φράσεις των 5-6 νοτών ακόμη και ως μια απάντηση σε ένα ακουστκό jam. Τα σόλα είναι θέματα που αν τα είχαν άλλοι θα είχαν γράψει μισό άλμπουμ και τελικά πιστέυω ότι αυτό είναι και που μένει και τους κρατά και θα τους κρατά ακόμη ζωντανούς. δασκάλους. Τέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ένα ακόμη στοιχείο το οποίο συνήθως δε σχολιάζεται...Οι στίχοι των Straits είναι υψηλοτάτου επιπέδου και ευρυτάτου πεδίου (από ιστορικά και πολιτικά μέχρι σουρεαλιστικά) και σε αυτό το σημείο δεν πρέπει να λησμονούμε ότι ο Mark εκτός από κιθαρίστας είναι και πτυχιούχος φιλολογίας.....Τελειώνοντας θα προσθέσω ότι στη συναυλία δεν πήγα. Οι Dire Straits ωστόσο ήταν είναι και θα είναι πάντα ένα τεράστιο κεφάλαιο στην πραγματικά έντεχνη παγκόσμια μουσική αυτού του πολιτισμού.           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σας κάνω να ζηλέψετε όλοι από λίγο ?  ;D

 

Μια ώρα πριν από την συναυλία, βρέθηκα μαζί με περίπου άλλα 10 άτομα, σε ένα δωμάτιο στα καμαρίνια, μαζί με τον Mark Knopfler και την μπάντα του, όπου μας παίξανε unplugged 3 κομμάτια...μοίρασε και μερικά αυτόγραφα, και βγάλαμε και κανα-δυο φωτογραφίες όλοι μαζί... :)

 

ξέρω έγινα πολύ κακός...αλλά δεν άντεχα να μην το πω δημόσια πως...ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΟΝ MARK KNOPFLER !!!!

 

Πως καταφέρατε και βρεθήκατε εκεί? Του έκανες δώρο κανα πεταλάκι?

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κάνω να ζηλέψετε όλοι από λίγο ?  ;D

 

Μια ώρα πριν από την συναυλία, βρέθηκα μαζί με περίπου άλλα 10 άτομα, σε ένα δωμάτιο στα καμαρίνια, μαζί με τον Mark Knopfler και την μπάντα του, όπου μας παίξανε unplugged 3 κομμάτια...μοίρασε και μερικά αυτόγραφα, και βγάλαμε και κανα-δυο φωτογραφίες όλοι μαζί... :)

 

ξέρω έγινα πολύ κακός...αλλά δεν άντεχα να μην το πω δημόσια πως...ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΟΝ MARK KNOPFLER !!!!

Τα κατάφερες τελικά μικρέ και χώθηκες....ωραίος αλλά χαράς και την υπομονή σου......εγω γέρασα και δεν έχω υπομονή αλλώστε και ο Mark επιθύμησε να με συναντήσει αλλά του την έκανα με scooter μετά την συναυλία για να μην με προλάβει στο δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 120 εκ. πωλήσεις δίσκων, με εκατομμύρια κόσμο να έχει παρακολουθήσει σε γεμάτα Ολυμπιακά στάδια τους Straits, νομίζω ότι έχει πλέον το δικαίωμα να παίζει ζωντανά με μια πλειάδα low profile μουσικάρων ότι ακριβώς αυτός γουστάρει.

 

οχι δεν το  εχει ρε μεγαλε!!

 

ΩΔΕΙΟ εχει παει??Αν δεν εχει πτυχιο ειναι μαπα & δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ μουσικος!! ;D ;D

 

(του τα ειπα και απο... κοντα και βεβαια μολις ειδε τα ...πτυχια μου τον επιασε δεος και καταθληψη.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι συνεχιζετε το ..τρολαρισμα....

μακαρι να ερχονταν και απο θεσσαλονικη παντως...

 

αυτο ξαναποσταρετο!  :(

αλλα δυστηχος εδω πανω ειμαστε μονο για φραπε κ μπουζουκια!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε αρχηγε μου που μου παραπονιεσαι κι ολας.... εδω εχετε ολοκληρο ΧΑΤΖΗ

 

http://www.chatzis.gr/index.php?id=7,8,0,0,1,0

 

Ο Knopfer σας χαλασε??/ ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ερχονταν και απο θεσσαλονικη παντως...

 

ετσι οπως εχει καταντησει αυτη η πολη...  >:(      θελουμε και knopfler, τρομαρα μας...

 

αλλα δυστηχος εδω πανω ειμαστε μονο για φραπε κ μπουζουκια!

 

 

+147

 

για τον bootso ειμαστε πλεον. Ζουμε στο φαντασμα μιας αλλοτε "Πολης με προσωπικοτητα".

 

αντε, ας μην αρχισω....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου