Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για μικρά live (EBS, MARKBASS)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπασίστες τα φώτα σας.   ;)

Θέλω έναν ενισχυτή μπάσου που να είναι φορητός και δυνατός για live σε μικρά μαγαζιά χωρητικότητας μέχρι 100 άτομα (συνήθως 60-70). Η μουσική είναι rock και λίγο funk.

 

Έχω σταμπάρει τον EBS Neodrome 112 ο οποίος μου άρεσε πάρα πολυ (σχεδόν τρελάθηκα, απίστευτος slap ήχος κλπ..), με ισχύ 150 watts. Τον έχει δοκιμάσει κανείς σε live καταστάσεις να μου πει αν αντέχει?

 

Μήπως έχετε δοκιμάσει τον Markbass CMD121p? (Αυτός έχει τα διπλάσια watt σε ισχύ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να τον ανοίγω παραπάνω από το 2, ειδικά στο σπίτι.)

 

Anyway, και οι 2 έχουν XLR για PA support, αλλά όταν δε θα υπάρχουν PA ηχεία θα μου φτάσουν τα 150 watt ή θα βαράω το κεφάλι μου που δεν πήρα παραπάνω?  ???

 

Η μπάντα αποτελείται από 5 άτομα (drums, guitar, keys, vocals, bass) παίζει κυρίως rock και ο κιθαρίστας θα έχει έναν 20 watt λαμπάτο (koch).  :D

 

Για να δούμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπασο ισχυει ο κανονας "οσο πιο πολλα βατ τοσο καλυτερα" οποτε παρε τον μεγαλυτερο δυνατον ενισχυτη και ας χρησιμοποιεις τη μιση ενταση του,κανεις μπασιστας δεν εχασε ποτε απο τα πολλα βαττ ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Spirus αφού προχθές στο Talkbass πήρες την απόφασή σου μετά από αρκετή κουβέντα με τα παιδιά εκεί.

Γιατί το βασανίζεις με περισσότερο feedback ;

Προχώρα άφοβα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL με έπιασες! Αλλά ρε φίλε δεν είναι σπαστικό που δεν υπάρχει αντιπρόσωπος της markbass εδώ να πάω και να τους σκίσω όλους τους ενισχυτές της και να αποφασίσω?? Κάθομαι και ζαλίζω τους ανθρώπους επειδή εδώ στην Ελλάδα είμαστε ..... από θέμα αντιπροσωπειών.

 

Τέλοςπάντων, θα κάνω αυτό που είπαμε και στο talkbass φίλε μου, αλλά στην τύχη από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει ναι. Είναι λίγο σπαστικό. Αλλά από την άλλη κοίτα και την δυνατότητα της τοπικής αγοράς να απορροφήσει κάτι τέτοιο. Να μην πούμε για την δυνατότητα συναγωνισμού τιμών Ευρώπης (ξέρεις, δοκιμάζω εδώ παίρνω από αλλού).

Στην τύχη απόλυτα δεν είναι. Και reviews και youtube υπάρχουν για τα Markbass.

Δεν νομίζω ότι θα απογοητευτείς.

Αλλά από την άλλη δεν σε κάλυψε κανένας amp που είδες εδώ και αποφάσισες με μοντέλο που θεωρείς επιλογή τύχης; Με μπερδεύεις βρε Σπύρο.

Το ξαναλέω όμως (χωρίς καμία γνώση του συγκεκριμένου μοντέλου) ότι δεν νομίζω ότι θα απογοητευτείς.

 

Καλή τύχη.......

 

P.S. Πάντα προτιμούσα τα 15άρια

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν εχω παιξει ποτε με τον Markbass  αλλα μπορω να σου πω για τους ενισχυτες EBS οτι κατα τη γνωμη μου ειναι ασυναγωνιστοι σε ποιοτητα και ανθεκτικοτητα και θα στους συνιστουσα ανεπιφυλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν εχω παιξει ποτε με τον Markbass  αλλα μπορω να σου πω για τους ενισχυτες EBS οτι κατα τη γνωμη μου ειναι ασυναγωνιστοι σε ποιοτητα και ανθεκτικοτητα και θα στους συνιστουσα ανεπιφυλακτα.

 

Αααα ολα κι ολα! Αφου δεν εχεις δοκιμασει ολους τους ενισχυτες, πως ειναι ασυναγωνιστοι οι EBS??? (πλακιτσα :Ρ)

Αληθεια. Που κατασκευαζονται οι markbass? Προσωπικα ,

-3 για behringer

-2 για μη προσωπικη δοκιμη ενισχυτη πριν την αγορα του και μαλιστα με το δικο σου προσωπικο μπασο

-1 για το βαρος των ενισχυτων, καταραμενη βαρυτης.

+1 για markbass ,

+2 για EBS ,

+3 για πολλα watt (εκτος και εαν ειναι behringer ή κατι παρομοιο, οποτε εχουμε -3 ισον 0),

+4 για ξένοιαστη ποιοτητα (ebs) ,

+5 στο να ψαχνεσαι σε ολα τα internetika φορουμ & να παιδευεσαι (ασυναγωνιστη εμπειρια :Ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Markbass ειχα δοκιμασει πριν ενα 6μηνο στον Κουρμπη.

Μηπως τους φερνει αυτος?

 

Για EBS στο Λογοθετη

 

Θυμηθηκα και χαρηκα: Στο studio Π ειχα παιξει με εναν markbass. Μπορεις να κλεισεις προβα εκει να δοκιμασεις :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται...

Νομίζω ότι με 150W είσαι οκ για συναυλίες (φαντάζομαι οτι το θες για μόνιτορ)...

Νομίζω ότι με τον EBS δε θα απογοητευτείς (για να μην πω θα ενθουσιαστείς) ειδικά αν παίζεις κ φανκ (όπως προανέφερες)...

Ελλάδα αντιπρόσωπος  EBS Λογοθέτης κ ΜΑRKBASS Μεταλλίδης για περαιτέρω ψάξιμο(από κοντά)... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου