Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια, ξέρει κανείς ποιο είναι το μεγάλο synth που έχει μπροστά του στο live στος στύλους του Ολυμπίου Διός?

Αργοπορημένη απάντηση, αλλά μπορεί ακόμα να έχεις την απορία  ::) (ή κάποιοι άλλοι).

Αυτό που είδες στο Mythodea Live είναι το control system που έχει κατασκευαστεί ειδικά για τον Vag σύμφωνα με τις οδηγίες του, ικανοποιώντας την ανάγκη του να παίζει/ενορχηστρώνει/ηχογραφεί σχεδόν τα πάντα in real time, χωρίς overdubs και πολλά μπλα μπλα. ???

Ένα πραγματικά μοναδικό στον κόσμο control system, ακόμα μια απόδειξη της ιδιοφυίας του μέγιστου αυτού πληκτρά.

Όταν εμείς οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" προσπαθούμε με τις ώρες/μέρες κλπ να προγραμματίσουμε κάποια tracks σε κάποιο soft/hard sequencer, ο Vangelis παίζει real time "παπάδες" ;D ;D

 

Από αρκετά videos που έχω δει (μερικά δεν υπάρχουν πλέον πουθενά στο internet) ο τύπος παίζει τρελά πράγματα real time στα synts, πραγματικά δεν έχω δει κάτι παρόμοιο από κανένα πληκτρά πουθενά, πολύ μπροστά ο άνθρωπος... 8)

 

Πάρτε σύστημα (και μετρήστε...πετάλια)

Οι πρώτες 7 pics είναι από το Mythodea Live, οι υπόλοιπες είναι από το studio του, λογικά στην Αθήνα (2007 και μετά)

 

534aba.jpg

 

195e93.jpg

 

254071.jpg

 

327447k.jpg

 

728726.jpg

 

522962001equipment1b.jpg

 

942962001equipment2b.jpg

 

28c15.png

 

57c16.png

 

91c3.png

 

84c11.png

 

96c1.png

 

28c2.png

 

56c41.png

 

50c42.png

 

51c6.png

 

11c7.png

 

86c8.png

 

60c10.png

 

18c13.png

 

57c12.png

 

24c14.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...ικανοποιώντας την ανάγκη του να παίζει/ενορχηστρώνει/ηχογραφεί σχεδόν τα πάντα in real time, χωρίς overdubs και πολλά μπλα μπλα. ???

Ένα πραγματικά μοναδικό στον κόσμο control system, ακόμα μια απόδειξη της ιδιοφυίας του μέγιστου αυτού πληκτρά.

Όταν εμείς οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" προσπαθούμε με τις ώρες/μέρες κλπ να προγραμματίσουμε κάποια tracks σε κάποιο soft/hard sequencer, ο Vangelis παίζει real time "παπάδες" ;D ;D

 

Η έννοια real-time στην προκειμένη περίπτωση είναι μάλλον παρεξηγημένη. Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Vangelis είναι ανθρώπινο ον και όχι η .. θεά Κάλι, είναι εύκολο να συμπεράνει κανείς πως το εν λόγω (και ομολογουμένως εντυπωσιακό) control system του δίνει γρήγορη πρόσβαση σε μία γκάμα ήχων που περιμένουν να παιχθούν. Δεν νοείται να μην υπάρχει κάποιου είδος ηχογράφηση είτε sequencing, όπως και να 'χει το θέμα. Άρα μάλλον είναι θέμα workflow του Vangeli και τίποτε περισσότερο. Εξάλλου η εμμονή του με το να τα κάνει όλα μόνος του είναι παροιμιώδης από την εποχή του ... Spiral... ξέρετε εκείνο το φοβερό: conceived, composed, written, produced, arranged, engineered, mixed, mastered, photoshopped and distributed by ... Vangelis. ;D

 

bow-down-before-you.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νοείται να μην υπάρχει κάποιου είδος ηχογράφηση είτε sequencing, όπως και να 'χει το θέμα.

Well....νοείται φίλε μου και παρα-νοείται. ;D Προηχογραφημένο κάτι σε sequencer δεν παίζει, ο Vangelis κάνει μόνο ελάχιστα ως καθόλου overdubs. Αν νομίζεις ότι χάλασε μερικά εκατομύρια σε τεχνικούς και μερικά χρόνια απ'τη ζωή του για να φτιάξει ένα σύστημα που απλά "του δίνει γρήγορη πρόσβαση σε μία γκάμα ήχων που περιμένουν να παιχθούν", μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι και πολλά απ'ton Vangeli. :P

 

Για αρχή, (ξανα)άκου το Direct album του 1988 για να πάρεις μια ιδέα του Real Time Composing/Arranging/Playing/Recording.

(ο τίτλος Direct αυτό ακριβως δηλώνει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well....νοείται φίλε μου και παρα-νοείται. ;D Προηχογραφημένο κάτι σε sequencer δεν παίζει, ο Vangelis κάνει μόνο ελάχιστα ως καθόλου overdubs. Αν νομίζεις ότι χάλασε μερικά εκατομύρια σε τεχνικούς και μερικά χρόνια απ'τη ζωή του για να φτιάξει ένα σύστημα που απλά "του δίνει γρήγορη πρόσβαση σε μία γκάμα ήχων που περιμένουν να παιχθούν", μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι και πολλά απ'ton Vangeli. :P

 

Για αρχή, (ξανα)άκου το Direct album του 1988 για να πάρεις μια ιδέα του Real Time Composing/Arranging/Playing/Recording.

(ο τίτλος Direct αυτό ακριβως δηλώνει...)

 

Ώπα Αντουάνγλου... ώπα...

Εσύ ήντα κατέεις από Ντηρέκτ πράμα;

Είδες το;

Έπιασες το;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου;

 

1. Μη βάζεται ρε imageshack. Πρέπει να κάνει κανείς registration (ο ίδιος ή η ιστοσελίδα)... αναγκάστηκα να γραφτώ για να δω τις φώτο...

 

2. Ένα απ'τα πετάλια γράφει "Giga I". Είμαι αναγκασμένος να θεωρήσω ότι αυτό πάει σε έναν "Slave PC" με Giga Studio πάνω. Επίσης φαντάζομαι ότι οι φωτογραφίες δεν είναι φετινές αλλά μάλλον παλαιότερες.

 

Ώς εκ τούτου, κι εφώσων ΞΕΡΩ το Giga Sampler, μπορώ να πω ότι για να παίξεις 11 φωνές διαφορετικές ταυτόχρονα (πχ...) θες είτε να κάνεις sequencing, είτε να έχεις παραπάνω χέρια.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το ότι είτε ο Παπαθανασίου παίζει κάτι που το ντουμπλάρει (και βγάζει άλλους ήχους), είτε ότι έχει λούπες, είτε ότι τελικά... κάνει sequencing. Στο κάτω κάτω στο στούντιο, γιατί να πας για live recording μονάχα; Δεν το καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εσυ...γραφτηκες στο imageshack για να δεις τις pics. Περιεργο, γιατι καμια σχεση δεν εχουν οι pics μου με το imageshack ::)

Οι πρωτες 7 απο τις Pics ειναι απο το 2001. Mythodea Live, you know?? Το εγραψα απ'την αρχη. Οι υπολοιπες ειναι καπου μετα το 2007.

Τελος, βλεπω μετα λυπης μου οτι η ασχετοσυνη παει συννεφο ΚΑΙ εδω, σε ενα φορουμ που υποτιθεται γραφουν και διαβαζουν μουσικοι.

Αφου ρε παλικαρια Δεν το ξερετε το θεμα, γιατι απαντατε? Περιμενω καποιον με στoιχειωδεις γνωσεις γυρω απ'τον Vangeli.

 

Φιλικα παντα..... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τωρα εσυ...γραφτηκες στο imageshack για να δεις τις pics. Περιεργο, γιατι καμια σχεση δεν εχουν οι pics μου με το imageshack ::)

Οι πρωτες 7 απο τις Pics ειναι απο το 2001. Mythodea Live, you know?? Το εγραψα απ'την αρχη. Οι υπολοιπες ειναι καπου μετα το 2007.

Τελος, βλεπω μετα λυπης μου οτι η ασχετοσυνη παει συννεφο ΚΑΙ εδω, σε ενα φορουμ που υποτιθεται γραφουν και διαβαζουν μουσικοι.

Αφου ρε παλικαρια Δεν το ξερετε το θεμα, γιατι απαντατε? Περιμενω καποιον με στoιχειωδεις γνωσεις γυρω απ'τον Vangeli.

 

Φιλικα παντα..... 8)

 

Φίλε... άσε τις υποδείξεις περί του επιπέδου των συμμετεχόντων.  ::)

 

Οι εικόνες που έβαλες είναι ανεβασμένες στο image shack και αρκετός κόσμος έχει πρόβλημα.

Ούτε εγώ π.χ. τις βλέπω.... ....  ::)

Δες παρακάτω πως μου εμφανίζεται η σελίδα...

image-shack-problems.jpg.246ec70ed9a953663386412d7d8634b1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα οπως παντα upload τις pics μου εδω:

www.imgplace.com/

Δεν εχω καμια σχεση με imageshack, ουτε λογαριασμο εκει.

Οσο για το "επιπεδο των συμμετεχοντων", εγω δεν αναφερθηκα σε αυτο.

Αναφερθηκα στο οτι οι απαντησεις δειχνουν ασχετοσυνη γυρω απ'το θεμα, και πραγματικα ειναι κουραστικο.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well....νοείται φίλε μου και παρα-νοείται. ;D Προηχογραφημένο κάτι σε sequencer δεν παίζει, ο Vangelis κάνει μόνο ελάχιστα ως καθόλου overdubs.

 

Κι εγώ σου λέω ότι δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μην έχει sequencer Ή να μην κάνει overdub.

 

Αν νομίζεις ότι χάλασε μερικά εκατομύρια σε τεχνικούς και μερικά χρόνια απ'τη ζωή του για να φτιάξει ένα σύστημα που απλά "του δίνει γρήγορη πρόσβαση σε μία γκάμα ήχων που περιμένουν να παιχθούν", μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι και πολλά απ'ton Vangeli. :P

 

Γιατί είσαι εριστικός; Πως ξέρεις εσύ αν έχω πάρει χαμπάρι και πολλά από τον Vangeli?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου