Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως σε (ξένα) Forum μπλιμπλικάδων είναι πολύ συχνά αναφερόμενος. Ας μην ανησυχεί ο Korgious μην τον ματιάσουμε  ;D

 

Σαν επιρροή στους πληκτράδες σίγουρα είναι κορυφή. Νομίζω όμως ότι περισσότερο με τα αποτελέσματά του και με την ατμόσφαιρα της μουσικής του. Δηλαδή έφερε τα synth σε υψηλότερο επίπεδο, όπως και ο Jarre. Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε τα synth ήταν αποδιοπομπαίος τράγος από τους "λόγιους κύκλους".

 

Όμως στην ιστορία πιστεύω ότι θα μείνει σα μουσικός και όχι σαν "τεχνικός". Άλλο Dr Moog και άλλο Βαγγέλης, κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παλι @bloody_sunday, δεν ξερω απο βεσπα.

Ξερω ομως_φυσικα_οτι η εκτελεση των εργων για Organ ειναι δυσκολη, αλλα εδω συγκρινεις μπανανες με φασολια. Οποιοδηποτε Organ εργο μπορει να παιχτει σε ενα synth με 2-3 κλαβιε και ενα pedal board, αρκει ο μουσικος να ειναι οργανιστας.

Πες μου τωρα ποσα εργα γραμμενα σε synths μπορεις να παιξεις σε ενα Organ χωρις να τα διασκευασεις.

Δεν νομιζω να πιστευεις οτι με ενα Organ μπορεις να συνθεσεις πιο πολυπλοκη μουσικη απ'οτι με ενα σημερινο synth/workstation.

 

Οσο για το "περιέργως μεγάλη φόρα του νεοφερμένου στο φόρουμ", εδω φιλε ειναι φορουμ, οχι στρατος!

Και σαν Admin ο ιδιος σε international φορουμ με πανω απο 1 εκατομυριο μελη τα τελευταια 7 χρονια, εχοντας να κανω (και δει) καθε "καρυδιας καρυδι", απατεωνες, ηλιθιους, ρατσιστες, φανατικους θρησκειων, παιδεραστες, "δηθεν", γλυφτες, εξυπνακιδες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, συν πολλες οριακες καταστασεις, απο αυτοκτονιες online μεχρι απειλες για τη ζωη μου, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι "δεν μασαω" απο τετοια.

Αυτα να τα αφησεις για κανενα πιτσιρικι, Οκ....Παλιοσείρι? ;)

 

Στο θεμα μας τωρα: 8)

 

"Μα Korgious πλέον αυτός ο τρόπος "δημιουργίας" είναι προσβάσιμος στον καθένα. Βάζεις τα χέρια σου πάνω σε ένα Korg Kronos, και βγαίνουν ορχήστρες και παπάδες. Το ίδιο πράγμα κάνουν από παιδάκια μέχρι κολλημένοι πληκτράδες."

 

Ρε τον Vangeli, χαλαει τα (πολλα) λεφτα του φτιαχνοντας ενα unique control system, αγνοωντας ο χαζος οτι θα εκανε τα ιδια με απειρως λιγοτερα λεφτα, απλα αγοραζοντας ενα Korg Kronos... ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο Anduan3...

 

Όταν και αν (που χλωμό το κόβω ) καταλάβεις την πολυπλοκότητα των έργων του Bach και της παρέας του  ;D, τότε θα συζητήσουμε και για πιο απλά πράγματα όπως τα workstation.

 

Το μεγαλείο του Βαγγέλη είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ του, και όχι τα... μπλιμπλίκια του ή η... πολυπλοκότητά του  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τον Vangeli, χαλαει τα (πολλα) λεφτα του φτιαχνοντας ενα unique control system, αγνοωντας ο χαζος οτι θα εκανε τα ιδια με απειρως λιγοτερα λεφτα, απλα αγοραζοντας ενα Korg Kronos... ::)

 

 

Πιστεύω πως κάμποσοι θα έχουν προσπαθήσει να τον μεταπείσουν να χρησιμοποιήσει νέα τεχνολογία. Πές το παιδί που κρύβει μέσα του, τον τρόπο που έχει μάθει να λειτουργεί και να δημιουργεί, νομίζω ότι δεν θα το κάνει ποτέ (είναι και σε μια ηλικία που δύσκολα ξεμαθαίνει).Θα παραμείνει στα αναλογικά του,στα ρακ που τα κάνει σερβις, στα στικερ με τις σημειώσεις.

 

Το μεγαλείο του Βαγγέλη είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ του, και όχι τα... μπλιμπλίκια του ή η... πολυπλοκότητά του  ;) 

Θα πρόσθετα, ο ήχος - ταυτότητά του.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο Anduan3...

 

Όταν και αν (που χλωμό το κόβω ) καταλάβεις την πολυπλοκότητα των έργων του Bach και της παρέας του  ;D, τότε θα συζητήσουμε και για πιο απλά πράγματα όπως τα workstation.

 

Το μεγαλείο του Βαγγέλη είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ του, και όχι τα... μπλιμπλίκια του ή η... πολυπλοκότητά του  ;) 

 

Νομιζω οτι γραφω Ελληνικα. Τι δεν καταλαβες απο την απαντηση μου? Ή τι δεν θες να καταλαβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω Korgious οτι ο Vangelis παιζει με παλια τεχνολογια, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα.

Το Μ3 το είδα κι εγώ. Δεν το διατύπωσα σωστά και συγγνώμη, δεν εννοούσα με τι παίζει,αλλά με ποιον τρόπο και μέσα ηχογραφεί.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anduan3 εγώ μια χαρά καταλαβαίνω. Εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ο ήχος και η ενορχήστρωση ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η σύνθεση και η παρτιτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι @bloody_sunday, δεν ξερω απο βεσπα.

Ξερω ομως_φυσικα_οτι η εκτελεση των εργων για Organ ειναι δυσκολη, αλλα εδω συγκρινεις μπανανες με φασολια. Οποιοδηποτε Organ εργο μπορει να παιχτει σε ενα synth με 2-3 κλαβιε και ενα pedal board, αρκει ο μουσικος να ειναι οργανιστας.

Πες μου τωρα ποσα εργα γραμμενα σε synths μπορεις να παιξεις σε ενα Organ χωρις να τα διασκευασεις.

Δεν νομιζω να πιστευεις οτι με ενα Organ μπορεις να συνθεσεις πιο πολυπλοκη μουσικη απ'οτι με ενα σημερινο synth/workstation.

 

Οσο για το "περιέργως μεγάλη φόρα του νεοφερμένου στο φόρουμ", εδω φιλε ειναι φορουμ, οχι στρατος!

Και σαν Admin ο ιδιος σε international φορουμ με πανω απο 1 εκατομυριο μελη τα τελευταια 7 χρονια, εχοντας να κανω (και δει) καθε "καρυδιας καρυδι", απατεωνες, ηλιθιους, ρατσιστες, φανατικους θρησκειων, παιδεραστες, "δηθεν", γλυφτες, εξυπνακιδες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, συν πολλες οριακες καταστασεις, απο αυτοκτονιες online μεχρι απειλες για τη ζωη μου, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι "δεν μασαω" απο τετοια.

Αυτα να τα αφησεις για κανενα πιτσιρικι, Οκ....Παλιοσείρι? ;)

 

Χαλάρωσε. Απλά επιβεβαιώνεις και μόνος σου - χωρίς καν να προσπαθήσω να το επισημάνω - το εντελώς λανθασμένο και καταχρηστικό σου ύφος, που αν συνεχιστεί θα περιοριστεί από την διεύθυνση, κάτι που αν όντως είσαι αντμίν σε κάτι τέτοιο (αλήθεια, ποιο? τρία είναι τα μεγαλύτερα music forums παγκοσμίως, και κανένα δεν έχει άνω των 247 χιλιάδων μελών... care to comment πάνω στο "πάνω από ένα εκατομμύριο μέλη" που έχει το φόρουμ σου?) θα γνωρίζεις πως συμβαίνει συχνά όταν παρατηρείται συμπεριφορά σαν τη δική σου. Κατά τα άλλα δεν έχω την παραμικρή φαγούρα για την Τόλμη και Γοητεία της ζωής σου, και την παραμικρή ιδέα για το επιχείρημά σου, αν όντως υπάρχει κάποιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαν Admin ο ιδιος σε international φορουμ με πανω απο 1 εκατομυριο μελη τα τελευταια 7 χρονια, εχοντας να κανω (και δει) καθε "καρυδιας καρυδι", απατεωνες, ηλιθιους, ρατσιστες, φανατικους θρησκειων, παιδεραστες, "δηθεν", γλυφτες, εξυπνακιδες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, συν πολλες οριακες καταστασεις, απο αυτοκτονιες online μεχρι απειλες για τη ζωη μου, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι "δεν μασαω" απο τετοια.

Αυτα να τα αφησεις για κανενα πιτσιρικι, Οκ....Παλιοσείρι? ;)

 

Ως admin σε φόρουμ θα έχεις μάθει πιστεύω να μιλάς ευγενικά κιόλας. Να μη συνεχιστεί παρακαλώ αυτό το ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου