Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@OurDarkness:

Οχι δεν ξερω, δεν ειναι γνωστα πολλα πραγματα γυρω απ'αυτο.

Υπαρχει καπου μια συνεντευξη ενος απο τους μηχανικους του συστηματος που ελεγε λιγα πραγματα (και ακομα την ψαχνω, εκανα βλακεια πριν 2 χρονια και δεν την "κατεβασα" και τωρα δεν μπορω να τη βρω), βλεπετε ο Βαγγος δεν αφηνει να διαρευσει κατι.

Αλλα η ουσια ειναι οτι αυτο το συστημα που εχει χρυσοπληρωσει κανει "τερατα".

Ειναι καρα-γνωστο απο πολλες αναφορες μουσικων/μηχανικων ηχου για την direcτ τεχνικη παιξιματος του Vangeli, εδω και απειρα χρονια, και το οτι δεν χρησιμοποιει ποτε PC αυτο πια το ξερουν και οι πετρες!

@harilatron:

Σου ειπα ηδη που εκανα (και κανω) upload τις pics μου, και σου εδειξα και screenshot απο τον browser μου. Τι δεν καταλαβαινεις?

Το imageshack ειναι κατι το οποιο με εκνευριζει και μενα, οταν ψαχνω pics στο Google Images για παραδειγμα, και πεφτω πανω σε pics απο imageshack μου βγαινει ι παναγια για να τις δω. Αντι να αναρωτιεσαι, κανε upload μια pic στο site που ανεφερα, ποσταρε την εδω και τσεκαρε το source....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

@harilatron:

Σου ειπα ηδη που εκανα (και κανω) upload τις pics μου, και σου εδειξα και screenshot απο τον browser μου. Τι δεν καταλαβαινεις?

Το imageshack ειναι κατι το οποιο με εκνευριζει και μενα...

 

Ναι, ΟΚ... Πάντως τα λινκς που έχεις βάλει είναι από το imageshack. Τσέκαρε τον κώδικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OurDarkness:

Οχι δεν ξερω, δεν ειναι γνωστα πολλα πραγματα γυρω απ'αυτο.

Υπαρχει καπου μια συνεντευξη ενος απο τους μηχανικους του συστηματος που ελεγε λιγα πραγματα (και ακομα την ψαχνω, εκανα βλακεια πριν 2 χρονια και δεν την "κατεβασα" και τωρα δεν μπορω να τη βρω), βλεπετε ο Βαγγος δεν αφηνει να διαρευσει κατι.

Αλλα η ουσια ειναι οτι αυτο το συστημα που εχει χρυσοπληρωσει κανει "τερατα".

Ειναι καρα-γνωστο απο πολλες αναφορες μουσικων/μηχανικων ηχου για την direcτ τεχνικη παιξιματος του Vangeli, εδω και απειρα χρονια, και το οτι δεν χρησιμοποιει ποτε PC αυτο πια το ξερουν και οι πετρες!

 

OK άκουσέ με λίγο. Αναμφίβολα το control system που έχει ο Vangelis κάνει παπάδες, αλλά όπως και να έχει το πράγμα είναι ένα CONTROL system. Συνεπακόλουθα κάτι ελέγχει και υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 τρόποι ελέγχου:

 

α) απ' ευθείας audio και

β) MIDI ή CV.

 

Στην α περίπτωση θα είναι κάποιου είδος μίκτης (το λέω υπεραπλουστευμένα βέβαια) ενώ στην β περίπτωση θα ελέγχει (CONTROL) κάποιο synthesizer ή sampler (το οποίο θα είναι φορτωμένο με ήχους). Στην α περίπτωση για να ελεχθεί audio θα πρέπει ΗΔΗ να έχει ηχογραφηθεί είτε να παίζεται σε πραγματικό χρόνο. Στην β περίπτωση θα πρέπει είτε να προγραμματίσει κάποιο sequencer, είτε να μετατρέψει το live παίξιμο σε MIDI/CV και μετά να παίζει playback.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, αναγκαστικά υπάρχει είτε audio είτε sequencer/samples, δεν μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο. Είναι γνωστό ότι δεν του αρέσουν οι υπολογιστές (παρ' όλο που στις εικόνες που παρέθεσες υπάρχουν υπολογιστές), αλλά το control system του έχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά ενός DAW και επιπλέον του δίνει μία προσέγγιση hands-on. Φυσικά μπορεί να ζήτησε εξεζητημένες λειτουργίες αλλά εν γένει δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω εχω account σε καποιο απ'τα 2...

Για δοκιμαστε με Opera ρε παιδια...

 

@OurDarkness

Ο Βαγγ παιζει πολυ με samples και arpegiators, εχεις ακουστα το Zyklus Midi Performance System Sequencer?? Αυτο επαιζε πολυ στο Direct και μετα, και αν θυμαμαι καλα το συστημα που εχει τωρα ειναι μια μετεξελιξη του Zyklus. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες, γερναω....

Το ολο συστημα μου θυμηζει κατι απο τα σημερινα synths, Combinations με πολλους ηχους και ρυθμους και arpegiators και mega-samples και effects κλπ ταυτοχρονα, αλλα σε προχωρημενη μορφη, και πολλα χρονια πριν καν οι εταιριες synths παρουν χαμπαρι τι παιζεται....

Το συστημα ειναι μαλλον MIDI based, αν κοιταξεις τις Pics θα δεις 16 ασπρα "κουτακια", 16 pedals (συν 1 sustain), 16 knobs στο μεγαλο ασπρο "κουτι", πολυ to 16 παιζει και αυτο φωναζει MIDI-driven system.

Tα PCs που βλεπεις στις pics (και θα εβλεπες και στο video ΑΝ δεν το ειχαν κατεβασει αρον αρον απ το internet.... ) "τρεχει" το RADAR V.

 

(RADAR (Random Access Digital Audio Recorder) is a product line of professional digital multitrack recorders capable of recording and playing back twenty-four tracks of audio.)

 

Ο Βαγγ ηχογραφει σχεδον τα παντα που παιζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Firefox 3.6.17 (τι fail μέχρι στιγμής ο 4...) και Windaz ΧP Pro.

 

Μυστηριωδώς η κουβέντα για το Radar μέχρι στιγμής στο φόρουμ - όλα τα χρόνια που το παρακολουθώ - είναι σχεδόν μηδενική... είχα προσπαθήσει να το επισημάνω παλιότερα (μάταια) μέσω μιας συνέντευξης των Portishead που σχεδόν εντελώς απορριπτικοί προς τον "ψυχρό" ηχητικό χαρακτήρα των άλλων DAWs και digital recorders, του πλέκουν μεγάλα εγκώμια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βαγγ ηχογραφει σχεδον τα παντα που παιζει....

 

Επίσης δε σβήνει ποτέ τα μηχανήματα, ούτε όταν είναι να λείψει αρκετό καιρό.

Που τα ξέρεις όμως εσύ αυτά;

 

Τι ΤΟΥ είσαι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική του Βαγγέλη σύμφωνα με μη εμπεριστατωμένες πηγές ταξιδεύει στο διάστημα σε μια προσπάθεια της NASA να επιδείξει στους υποψήφιους δυνάστες μας το κάλλος και την κρυφή ουσία του ανθρώπινου γένους.

 

Νομίζω ότι είναι το track 2 μετά το imagine.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου