Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι μη- συγκρίσιμα πράγματα, αφού ο Μεσσίας είναι έργο παγκόσμιας κληρονομιάς. Καταλαβαίνεις όμως ότι είναι ΑΠΕΙΡΩΣ δυσκολότερο να γράψεις ένα τέτοιας έκτασης και περιπλοκότητας έργο σε 21 μέρες από το να αυτοσχεδιάσεις τη Μυθωδία, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H Mythodea ειναι ενα εργο που ο Βαγγ το συνεθεσε σε μια ωρα, δεν ειναι καποιος αυτοσχεδιασμος.

Βεβαιως το Messiah ειναι "έργο παγκόσμιας κληρονομιάς", αλλα και παλι το να συγκρινουμε ενα Χ εργο που ο συνθετης το συνθεσε σε μια ωρα με ενα αλλο Χ εργο που αλλος συνθετης συνθεσε σε 21 μερες, ειναι λιγο τι αδικο προς το πρωτο εργο.

 

Καποιος θα μπορουσε να πει οτι "αν ο Βαγγ συνθεσε το Mythodea σε μια ωρα, σκεψου τι θα μπορουσε να συνθεσει σε 21 μερες" και παει λεγοντας... ;D

Αστο καλυτερα, και τα 2 εργα ειναι φοβερα, και σε 100-150 χρονια απο τωρα ποιος ξερει?

Το Mythodea μπορει να θεωρειται κλασικο με την εννοια που το Messiah θεωρειται κλασικο στις μερες μας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Trolley, νομιζω οτι εχεις να πεις πιο πολλα περι του φιλελευθερισμου, κομουνισμου, φασισμου κλπ στο "Συζήτηση περί επικαιρότητας", εδω το θεμα σου ειναι αγνωστο....

 

Άκου παιδί μου... προσπαθούμε όλοι πολύ σκληρά να μη σου πούμε κάποια πράγματα, αλλά κάνεις ότι μπορεις για να κάμψεις την υπομονή μας. Έχεις μπει δύο μέρες, λες απίστευτες μαλακίες και προσβάλεις αδιακρίτως παλιά μέλη με όπλο.. τι..;.. ότι σου αρέσει ο Παπαθανασίου και ότι είσαι σε θέση να εκτιμήσεις ότι η Μυθωδία είναι αριστούργημα επειδή γράφτηκε σε μία ώρα.

 

Σου προτείνω λοιπόν, να κάνεις τα εξής:

 

α) Γδύσου

β) Χαμήλωσε τα φώτα

γ) Βάλε τη Μυθωδία στη Διαπασών

δ) Περίμενε να έρθει ο γείτονας

 

Υ.Γ. Θα σε σοκάρω να σε ενημερώσω ότι δεν είσαι ο Βαγγέλης Παπαθανασίου. Αν ήσουν θα είχαμε γνωριστεί. Χάπια έχει δίπλα στη Νουαζέττα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι και το εύχομαι να μείναι κλασσικός ο Βαγγέλης, νομίζω το αξίζει 

 

Αφού πάντως το έργο κρατάει περίπου... μια ώρα, δεν μπορεί παρά να είναι, κατά βάση, αυτοσχεδιαστικό.

 

Συνεπώς οι μόνοι που "αδικούνται" είναι οι κλασσικοί, γιατί δεν έχουμε ηχογραφημένους τους αυτοσχεδιασμούς τους.

 

Όλοι οι μάρτυρες της εποχής είχαν να λένε για το πόσο μ@λ@κες μένανε όσοι τους άκουγαν να αυτοσχεδιάζουν.

 

Ο Bach π.χ. έπαιζε real time... φούγκες  :o Αρρώστια  ;D

 

Να ξέρεις πάντως φίλε ότι ΠΟΣΩΣ ενδιαφέρει τον ακροατή το πόσο σου πήρε να το γράψεις. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.

 

Να και για επίλογο ένα έργο που οι scholars θεωρούν κατά βάση αυτοσχεδιαστικής προέλευσης

 

 

και το part 2

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, το nick σου, το avatar σου, τα replies σου και τωρα το τελευταιο παραληρημα σου ερχεται να επιβεβαιωσει οτι το IQ σου ειναι Low, μα πολυ Low...παιδι μου.

Αν καποιος Admin εδω εκτελει στοιχειωδως τα καθηκοντα του, θα σε πεταξει εξω για 2-3 μερες. Αν παλι (οπως υποψιαζομαι) ειστε ολοι μια "ωραια παρεα", θα σε αφησουν να σερνεις την αστεια παρουσια σου στο φορουμ.

 

@Mano, o Bach ειναι Θεος, μη το λες σε μενα, εχω τα απαντα απο Organ Works και οχι μονο.

Τον θεωρω τον μεγαλυτερο συνθετη/μουσικο που περασε απο αυτον τον πλανητη. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, το nick σου, το avatar σου, τα replies σου και τωρα το τελευταιο παραληρημα σου ερχεται να επιβεβαιωσει οτι το IQ σου ειναι Low, μα πολυ Low...παιδι μου.

Αν καποιος Admin εδω εκτελει στοιχειωδως τα καθηκοντα του, θα σε πεταξει εξω για 2-3 μερες. Αν παλι (οπως υποψιαζομαι) ειστε ολοι μια "ωραια παρεα", θα σε αφησουν να σερνεις την αστεια παρουσια σου στο φορουμ

 

Είμαστε μία ωραία παρέα.

Δεν την κάνεις να πας να (τον*) παίξεις;

 

 

 

* τον Βαγγέλη ρε.... όχι το Γιακουμή....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θεωρω τον μεγαλυτερο συνθετη/μουσικο που περασε απο αυτον τον πλανητη. ;D

 

 

Μεγκαλίτερο από τον Μπιθικωτσής;;;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Mano, o Bach ειναι Θεος, μη το λες σε μενα, εχω τα απαντα απο Organ Works και οχι μονο.

Τον θεωρω τον μεγαλυτερο συνθετη/μουσικο που περασε απο αυτον τον πλανητη. ;D

 

 

Ε τότε δεν μπορεί να είσαι τόσο κακός άνθρωπος...

 

 

Σου προτείνω να ηρεμήσεις και να κάνεις ποστ από αύριο...

 

Στα φόρουμ (γενικά) πέφτει ξύλο, αρκετό έφαγες σήμερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου